Wyzwanie czytelnicze LC

Porozumienie bez przemocy. O języku życia

Wydawnictwo: Czarna Owca
8,02 (241 ocen i 40 opinii) Zobacz oceny
10
46
9
46
8
69
7
48
6
21
5
5
4
3
3
3
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Nonviolent communication a language of life
data wydania
ISBN
9788380154025
liczba stron
264
kategoria
poradniki
język
polski
dodał
ewakrus

"Nowe wydanie "Porozumienia bez przemocy: o języku życia" Marshalla Rosenberga wzbogacone zostało o obszerny rozdział na temat mediacji w duchu PBP - zupełnie niepodobnych do klasycznych mediacji, z którymi ktokolwiek z nas miał szansę się zetknąć. Punktem wyjścia w procesie opisywanym przez Rosenberga jest, jak i w całej jego metodzie, kontakt międzyludzki na poziomie serca, bez którego...

"Nowe wydanie "Porozumienia bez przemocy: o języku życia" Marshalla Rosenberga wzbogacone zostało o obszerny rozdział na temat mediacji w duchu PBP - zupełnie niepodobnych do klasycznych mediacji, z którymi ktokolwiek z nas miał szansę się zetknąć. Punktem wyjścia w procesie opisywanym przez Rosenberga jest, jak i w całej jego metodzie, kontakt międzyludzki na poziomie serca, bez którego mediacje nie mogą się w ogóle rozpocząć. Inny jest też cel: Rosenberg jako mediator nie dąży do kompromisu, lecz - uwaga! - do tego, by każda ze stron zakończyła konflikt w pełni usatysfakcjonowana. Brzmi niewiarygodnie, lecz, jak udowadnia autor na licznych przykładach ze swojej pracy, jest to możliwe"

 

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/psychologia/porozumienie...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1182)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 427
Dia | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2014

Porozumiewanie bez przemocy – sam tytuł jest dość kontrowersyjny. Czym jest przemoc w konwersacji ? Jak ze sobą rozmawiać , żeby się dogadać, żeby utrzymać więzi, żeby poinformować o naszych potrzebach ale nie krzywdzić przy tym innych.
Okazuje się, że bezwiednie w naszej codziennej komunikacji posługujemy się dość abstrakcyjnym językiem, nie precyzujemy o co nam chodzi, nie skupiamy się na własnych potrzebach. Często sami tak naprawdę nie wiemy jaką reakcję chcielibyśmy wywołać. Zamiast komunikować się językiem działań pozytywnych i mówić czego chcemy, komunikujemy czego „nie chcemy”. W świecie ciągłych zagadek i niedomówień nie możemy oczekiwać, ze ktoś odgadnie nasze potrzeby.
Niesamowicie ciekawe są etapy uczenia się komunikowania bez przemocy. Co zrobić aby nasz język był jasny a komunikacja stała się podstawą do oparcia naszych relacji na szczerości i empatii, dzięki którym zostaną zaspokojone potrzeby wszystkich zainteresowanych
Podkreślam tylko , ze NIE jest to jeden z...

książek: 930
adb | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2017

Czytanie "Porozumienia..." ułatwia przejrzysty układ, wytłuszczenia najistotniejszych myśli i podsumowania rozdziałów. Do zalet trudno natomiast zaliczyć wplecione w tekst kiczowate piosenki i wierszyki.
Dzięki PBP łatwo zauważyć i wyeliminować schematy komunikacyjne. Autor wiele uwagi poświęca rozpoznawaniu emocji własnych i rozmówcy i odróżnianiu obserwacji od ocen, uczy empatii i odkrywania rzeczywistych potrzeb rozmówców. PBP nie jest nauką perswazji czy, mówiąc wprost manipulowania ludźmi, by osiągnąć własne korzyści. To lekcja komunikacji na głębszym poziomie i może być szczególnie cenna w relacjach partnerskich, rodzinnych i przyjacielskich. Książka zawiera sporo konkretnych przykładów dialogów, z których można korzystać, dostosowując je do własnych potrzeb i zwyczajów językowych, choć trzeba przyznać, że część z nich brzmi dość sztucznie i sprawdzi się lepiej w gabinecie terapeuty niż w codziennych życiowych sytuacjach. [...]

to nie jest książka dla każdego. Będzie pomocna...

książek: 1115
Zuba | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Kolejny dowód, że warto być na LC, inaczej nawet bym nie wiedziała o istnieniu Porozumienia bez Przemocy.
Dla mnie to lektura ważna, do wielokrotnego czytania, taka, którę warto mieć i wracać do niej. Zmienia sposób patrzenia na siebie i ludzi wokół.
Kluczowym celem PbP jest 'stworzenie takiej jakości kontaktu, żebyśmy mieli ochotę ze sobą rozmawiać i szukac rozwiązań' - takiego kontaktu brakuje mi w wielu miejcach i chcę umieć porozumiewać się z szacunkiem.

Przeczytajcie, proszę, opinie innych użytkowników - nie jest ich wiele, a mnie brakuje słów, żeby zarekomendować tę książkę. Nie ma na co czekać, czytajcie!

książek: 460
Papusza | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Marshall Rosenberg napisał książkę „Porozumienie bez przemocy. O języku serca” dla wszystkich tych, którym zależy aby agresja w różnej postaci przestała istnieć w naszym codziennym życiu. Nad agresją w stosunku do siebie i innych nie jest łatwo zapanować mając zakodowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie wzorce naszych zachowań. Autor wyjaśnia, co powoduje niechciane zachowania na przykładzie wielu sytuacji z jakimi się zetchnął.

Porozumienia bez przemocy, w skrócie PBP, nie można się nauczyć bez zrozumienia jakie elementy składają się na mowę bez agresji. M. Rosenberg po kolei pokazuje różne sposoby ujawniania się emocji pod wpływem wypowiadanych słów czy gestów. Pokazuje, w przeciwieństwie do innych poradników które wręcz mówią jak mamy się zachować, źródło powstania bądź źródło przyczyny która ten stan emocjonalny wywołała. I to jest w ten książce najcenniejsze.

Testy jakie proponuje nam do wykonania nie są oceniane ilością dobrych odpowiedzi. Każde pytanie zostaje...

książek: 120
Ann | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane

Świetna.
Poprawiła moje relacje i interakcje z innymi ludzmi, z partnerem, wspolpracownikami, przyjaciółmi.
Jedyny poradnik, jaki znam, który zamiast uczenia nowego postępowania, autentycznie zmienia nasze nastawienie.
Tym samym zmiana postępowania jest naturalna i przychodzi lekko.

Polecam wszystkim.

książek: 123
mokmok | 2012-07-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jestem przybita... Zrozumiałam ile w naszym potocznym języku gnieździ się schematów, które nie sprzyjają budowaniu więzi, wręcz przeciwnie dzielą i utrudniają porozumienie z innymi. Zrozumiałam, że nie łatwo będzie zmienić cokolwiek. Potrzeba będzie przy każdym niemal otwarciu ust zastanowienia się nad słowami, które nasuwają nam się na myśl. Może dzięki medytacji zyskam taką uważność, że nie będzie mi to sprawiało takiego problemu i wysiłku jak teraz. Niesamowite ile przemocy dokonuje się w najzwyklejszych sytuacjach, na co dzień i nie jesteśmy nawet tego świadomi. Tłumaczy to dlaczego tak nas męczy życie i kontakty z innymi.Definicja przemocy jakby ktoś nie wiedział: Przemoc dotyczy "każdego użycia siły wobec innych ludzi bądź próby zmuszania ludzi do robienia czegoś. Dotyczy to m.in. motywowania innych groźbami, lękiem przed karą, inspirowanie perspektywą otrzymania nagrody czy jakimkolwiek wywoływaniem poczucia winy, wstydu, obowiązku lub zobowiązania. W tak szerokim ujęciu...

książek: 359
Carmel | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Nigdy nie jest za późno na zastanowienie się nad własnymi werbalizacjami tworzącymi relacje z ludźmi. Praca nad sobą powinna się odbywać cały czas. "Porozumienie bez przemocy. O języku serca" psychoterapeuty klinicznego i wieloletniego praktyka w treningach Marshalla Rosenberga, jest świetnym instruktażem, z którego każdy może sporo zyskać dla dobra własnych relacji z innymi.

Autor książki jest twórcą technik budowania zdrowych interakcji społecznych poprzez rozmowę, które nazwał Porozumieniem Bez Przemocy (PBP). Istota porad tej metody osadza się na wypracowaniu w sobie nowego spojrzenia na cztery elementy tworzące rozmowę. Spostrzeżenia, uczucia, potrzeby i prośby są tymi elementami, które budują poprawny (rokujący zażegnanie konfliktu) dialog. W książce każdy z tych elementów stanowi osobny rozdział, omówiony zarówno od strony mówiącego jak i odbiorcy.

Tak 80% tekstu to czyste praktyczne porady, opisy sytuacji z przeprowadzonych treningów PBP czy prywatnych (komercyjnych, w...

książek: 0

Przez długi czas nosiłem się z zamiarem napisania swojej opinii o tej książce. Chciałem znaleźć słowa, na tyle dobre słowa, które sprawią, że choć kilka osób sięgnie po nią i odkryje...

Tymczasem 7 lutego 2015 roku zmarł Marshall Rosenberg, autor "Porozumienia bez przemocy". Nie posiadam telewizora, ale pewien jestem, iż ta wiadomość nie stała się newsem dnia. Sprawy naprawdę istotne i ludzie im oddani często funkcjonują na marginesie zbiorowej świadomości...

Jak wyrazić słowami nasze emocje, w tym te negatywne, nie raniąc innych? Jak dochodzić swoich racji nie depcząc wartości interlokutora? Jak wreszcie odczarować konflikt, aby stał się częścią twórczego szukania rozwiązań w miejsce raniącej nas permanentnej wojny?

Z tej strefy objętej medialną ciszą płyną słowa zmieniające świat. Istotą idei Porozumienia bez Przemocy jest komunikacja, komunikacja płynąca z serca, niezawierająca osądów, szukająca mostów, zostawiająca przestrzeń dla osoby z którą wchodzimy w dialog.

Ta...

książek: 1691
Hanna | 2010-09-23
Przeczytana: wrzesień 2009

"Porozumienie bez przemocy" jest książką wartą polecenia każdemu, kto chciałby zmienić swoje podejście do rozwiązywania konfliktów. W codziennych sprzeczkach, kłótniach, awanturach najczęściej nie zauważamy jak atakujemy i ranimy najbliższych. Czasem niewinne z pozoru zdania nakręcają spiralę agresji i z błahych rzeczy tworzą ogromne konflikty. Rosenberg pokazuje ten mechanizm i radzi jak go przezwyciężyć. Jest to z jednej strony proste, ale z drugiej z pewnością nie jest łatwe. Dlatego książkę warto mieć pod ręką, sięgać po nią i przypominać sobie rady w niej zawarte.

książek: 169
Kasia | 2013-06-13

Dlaczego warto sięgnąć po Porozumienie bez przemocy? Po pierwsze, jest to książka dla każdego. Może ona służyć lepszemu rozumieniu siebie, poprawie relacji małżeńskich, z dziećmi, kontaktów w pracy albo na przykład z sąsiadami. Tak więc grono potencjalnych odbiorców jest szerokie. Trzeba też zaznaczyć, że autor bierze to pod uwagę i pisze tak, aby być rozumianym. Książka ma przejrzysty układ tekstu wzbogacony wytłusz-czonymi na marginesach najważniejszymi tezami i ramkami z przykładami sytuacji zastoso-wania PBP. Ponadto zawarte są inspirujące cytaty, a nawet ilustracje, dzięki którym książkę czyta się naprawdę sympatycznie. Język używany przez autora można śmiało nazwać „języ-kiem serca”, bo trafia do czytelnika prosto i celnie. Nie ma tu wydumanych rozważań teore-tycznych i innych zniechęcających pseudo-mądrości.
Niewątpliwym atutem książki jest według mnie „zejście w głąb” w analizowaniu pro-blematyki komunikacji między ludźmi. Nie znajdziemy więc żadnych trików na to, jak...

zobacz kolejne z 1172 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd