Porozumienie bez przemocy. O języku serca

Okładka książki Porozumienie bez przemocy. O języku serca Marshall B. Rosenberg
Jacek Santorski & Co
2003-01-01
2003-01-01
Michał Kłobukowski
przemoc język komunikacja porozumiewanie się

Książka konkretna, szybko się czyta, dużo przykładów rozmów i wypowiedzi, więc książkę można rozłożyć w czasie jak ktoś ma potrzebę wdrożenia metod od razu w życiu prywatnym czy zawodowym. Niektóre rzeczy bardzo pomocne i trafiają do mnie w 100%, z niektórymi jest bardzo ciężko się zgodzić + niektóre zdania, które docelowo mamy wykorzystać w życiu z ludźmi, brzmią bardzo nienaturalnie, sztucznie i osobiście nie wyobrażam sobie, żeby komunikować się tak z kimkolwiek, ale może to właśnie świadczy o tym, że jeszcze wiele muszę się nauczyć. :)

Książka o komunikacji - zdecydowanie dla każdego ! Niby każdy wie czym jest komunikacja, niby każdy wie jak się komunikować - jednak czasem brakuje Nam wiedzy, która otrzymujemy w tej książce - jak robić to dobrze ! przyda się w relacji z partnerem, w relacji z dziećmi, w relacji z pracownikami w każdej sferze życia. Czytajcie !

Długo (2,5 MSc) czytałem tę książkę. Nie było łatwo. Nie porzuciłem jej, ponieważ w każdym rozdziale były treści, które mocno wzbogacały moje życie. Może nawet i lepiej jest czytać ja powoli, szukając okazji do praktykowania PBP. A jest ich codzienne całkiem sporo. Nie wszystkie trzy metody Rosenberga odpowiadają mi (np. Wyrażanie złości ),ale całkiem sporo przyswoiłem. Najbardziej jestem wdzięczny za korepetycje z empatycznego wysłuchiwania najbliższych i schemat: Widzę że, czuje to, bo potrzebuję tamtego i proszę Cię o to. Polecam.

Baza NVC, którego chyba nie trzeba reklamować. Książka pokazuje, jak się lepiej komunikować, co w naszych komunikatach jest tak naprawdę przemocą, na co zwracać uwagę by dotrzeć do adresata i by go zrozumieć. Dla mnie jedna z ważniejszych książek. Delektowałam się nią. Chętnie przeczytam ją jeszcze ze dwa razy, na innych etapach życia.

Porozumienie bez przemocy Marshalla Rosenberga to książka, która może być cennym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce poprawić swoje umiejętności komunikacyjne. Autor przedstawia w niej 4-etapowy model komunikacji, który pozwala na wyrażanie siebie w sposób jasny, szczery i empatyczny.

Książka jest dobrze napisana i zawiera wiele praktycznych przykładów. Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze, model Rosenberga jest dość złożony i może wymagać pewnej praktyki, aby go w pełni zrozumieć i zastosować. Po drugie, model ten może być trudny do zastosowania w sytuacjach konfliktowych, w których emocje są silne.

Podsumowując, Porozumienie bez przemocy to wartościowa książka, która może pomóc nam w budowaniu bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Jednak warto pamiętać, że model Rosenberga nie jest panaceum na wszystkie problemy komunikacyjne.

Krytyczna ocena:

Książka jest dobrze napisana i zawiera wiele praktycznych przykładów.
Model Rosenberga może być trudny do zastosowania w praktyce.
Model Rosenberga może być trudny do zastosowania w sytuacjach konfliktowych.

Książka to podsta każdego dobrego związku dwojga ludzi.

Książka to podsta każdego dobrego związku dwojga ludzi.

Cóż, to jest książka dla profesjonalistów. Ale dobrze przeczytać aby wiedzieć co to jest PBP i spróbować zastosować w swoim życiu. Spróbować, bo tylko po przeczytaniu może nie wystarczyć umiejętności w natychmiastowym zastosowaniu. To nie jest łatwe i wymaga ćwiczeń. Nie wszyscy też będą zainteresowani czytaniem gdyż wymaga to skupienia i koncentracji.

Szkoda, że nie uczą nas tego w szkole, polecam tę pozycję dla ulepszenie swoich relacji :)

Może i zamiar dobry, ale wykonanie tragiczne. Naprawdę podziwiam osoby, które oceniają tą książkę tak wysoko. Sama intencją porozumiewania się bez przemocy, z większą uwagą na podkreślenie tego co czujemy, jak najbardziej do mnie przemawia, ale to w jaki sposób została napisana ta książka…dramat. Prawdę mówiąc to jest typowe owijanie w bawełnę tematu, który można by było streścić w 4 punktach i dodać pomocne wskazówki i parę przykładów. Ale rozwlekanie tego na 4,5h czytania…bez przesady. Ogromny minus, żałuję straconego czasu na czytanie, a to chyba pierwsza taka pozycja w moim życiu, która spowodowała, że nie przeczytałam jej do końca i nie dałam jej szansy…nie polecam

Koncepcja ma ręce i nogi, ale jej przedstawienie, a przede wszystkim przykłady są... takie se ;-) Wartościowa, tyle że czytanie jej to droga przez mękę.

• Psychologia
  • Poradniki