Okładka książki W świecie porozumienia bez przemocy. Praktyczne narzędzia do budowania więzi i komunikacji
Marshall B. Rosenberg Wydawnictwo: MIND nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Living Nonviolent Communication: Practical Tools to Connect and Communicate Skillfully in Every Situation
MIND
2013-12-02
2013-12-02
Bogumiła Malarecka, Dariusz Syska
rosenberg komunikacja przemoc

Tak jak autor opisuje swoją metodę "Metoda Porozumienia bez Przemocy jest zarazem łatwa i trudna" tak samo czyta się tę książkę. Można pomyśleć, że facet mówi o rzeczach banalnych w swoich założeniach, natomiast wcielenia wszystkich zasad w życie wymaga wielu lat praktyk. I nie są to moje słowa, lecz samego autora tejże książki.
Ze swojej perspektywy tylko dodam, że sama metoda jest bardzo dobrze znana osobom, które praktykują Mindfulness/uważność. Metoda jest ubrana w inne słowa natomiast co do zasady działania zdaje się być niemal tym samym.
Będąc świeżo po lekturze Dale Carnegie "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" mam wrażenie, jakby Panowie spędzali ze sobą bardzo dużo czasu, rozmawiając i doradzając sobie nawzajem.

Ze swojej perspektywy tylko dodam, że sama...

BEZ TEJ KSIĄŻKI NIE DA SIĘ ZBUDOWAĆ SENSOWNYCH,
ZDROWYCH RELACJI :) Absolutny MUST READ :)

BEZ TEJ KSIĄŻKI NIE DA SIĘ ZBUDOWAĆ SENSOWNYCH,
ZDROWYCH RELACJI :) Absolutny MUST READ :)

Techniki i założenia może nie są najgorsze, o ile nie wyczuwa się w nich mimo wszystko chęci do manipulacji i "wygrania" czegoś, szczególnie w kontakcie z dzieckiem. W każdym razie poradnik daje jakieś konkretne narzędzia komunikacji, pod tym względem jest całkiem w porządku. Jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że książka jest okropnie przegadana, ile to autor nie zrobił i z kim, dłużyzna za dłużyzną, a to przecież poradnik nie literatura piękna.

Książka zawiera podobne treści, podobne przykłady jak "Porozumienie bez przemocy. O języku życia". Wartość książki podnosi zwięzły język i mnóstwo przykładowych dialogów z warsztatów. Marshall B. Rosenberg płynnie posluguje się językiem empatii i działań pozytywnych. Podziwiam kunszt mistrza.

Pozycja na pewno wartościowa, choć gdyby jako pierwszy wpadł mi w ręce ostatni rozdział o Ukochanej Boskiej Energii, sądzę, że mogłabym ją odrzucić. Czy osoba niewierząca w boga, nie może odwoływać się do tej metody? Czy niewierzący nie mogą kierować się w swoim życiu moralnością, empatią w rozumieniu Rosenberga? Autor oczywiście nie stawia w ten sposób sprawy, niemniej skupia się bardzo na boskiej energii. Mam natomiast pewne zarzuty do tego konkretnego wydania. Po pierwsze, jest bardzo ogólnikowe, z drugiej strony wiele przykładów pochodzi z książki Porozumienie bez przemocy. Język życia. Mimo wszystko myślę, że warto zrobić sobie takie podsumowanie, ważne jest, według mnie, aby to po tę główną pozycję sięgnąć jako pierwszą. Być może dlatego miałam duże trudności, aby przeczytać niniejszą pozycję, ilekroć do niej podchodziłam, nie wiedziałam, że występuje pomiędzy nimi taka różnica. Po drugie, dużo jest w niej literówek. Na koniec dużym plusem jest, że różne rozdziały/różne zagadnienia występują pod postacią jednej pozycji, nie są natomiast rozbiciem na kolejne publikacje i dodatkowe koszta.

Czasem nie trzeba wielu słów, żeby przekazać dużo treści. Czasem wystarczy kilka, żeby pobudzić do myślenia. Skondensowana treść wymaga co prawda głębszego namysłu, ale stanowi bardzo intensywny bodziec, a nawet serię bodźców, jeśli nie do zmiany, to przynajmniej do zastanowienia się nad własnym zachowaniem, emocjami i reakcjami, a także nad potrzebami innych.

Książka Rosenberga to jedna z kilku o NVC, Porozumieniu bez Przemocy, czyli o sposobie komunikacji z głębszym naciskiem na empatię, formułowanie własnych potrzeb i wyrażanie ich w sposób asertywny i zarazem empatyczny.

Szczerze mówiąc, nie wszystko zrozumiałem. I choć sama treść oraz idea wydają się dość proste, to jednak stosowanie ich w praktyce wygląda na bardzo trudne wyzwanie. Lata uwarunkowań wychowawczych, żeby nie powiedzieć nawet instynktownego chronienia własnych słabych punktów, nie ułatwiają rozmowy o własnych potrzebach i emocjach. Warto przeczytać, pomyśleć, może przeanalizować stosowane przez siebie sposoby komunikacji, może uznacie, że warto coś zmienić. Ja jeszcze nie wiem, ale z pewnością będę chciał się dowiedzieć czegoś więcej.

Książka...

Jak każda książka Marshalla otwiera serce i umysł na coś zupełnie nowego. Z jednej strony, jeśli już ktoś czytał o NVC znajdzie tu sporo informacji, z którymi już się zetknął. Z drugiej jednak, jest w niej sporo nowości np. przyzwolenie na bycie nieperfekcyjną żyrafą, czy anegdoty z życia samego autora. Jak fajnie wiedzieć, że sam twórca NVC nie zawsze zachowywał się empatycznie i popełniał błędy. Te kilka godzin lektury bardzo mnie wzbogaciły.

Myślę, że pozycja jest warta przeczytania przez każdego, komu zależy na relacjach z innymi ludźmi, partnerem, dziećmi, rodzicami, szefem, panią w ZUSie itp. Można zapoznać się z metodą komunikacji, którą proponuje M. Rosenberg. Zastanawia mnie jednak czy można porozumiewać się wyłącznie "językiem serca" - to byłoby piękne. Ale czy możliwe? Znam cudownych ludzi, którzy nie oceniają, nie szufladkują, nie żądają i nie stawiają warunków, ale oni tacy po prostu SĄ, nie wiedzą, że stosują Porozumienie Bez Przemocy. Więc czy można się tego nauczyć? Autor twierdzi, że nasze nawyki, zachowanie, kultura nie wynikają z naszej natury, lecz z tego jak zostaliśmy wychowani i jak wyedukowani. Ciężko więc nagle zrezygnować z takich wyrażeń jak: "powinno się", "dobry", "zły", "zrób to, bo jak nie to", "ty zawsze", "ja nigdy". Ale wierzę, że można nad tym pracować. Dla mnie to długa droga i nie do końca klarowna. Rosenberg dużo pisze o swoich sukcesach związanych z mediacją i rozmową, ale po przeczytaniu niemal każdego rozdziału rodzą się pytania, na które niestety nie znajdziemy dalej odpowiedzi. Jeszcze jedna rzecz mnie odstręcza, o której pisze autor: Ukochana Boska Energia. Temu wątkowi mówię stanowcze: nie.

potrzeba,szacunek, empatia
must have dla każdego rodzica

potrzeba,szacunek, empatia
must have dla każdego rodzica

Marshall B. Rosenberg W świecie porozumienia bez przemocy. Praktyczne narzędzia do budowania więzi i komunikacji Zobacz więcej