Przypadek sprawił

2013-06-17
2013-06-17
przypadek życie historia zagadka tajemnica II wojna światowa wspomnienia Mazury

Chwila, która zmienia wszystko

Podobała mi się. Była odskocznią od ostatnio czytanych kryminałów i polskich obyczajówek pisanych pod jeden schemat. Nie mówię, że są źle pisane ale przyjemnie jest przeczytać coś co nie traktuje o zmianie życia o 180 stopni i cudownym odnalezieniu miłości.
Tutaj mamy snutą powoli opowieść o życiu dwóch sióstr. Tym wspólnym i tym osobnym. O codzienności, czasami bardzo barwnej bo dotyczącej świata artystycznego. Ale bardziej chodzi o to co w nas, o decyzje, reakcje, o zauważanie lub nie czegoś, kogoś... O życiu po tragedii. Jak bardzo to może zdeterminować późniejsze postrzeganie wszystkiego.
Jak już napisałam, historia snuje się powoli i może nawet komuś wydawać się nudna ale ja z dużą przyjemnością wysłuchałam audiobooka w wykonaniu autorki.

Powieść prowadzona jest w trzech przestrzeniach czasowych, a mimo to czyta się szybko i z ciekawością, co wyniknie z tej historii, albo dlaczego tak się stało ?
I jak to w życiu bywa ile osób tyle punktów widzenia tych samych sytuacji.
Rozwiązanie tego przypadku jest inne niż wszystkim się wydaje.
" To ona wyciągała mnie tutaj na długie godziny, wylewała przede mną dla mnie niezrozumiałe wówczas żale, zachwycała entuzjazmem. Jednak wydaje mi się, że dopiero teraz potrafiłabym rozmawiać z nią tak, jak na to zasługiwała, bo dopiero teraz zaczynam ją naprawdę znać i rozumieć.
Czy w życiu zawsze musi być tak, że człowiek dojrzewa do rzeczy ważnych po niewczasie ? "

Książka do przeczytania w letni weekend.

I jak to w życiu bywa ile osób tyle punktów widzenia tych samych sytuacji.
Rozwiązanie tego przypadku jest inne niż wszystkim się wydaje.
" To ona wyciągała mnie tutaj na długie godziny, wylewała przede mną dla...

W wyjątkowy wakacyjny czas już 3 lektura z rzędu pozwala mi opuścić moje mazowieckie równiny na rzecz tym razem mazurskich jezior, niesamowitej wycieczki po całej Hiszpanii jak również zaznać spokoju w Dolinie Chochołowskiej z widokiem na Giewont.
Autorka poruszyła trudny temat żałoby. Na pierwszych stronach książki umiera przyjaciółka, następnie szwagierka Ewy.
Długi proces pogodzenia się z odejściem bliskich osób otwiera w kobiecie ogromną ranę po śmierci siostry.
Dzięki pamiętnikom poznajemy młodziutką Joaśkę i jej rozwijającą się karierę piosenkarki w latach sześćdziesiątych w Polsce i nie tylko.
Jestem pozytywnie zaskoczona zakończeniem i całą powieścią. Chętnie poznam inne książki Barbary Rybałtowskiej.

Długi...

Zaskoczyła mnie ta pozycja. Rzadkością jest kiedy czytam polskich autorów, z uprzedzenia. Tym razem jestem mile zaskoczona. Ciekawa historia!

Zawiodłam się.
Akcja ciągnie się jak flaki z olejem. Czytałam bo szkoda było mi odłożyć.
Ciągła zmiana narracji wprowadza w dezorientacje. Często jedne zdarzenie było powtarzane kilka razy z perspektywy kilku osób.

Nie odradzam, ale też nie polecam.

Zawiodłam się.
Akcja ciągnie się jak flaki z olejem. Czytałam bo szkoda było mi odłożyć.

Nie odradzam, ale też nie polecam.

Rodzinna historia pełna tajemnic...

Dramatyczne zdarzenia skłaniają Ewę do wspomnień na temat niewyjaśnionej śmierci starszej siostry, Joanny. Postaci sprzed lat i wątki ich życia widziane a nowym świetle, okazują się mieć zaskakujące znaczenie w rozwiązaniu tajemnicy. Czy w scenerii pięknych jezior mazurskich, zagadka znajdzie rozwiązanie?

Czy poznanie tajemnicy śmierci siostry zmieni coś w życiu Ewy?

Rodzinna historia pełna tajemnic...

Czy poznanie tajemnicy śmierci...

"PRZYPADEK SPRAWIŁ" - tematyka powieści obraca się wokół rodzinnej tragedii sprzed kilkudziesięciu lat, gdy starsza o 10 lat siostra głównej bohaterki / narratorki Ewy - Joanna, znana piosenkarka - tonie w czasie samotnego, wieczornego pływania w mazurskim jeziorze. Zdarzenie to odciska swoje piętno na całej rodzinie, która nie może pogodzić się ze stratą i zrozumieć powodu tej niewyjaśnionej śmierci. Po latach do Ewy - obecnie emerytowanej architekt, żony znanego reżysera, matki wspaniałych dzieci - trafiają pamiętniki Joanny, które przedstawiają jej życie w innym świetle, i skłaniają do wspomnień. Znajduje się też naoczny świadek tragedii sprzed lat. Ze względu na postać Joanny - piosenkarki i Jerzego - reżysera, dużo jest w powieści informacji o środowisku artystycznym z czasów PRL-u.
Powieść czyta się szybko i dość gładko, ale nie jest to lektura obowiązkowa.

Może i ciekawa dla niektórych, ale mnie naprawdę nie zainteresowała. Ani ta ani inne książki tej pisarki.

Na początku poznajemy Ewę, która zawodowo jest architektem, a prywatnie szczęśliwą żoną, matką i babcią. Jej beztroskie życie toczące się w małej mazurskiej miejscowości zostaje zaburzone w momencie, gdy umiera jedna z jej przyjaciółek. Pogrzeb przywraca bolesne wspomnienia na temat śmierci starszej siostry Ewy. Od tej pory Ewa wyrusza w podróż w przeszłość, podążając tropem wspomnień i pamiętnika tragicznie zmarłej siostry, Joanny, która zginęła w tajemniczych okolicznościach w kwiecie swego wieku i kariery.

Autorka przedstawia nam barwne kulisy powojennego środowiska artystycznego, do którego należała Joanna będąc jedną z najpopularniejszych ówczesnych piosenkarek. Dostajemy się do wewnątrz polskiego świata rozrywki, wnikliwie analizując poszczególne wydarzenia z krótkiego życia Joanny.

Jedną z najmocniejszych stron powieści jest język, którym autorka posługuje się bardzo sprawnie, tworząc obrazowe, plastyczne i konkretne opisy, dzięki którym poszczególne miejsca i sytuacje nie są nam odległe. Minusem natomiast są dialogi, które czasami sprawiają wrażenie przekombinowanych, nienaturalnych.

Jednak to, co w tej książce okazało się dla mnie największą zmorą to narracja, która nieraz wprowadziła mnie w niemałą dezorientację. Opowieść często zmienia narratora, przez co w pewnych momentach ciężko jest się połapać co, kto i o czym mówi.

Tak jak wspominałam wcześniej, autorka prowadzi nas przez wnikliwą analizę życia Joanny. W praktyce jednak ta wnikliwa analiza jest niczym innym, jak przedstawieniem tych samych sytuacji z punktu widzenia różnych osób. Przez ten zabieg, czytelnik w pewnym momencie ma pełne prawo do odczucia zmęczenia i znużenia spowodowanego maglowaniem tego samego materiału.

Podsumowując, motyw podróży, poszukiwania prawdy i tajemniczej śmierci posiadał spory potencjał, który w przypadku tej powieści nie został wykorzystany. Myślę, że gdyby nie fakt ciągłego powtarzania tych samych wydarzeń i nieco rozczarowującego rozwiązania zagadki, byłaby to ciekawa powieść z wątkiem kryminalnym w tle. Niestety, przez to że potencjał fabuły został zaniedbany, mamy do czynienia ze średnią obyczajówką, która przez większość stron nudzi.

97/2016 (A)

97/2016 (A)