Przypadek sprawił

Wydawnictwo: Axis Mundi
allison

Życie zatacza krąg, a rodzinne historie kryją wiele tajemnic. Dramatyczne zdarzenia skłaniają Ewę, emerytowaną architekt, żonę sławnego reżysera, do wspomnień na temat dramatu z jej młodości – tajemniczej śmierci starszej siostry, Joanny. Ewa rozpoczyna wędrówkę jej śladami. Postaci sprzed lat i niektóre wątki ich życia widziane w nowym świetle okazują się mieć zaskakujące znaczenie w...

Życie zatacza krąg, a rodzinne historie kryją wiele tajemnic.

Ewa rozpoczyna wędrówkę jej śladami. Postaci sprzed lat i niektóre wątki ich życia widziane w nowym świetle okazują się mieć zaskakujące znaczenie w rozwiązaniu tajemnicy.
Poznajemy warszawski światek artystyczny sprzed 1970 roku, historię rodziny z czasów drugiej wojny światowej, wspomnienia o radosnym wypadzie obu sióstr z PRL do krajów na południe Europy, przyglądamy się przemianom ustrojowym w Polsce.

Czy w scenerii pięknych jezior mazurskich, zagadka sprzed lat znajdzie w końcu rozwiązanie?

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: www.ksiazka.net.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5328

Chwila, która zmienia wszystko

Życie ludzkie jest bardzo kruche. Wystarczy chwila, by się skończyło, wystarczy moment, by zmieniło się do niepoznania już na zawsze. Wystarczy jedno niefortunne zdarzenie, by udręka i złe wspomnienia ciągnęły się latami.

Najnowsza powieść Barbary Rybałtowskiej opowiada historię dwóch sióstr. Ewy, na życiu której tragedia z młodości położyła się cieniem na zawsze oraz Joanny, która zgasła nagle i zdecydowanie przedwcześnie. Pochodziły z przeciętnej rodziny. Różniło je kilka lat. Były ze sobą zżyte i zaprzyjaźnione. Joanna posiadała wyjątkowy talent wokalny. Mimo pewnych zawirowań miała otwarte drzwi do kariery i popularności. Świat - można rzec - padał jej do stóp. Ciężka praca i upór pozwoliły osiągnąć już wiele. Ale wystarczyła chwila, by stało się nieszczęście. Joasia zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Nikt z rodziny nie wiedział, co było przyczyną tragedii. Na pytanie, co się stało nie umiał też odpowiedzieć bliski jej sercu mężczyzna. Tragiczna śmierć uzdolnionej wokalistki położyła się ponurym cieniem na dalszym losie jej siostry. Ewa długo nie mogła się pogodzić z okrutnym zrządzeniem losu. Mijały lata, w rzekach upłynęło wiele wody, tysiące razy wzeszło i zaszło słońce. Aż pewnego dnia w ręce emerytowanej pani architekt trafiły siostrzane pamiętniki i miało miejsce pewne spotkanie, pewna rozmowa, które wyjaśniły wszystko.

Książka ma piękną okładkę. Na pierwszy rzut oka ten obraz zachwyca i wydaje się taki piękny, nostalgiczny, pełen uroku. Ale gdy dłuższą chwilę przyjrzymy się kolorystyce doznamy uczucia zimna, wręcz jakiegoś dziwnego chłodu bijącego od sporej ilości użytej niebieskiej barwy. Kilka chwil i nasuwa się kolejna myśl. Zachód słońca, koniec dnia, można rzec jego konanie. Wyobraźnia podsuwa skojarzenie z tragedią, która miała miejsce niedaleko pomostu na pięknym, mazurskim jeziorze. To właśnie tu gaśnie nie tylko dzień, ale i życie młodej kobiety. Czy to nieszczęśliwy wypadek czy może rozpaczliwy wybór? Tragedia czy samobójstwo?

Ewa po wielu latach powoli odkrywa prawdę. Dzięki otrzymanym od Modesta siostrzanym zapiskom poznaje fakty z jej życia. Pamiętnik opisuje drogę ku piosenkarskiemu sukcesowi, który został okupiony ciężką pracą, uporem i zacięciem. Ewa z pamiętnika poznaje swoją siostrę od wielu stron. Czyta o jej skomplikowanym życiu uczuciowym, rozterkach, dylematach. Czytelnik wkracza w trudne układy rodzinne i miłosne. Poznaje wrażliwą artystkę, która musi zmierzyć się ze zwyczajną codziennością i złośliwością artystycznego środowiska, która bywa bezlitosne na sukcesy innych.

„Przypadek sprawił” to książka nieco smutna i nostalgiczna. Opowiada o przyjaźni, miłości, która nie zawsze słodkie ma imię, o blaskach i cieniach artystycznego życia. Wprawdzie miało ono miejsce w innej epoce, w czasach i realiach PRL-u, ale ludzka natura widać jest niezmienna. Cudzy sukces w oczy zawsze kole, a podkładanie świni bywa trendy. Powieść autorki „Kuszenia losu” ma dość zaskakujące zakończenie. Najpierw autorka zmusza czytelnika do snucia przeróżnych myśli na temat tragedii, by na końcu bez niedomówień „wyłożyć kawę na ławę” i pozostawić pewien niedosyt. Akcja książki rozgrywa się w malowniczych zakątkach Europy i na tle niezwykłej urody mazurskiej przyrody, która jest niemym świadkiem ludzkiej tragedii. Od razu dodam, że nie jest to lekkie i przyjemne czytadło, ale powieść nieco smutna i opowiadająca o życiu bez słodkości. Lektura skłania do refleksji nad sensem ludzkiego bytu, który tylko na pozór wydaje się zaprogramowany. Można snuć plany, można mieć marzenia, można uparcie i z zapałem dążyć do ich realizacji. Jeśli los zechce i tak może zrobić psikusa i zburzyć misterną budowlę ludzkiej doli. Przypadki bowiem chadzają po ludziach.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

wiejskifilozof | 2015-03-05

Na początek kilka słów o okładce, bardzo mi się podobała.
Taka bardzo nastrojowa, bardzo przyjemnie się patrzy na to okładkę.
Ale ważniejsza treść.
Mamy tu opowieść z historią we tle. Podróże do Hiszpanii, Włoch.
Ale najważniejsze są tu Mazury. Książka cofa, nas w przeszłość. Do lat 60 i 70.
Akcja jest nieśpieszna i czasem bardzo nudnawa.
Nie wiem, czy tak było dawniej, ale czytając mam wrażenie, że autorka opisuję świat, taki sielsko-anielski.
Książka mimo to podobała mi się.

Ela | 2014-03-02
Na półkach: 2014
Przeczytana: 02 marca 2014

Czytałam większość książek Barbary Rybałtowskiej wchodzących w skład sagi rodzinnej opartej na wątkach autobiograficznych. Choć część pierwszą przeczytałam wiele lat temu wciąż pamiętam swoje podstawowe wrażenie – treść świetna, ale forma nijaka. Pomyślałam wtedy także, iż od kogoś, kto sięgnął po pióro tylko po to, by opisać ciekawe i bardzo dramatyczne losy swojej rodziny nie można zbyt wiele wymagać, więc nieporadność stylu można wybaczyć.

Niestety, fabuła książki „Przypadek sprawił” obnaża wszystkie niedoskonałości warsztatu autorki. Styl, który można uznać za dopuszczalny w fabularyzowanym dokumencie – bo tak sklasyfikowałabym sagę rodzinną – tutaj wydaje się sztuczny i drętwy. Opowieść miała zawierać wątek kryminalny, ale raczej trudno się go tu doszukać. Mamy raczej do czynienia z nierozliczoną przeszłością. Jest śmierć – przypadkowa i bezsensowna. A na końcu okazuje się, że tragicznie zmarła dziewczyna i tak miała najlepiej, bo nie musiała – jak jej otoczenie – przeżywać...

Marta | 2013-07-03
Na półkach: 2013
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Pani Barbara Rybałtowska jest jedną z moich ulubionych pisarek. O jej rodzinnej sadze opartej na wątkach autobiograficznych pisałam już wielokrotnie przy okazji omawiania poszczególnych tomów tej znakomitej serii. Nowa powieść pani Barbary była przeze mnie bardzo wyczekiwana, szczególnie, że autorka, za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, co jakiś czas informowała swoich fanów o postępach w pisaniu. Kiedy wreszcie listonosz przyniósł śliczną (okładka jest przepiękna), nowiutką i pachnącą drukarnią książkę od razu przystąpiłam do lektury. „Przypadek sprawił”, bo o tej powieści mowa, całkowicie spełniła moje oczekiwania i udowodniła, że pani Rybałtowska cały czas jest w doskonałej formie!
Główną bohaterką powieści jest Ewa - emerytowana architekt, żona uznanego reżysera, matka wspaniałych dzieci. Można powiedzieć, że prowadzi ustabilizowany tryb życia, jest kobietą szczęśliwą i spełnioną. A jednak na tym sielankowym obrazku znajduje się poważne pękniecie. Otóż Ewę od...

Ataga | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

" Najsmutniejsze jest to, że tyle złych rzeczy dzieje się przez brak empatii, przez nie zwracanie uwagi na to, czy dążąc do czegoś nie szkodzimy innym."

Rozmyślanie i gdybanie nad przeszłością nie wnosi nic dobrego do naszego życia. Rozważanie "co by było, gdyby..." w niektórych sytuacjach sprawia człowiekowi ból. Pani Barbara doskonale zaznaczyła w swojej książce tą zależność.

Ewa - bohaterka powieści - to starsza pani, która właśnie przeżywa śmierć przyjaciółki i szwagierki. W przeszłości sama bardzo przeżywała tragiczną śmierć swojej siostry Joanny.
Joanna była nieźle zapowiadającą się piosenkarką. W życiu osobistym jakoś jej się nie układało. Bardzo kochała swoich rodziców i młodszą siostrę Ewę. Dzięki przyjaciołom i swojej ciężkiej pracy zdołała ustawić się w świecie muzyki. W jednym dniu, gdy doznała niezmiernego szczęścia jej życie dobiegło końca. Dlaczego? Bo przypadek sprawił...

Bardzo spodobała mi się książka pani Rybałtowskiej. Przeplatanie historii z teraźniejszością...

GabrielleLivro | 2013-07-17
Na półkach: Axis Mundi

Przypadek sprawił to książka, którą chciałam przeczytać, ponieważ bardzo zaintrygował mnie jej opis, miał w sobie coś tajemniczego, co przyciągnęło mnie do tej pozycji.
Ewa ma uporządkowane życie, jednak po dramatycznych wydarzeniach, kobieta wraca pamięcią do tragedii, która miała miejsce wiele lat temu - niewyjaśnionej śmierci siostry.
Lekturę rozpoczęłam z ogromnym zapałem i chęciami, skończyłam jednak niestety nieco znudzona. Pomimo że powieść czytało się całkiem przyjemnie, miałam wrażenie, że jej większa część jest o niczym, była jak zwykła obyczajowa książka, przedstawiająca losy rodzinne. Tajemnica, którą tak bardzo chciałam poznać zniknęła gdzieś, ukryta pod opowiastkami z życia bohaterów, momentami nudnymi.
Liczyłam na inną książkę, miałam nadzieję, że będzie trzymać mnie w napięciu - niestety okazała się bardzo przeciętna - nie zachwyciła mnie, ale też nie usnęłam podczas czytania. Pomimo tego, sądzę, że dla czytelników lubiących powieści obyczajowe byłaby strzałem w...

san3107 | 2016-03-21
Na półkach: 2016
Przeczytana: 21 marca 2016

Przeczytana bez żadnych emocji. Niestety, nie moje klimaty.
Ewa traci siostrę, chce się dowiedzieć więcej o jej śmierci.. I co? Nagle wątek śmierci Joanny znajduje się ni stąd na samym końcu książki. Całość jest o czymś innym i końcówka książki również o czymś innym.
Na początku znajdziemy wątek "tajemniczego Pana", który pojawi się nagle na końcu książki. Za dużo chaosu, za mało akcji, dużo niespójnosci. Temat ciekawy, niestety wykonanie nie dla mnie.

Kamila | 2015-01-31
Na półkach: Ebook

Większość książek pani Barbary Rybałtowskiej, które do tej pory przeczytałam wciągnęła mnie i byłam zauroczona opowiadanymi w nich historiami, tak "Przypadek sprawił" mocno mnie rozczarował. Nudą zaczęło wiać prawie od początku książki i niestety było tak prawie do samego końca.

Olga | 2013-08-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Spróbuję ocenić książkę Barbary Rybałtowskiej "Przypadek sprawił". Zastanawiałam się długo, z której strony ugryźć tę fabułę, aby przekazać to, co zwróciło moją szczególną uwagę podczas czytania. Postanowiłam, że zacznę od krótkiego wstępu.

Każdy z nas ma w swoim życiu raz z górki, raz pod górkę, ale jedyne, co jest stałe i niezmienne, to rodzina. Bywa, że relacje między poszczególnymi jej członkami są idealne, bywa, że są neutralnie pozytywne, bywa też, że są żadne. To nie zmienia faktu, że ona zawsze jest i powoduje więź między ludźmi, którzy nas wychowują, z którymi spędzamy dzieciństwo, wczesną młodość, pierwszy bunt, większe kryzysy i chwile szczęścia..

W moim odczuciu właśnie o rodzinie jest ta książka. O ludziach, którzy czują wobec siebie przeróżne emocje, skrywają różne tajemnice, które z upływem kolejnych stron poznajemy. Co ważne, nie są to bohaterowie idealni. Mają swoje przywary, dźwigają na barkach różną codzienność, boją się samotności, chcą być kochani,...

Sosenka | 2013-07-26
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: lipiec 2013

Główną bohaterką książki "Przypadek sprawił" jest Ewa, emerytowana pani architekt. Kobieta jest szczęśliwą matką,babcią i żoną Jerzego znanego reżysera, który wykłada na uczelni. Pewnego dnia umiera bliska znajoma małżeństwa Basia, co jest dla nich ciosem, a żeby tego było mało, zaraz po niej ten sam los dzieli ukochana siostra Jerzego, Zofia.
Na pogrzebie krewnej, Ewa spotyka Modesta Twardowskiego. Spotkanie to powoduje lawinę wspomnień. Modest był bowiem narzeczonym zmarłej siostry Ewy, Joanny, która zginęła w tajemniczych okolicznościach w Kurhanowie, rodzinnej miejscowości głównej bohaterki.
Ewę od lat trapią myśli dotyczącego tego co spotkało Joannę. Czy to był przypadek, ze kobieta utonęła, czy może ktoś jej w tym pomógł? A może próbowała popełnić samobójstwo? Jedno jest pewne, śmierć starszej siostry diametralnie zmieniła całą rodzinę i pogrążyła ją w rozpaczy i żałobie, po której ciężko było się pozbierać.
Jakiś czas po pogrzebie Zofii, Ewa ponownie spotyka Modesta....

| 2015-08-05

„…przynajmniej umarła szczęśliwa. Żyła krótko, ale intensywnie, robiła to co lubiła, zdobyła sławę, uznanie i miłość.”
Skuszona nostalgicznym obrazkiem na okładce, sięgnęłam po książkę Barbary Rybałtowskiej pt. „Przypadek sprawił”. Muszę przyznać, że nie znałam wcześniej tej autorki i po lekturze jej książki, chyba nie chcę dalej poznawać. Pani Rybałtowska jest nie tylko pisarką, ale także, a może przede wszystkim piosenkarką i aktorką (choć ja nie kojarzę jej z żadnej z wymienionych aktywności). Dożyła już sędziwego wieku, stąd wahałam się, czy powinnam tak lekką ręką skrytykować jej książkę, czy może jednak poprzestać na mało konkretnej opinii, która nie będzie ani pozytywna, ani negatywna. Lecz stwierdziłam w końcu, że o ile bardzo chwali się pani Rybałtowskiej aktywność zawodowa w wieku niemal 80 lat, o tyle nie ma większego powodu, by efekty tej działalności poddawać jakimś zaniżonym kryteriom. Inaczej mówiąc, by nie wytykać błędów autorce tylko dlatego, że to starsza pani....