Wędrówka Marty

2010-12-23
978-83-7799-118-3
Ewa Morycińska-Dzius
wojna ojczyzna miłość

Miłość matki i siła kobiet to główny temat tej powieści. Dla mnie świetna.

Miłość matki i siła kobiet to główny temat tej powieści. Dla mnie świetna.

Miałam wielkie oczekiwania co do tej powieści (w sumie nie wiem skąd się wzięły). Prosta, nieco naiwna, opowieść o matce, która nie pogodziła się z wcieleniem 14- letniego syna do armii w czasie wojny. Jej historia to splot różnego rodzaju zdarzeń, osób, które jej pomagają. Wszystko polane słodkim lukrem. Liczyłam na … dramatyzm i melodramat. Tymczasem emocje jak na grzybobraniu.

Trudno przyznać z ręką na sercu, że książkę przeczytałam.Zaczęłam czytać jak należy, ale jest tak topornie napisana, dialogi są tak sztuczne, że mimo ciekawego tematu, odpuściłam po kilkudziesięciu stronach. Pobieżnie przejrzałam resztę, by się orientować w fabule. Tyle książek czeka w kolejce, że szkoda tracić czas na "Wedrówkę Marty".

2004

"Wędrówka Marty" niezbyt mi się podobała, bo prócz przesłania, że z miłości do dziecka, matka może zrobić wszystko nic jakoś do mnie nie przemawiało.
Cała historia taka trochę naciągana i nierealna. Po co w szóstym miesiącu ciąży iść na piechotę do Londynu, skoro mogła z przyjaciółmi jechać samochodem, po co narażać się na utratę kolejnego dziecka, skoro jedno już straciła na wojnie.
Książka smutna ale nie wciąga i nic specjalnego w niej się nie dzieje.

Przeciętna. Temat dobry, ale przekaz bez polotu. Miejscami naiwna.

Przeciętna. Temat dobry, ale przekaz bez polotu. Miejscami naiwna.

Kobieta o imieniu Marta Rossi mieszka z rodziną w biednej dzielnicy w Liverpoolu. Posiada kilkoro dzieci w tym 14- letniego Joy, który pewnego dnia został przekupiony za kilka szylingów, aby się zaciągnął do wojska. Chłopiec się zaciąga z kolegą Albim i oznajmia to swojej matce. Matka jest w szoku i jest jednocześnie bardzo przerażona, że straci na wojnie swojego ukochanego syna. Joy trafia pewnego dnia do wojska i wysyła mamie listy. Ta niestety nie umie czytać i prosi swoją najstarszą córkę, aby ona jej go przeczytała. Ta będąc w pracy pozbywa się mamy jednocześnie się jej wstydzi w miejscu pracy jak wygląda. Przez przypadek całą sytuację obserwuje Kate, która bezinteresownie chce jej przeczytać list. Idą do kawiarni i już od tego czasu się zaprzyjaźniają. Kate czyta listy, które syn przysyła, w ostatnim liście Joy informuje mamę, że chyba wracają z wojny do domu, ale on się nie zjawia. Jakiś czas później matka się dowiaduje, że jej ukochany syn nie żyje. Zginął na froncie, gdzie dowódca nie powinien go tam wcale posyłać. Chwilę później Marta się dowiaduje, że będzie miała kolejne dziecko, ale to i tak nie załata dziury w jej sercu. Od tej pory Marta porusza niebo i ziemie, aby się wszyscy dowiedzieli, że nie powinni pobierać nieletnich chłopców do wojska. Postanowiła Ruszyć do Londynu na piechotę do premiera i powiedzieć mu co o tym myśli osobiście.

Książka na samym początku była ciekawa i chętnie wracałam do jej czytania. Jednak tuż pod końcem jakoś zaczęła mnie męczyć i nie chciałam jej czytać dalej. Mimo wszystko się uparłam i dokończyłam ją. Ogólnie książkę czyta się lekko.

Resztę mojej opinii znajdziecie na moim blogu

Niezbyt porywająca powieść obyczajowa z ważnym przesłaniem, ale ono było doczepione jakby na siłę. Co w niej mi się spodobało to właśnie to, że jest obyczajowa i opisuje życie zwykłych ludzi podczas I wojny. Autorka nieźle oddała klimat tego okresu. I niestety, dla mnie na tym kończą się zalety książki. Czytało mi się ją dość trudno, bo Lee lekko przynudzała. W zasadzie temat wystarczył na niewielkie opowiadanie, reszta to już przewaga słów nad treścią. No i nazbyt wyidealizowani bohaterowie- to także wpłynęło na moja ocenę. Lubiłam większość z nich, ale nie dałam rady uwierzyć w ich realność, w zasadzie żaden nie posiadała wad. A już tytułowa Marta to chodząca doskonałość. Dlatego tylko pięć gwiazdek.

Wspaniała, z resztą jak wszystkie przeczytane przeze mnie książki tej autorki.

Historia Marty pokazuje jak silna potrafi być kobieta w obliczu wojny, biedy, choroby i tragedii jaka spotyka rodzinę Rossich. Pokazuje nam również jak Marta poradziła sobie z bólem i rozpaczą po stracie syna, jak stawia czoła swoim słabościom i potrafi walczyć w słusznej sprawie.

Polecam tę książkę w całego serca.

Wspaniała, z resztą jak wszystkie przeczytane przeze mnie książki tej autorki.

Polecam tę...

Niezła choć nie powalająca na kolana. Trochę naiwnie zarysowana postać matki zmagającej się z wychowywaniem 5 dzieci i mającej męża nieudacznika.Sama wędrówka opisana w sposób wyidealizowany. Książka w sam raz na leniwe popołudnie.

bardzo mi sie nie podobala nie wiem co miala ta ksiazka do przekazania.Nudna nic sie w niej nie dzialo

• Maureen Lee
  • Dostępna w bibliotece