Smutek samuraja

2013-11-26
2013-11-26
Karolina Jaszecka
Victor del Arbol tajemnica przemoc

Ciężka, smutna i zostajaca w pamięci. Wiele osób, wątków, miejsc i retrospekcji tworzy szum, ale z niego wyłania się dosyć spójna całość.

Niezmiennie coś mnie pociąga w literaturze opartej na burzliwej i trudnej historii Hiszpanii. Może po prostu szukam potwierdzenia, że Polska w swoim mesjanistycznym cierpiętnictwie wcale nie zasługuje na więcej szacunku czy współczucia niż inne kraje? Hiszpania jest tym ciekawszym przykładem, że długo pozostawała państwem ultrakatolickim, co sprawiało, że etykieta "Chrystusa narodów" niejako kleiła się do niej - może nawet bardziej niż do Polski. Dyktatura Franco i wlokące się latami rozliczenia z tą epoką sprawiają, że bez końca można grzebać w hiszpańskich bebechach i szukać tematu dla powieści. Mistrzem pozostaje dla mnie Jaume Cabre, ale odkryty niedawno del Arbol potrafi także po mistrzowsku snuć na wpół kryminalne, na wpół historyczne opowieści.

Pomimo, że historia umocowana jest w okresie wojny domowej w Hiszpanii i ukazuje jej konsekwencje dla współczesności, to jej osią jest nie polityka, lecz problem niełatwych wyborów z tamtych czasów, które wpływają na życiorysy kolejnych pokoleń.

Bohaterem tej powieści jest zdrada: ta prywatna rodzinna, małżeńska, między dziećmi, między dziećmi i ich rodzicami, dziejąca się w cieniu wielkiej polityki, która jakoby miałaby ją usprawiedliwić. W obliczu wielkiej historii wszystkie inne relacje i uczucia blakną, staja się nieważne, szkodliwe, uciążliwe, przeszkadzają w realizacji celu lub zwyczajnie komuś zagrażają. Niby nic nowego, ale w powieści aż duszno jest od tego zaprzaństwa: nikt na nikogo nie może już liczyć, nikomu ufać, oczekiwać pomocy. W zakłamanym, obłąkanym świecie najnormalniejszą relacją staje się relacja między więźniami, najbardziej ludzkimi odruchami - odruchy wycieńczonych żołnierzy wobec własnych ofiar.

Fabuła trzyma w napięciu i wymaga wielkiej uwagi: nie tylko dlatego, że akcja "skacze" nieustannie między okresem wojny domowej i współczesnością, ale także dlatego, że rola poszczególnych osób tego dramatu nie od razu jest oczywista - czasem nawet długo nie znamy czyjegoś imienia a zwroty akcji odsłaniają dopiero oblicze nowej postaci i jej rzeczywisty charakter. Czas w tej opowieści nie leczy ran, ale powoduje kumulowanie nieszczęść, bólu i wzajemnej nieufności.

Nie ma tu i nie może być "szczęśliwego zakończenia" - nawet ci, co zdołali przeżyć koszmar dawnych dni i odgrzanych konfliktów, pozostaną tylko poranionymi, samotnymi istotami.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Książka od której nie można się oderwać. Dla tych, którzy lubią klimaty z książek Carlosa Ruiza Zafona.

Genialna książka. Bardzo dobra literacko, ale i okrutnie smutna. Ciężki, przerażający, wręcz mętny i brudny klimat. Całość jest bardzo dramatyczna. Autor niesamowicie wyraziście i plastycznie przedstawił w tej powieści - czasy, miejsca i bohaterów. Akcja dzieje się w: Meridzie 1941-42 i Barcelonie 1976-81.
Niesprawiedliwość, brutalność, chęć władzy i zemsty, porwania, zamachy, morderstwa, tortury, fałszywe obietnice, samotność i obojętność - to wszystko występuje tu na każdej stronie. Losy prawie wszystkich bohaterów są tak bolesne, że nie sposób się od tej lektury oderwać i żywić ogromnych nadziei, że może jednak... Każda postać jest tragiczna, za którą ciągną się demony przeszłości. Demony, które nie mają zamiaru wypuścić bohaterów ze swoich szponów.
Bardzo polecam, bardzo bardzo... Arbol skonstruował tę opowieść na wydarzeniach historycznych, mieszał wątkami, dwoma płaszczyznami czasowymi, aby wszystko ze sobą połączyć. Aby cała ukryta prawda wyszła na jaw. Gdzie skrywane tajemnice, niezagojone rany mogłyby mieć swój kulminacyjny moment, aby bohaterowie mogli pogodzić się z przeszłością, wybaczyć... Ale czy to jest w ogóle możliwe?
~~~
Smutek samuraja, wyzwala wiele emocji, nie daje odetchnąć i skłania do refleksji.

Niesprawiedliwość, brutalność, chęć władzy i zemsty, porwania,...

Gdyby nie te skoki w czasie, namnożenie postaci byłoby całkiem nieźle. A tak, do połowy książki prawie się gubiłem. No i z Cieniem Wiatru o czym wspomniano na okładce, książka nie ma nic wspólnego. Do przeczytania ale bez szału

Zdecydowanie ciakawsza ksiazka niz to wynika z opisu. Ciekawa intryga, niejednoznaczni bohaterowie i wlasciwie brak happy endu. Swiat nie jest czarno-bialy. Niuanse, niejasne zaleznosci, niejednoznaczne postawy - to wszystko tu jest. Lubie takie male czytelnicze odkrycia. Polecam!

Thriller wciągający od pierwszej kartki. Pełen krwi, zdrady, zazdrości, kompleksów i kłamstwa. Idealny (nie tylko) na jesienne, dłuższe wieczory.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch okresach - w latach 1941-1942 w Meridzie oraz 1976-1982 w Barcelonie. Ale zdarzenia, jakie miały wówczas miejsce, są ze sobą ściśle powiązane, a autor powoli odsłania nam kolejne tajemnice. Książka wciąga od pierwszych stron, sukcesywnie odkrywa tragiczne zdarzenia sprzed lat, ukazuje fanatycznych morderców, ludzi obsesyjnie pragnących władzy, stojących ponad prawem, świat nienawiści, zemsty, porwań i zbrodni. Przeszłość i teraźniejszość w końcu znajdują wspólny mianownik, ale czy prawda pomoże tym wszystkim, których dotyczy, znaleźć spokój, ukojenie, dać satysfakcję? Misternie utkana i spójna fabuła jest szczególną zaletą tej pozycji; intrygująca i budząca dreszcz przerażenia rzeczywistość, którą trzeba poznać do samego dna.

Mnie książka pochłonęła bez reszty i z trudem przychodziło mi się oderwać od kolejnych stron. Kto lubi takie klimaty, na pewno nie będzie rozczarowany.

Niesamowicie wciągająca opowieść, której tłem są autentyczne wydarzenia historyczne z dziejów Hiszpanii. Wokół nich osnuta jest fabuła książki; mroczna, niepokojąca, kryjąca w sobie mnóstwo tajemnic i niewyjaśnionych spraw z przeszłości. Ta książka jest jak kokon jedwabnika, którego rozplątywanie kolejnych cienkich niteczek prowadzi nas do odkrycia i poznania prawdy....

„Smutek samuraja” Víctor del Árbol

„Istnieją ludzie, którzy uciekają przed miłością i odnajdują schronienie
w osamotnieniu” - prolog.

Powieść Víctora del Árbola to zgrabnie opisane losy kilku rodzin na przełomie lat, na tle wydarzeń historycznych w Hiszpanii. Nietuzinkowa
i ciekawie opowiedziana historia ludzi, którzy kochali i żywili do siebie nienawiść.
Powieść przyciągająca uwagę czytelnika do samego końca. Losy bohaterów są ujawniane stopniowo, jednak łączą się i zagadkowo przenikają. Książka napisana przyjaznym językiem. Pełna zaskakujących splotów zdarzeń
i zależności. Przeszłość i przyszłość. Wynikanie. Sprawy, które dotyczą bohaterów zataczają coraz szersze kręgi. Mają oni swoje tajemnice
i wspomnienia. Prawda i odkupienie win. Zadośćuczynienie i przebaczenie. Życie za milczenie. Nieuchronność kary.

Nie wszystko okazuje się takie jak być powinno. Powoli wątki zaczynają się łączyć i wyjaśniać. A czytelnik pochłonięty lekturą odsuwa od siebie problemy dnia codziennego. Czeka na zakończenie. Przypuszcza co może się wydarzyć, ale czyta dalej.

Smutek samuraja – smutek, bo brakuje przestrzegania zasad etycznych kodeksu bushidō, bo ludzie są tylko ludźmi. Sprawiedliwość, prawość, odwaga, wytrwałość, dobroć i współczucie, uprzejmość, prawda
i prawdomówność, samokontrola, samodoskonalenie, wierność, honor, cześć dla przodków i tradycji – trudne do realizacji i wygodne do manipulowania, brania według uznania i potrzeb.

Pozostaje jeszcze śmierć, po której następuje cisza. Bohaterowie powieści odchodzą.

„Smutek samuraja” Víctor del Árbol

„Istnieją ludzie, którzy uciekają przed miłością i odnajdują schronienie
w osamotnieniu” - prolog.

Powieść...

• Literatura hiszpańska