Smutek samuraja

Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo: Albatros
La tristeza del samurai
joly_fh

Thriller osadzony w Méridzie w latach 1941–42 oraz w Barcelonie w latach 1976–81. Konsekwencje zbrodni popełnionej krótko po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej odciskają tragiczne piętno na kilku pokoleniach rodzin Alcalá, Mola i Bengoechea, których losy krzyżują się ze sobą na przestrzeni 40 lat. Powieść obfituje w wiele dramatycznych wydarzeń: spiski, porwania, zdrady, morderstwa, zamachy, tortury, przemoc wobec kobiet. Fikcja splata się tu z wydarzeniami historycznymi okresu rządów generała Franco oraz pofrankistowskiej transformacji kraju stopniowo przekształcającego się w państwo demokratyczne. 1941–42. Isabel, matka dwóch chłopców, żona wpływowego falangisty Guillerma Moli, którego szczerze nienawidzi, zostaje uwikłana w spisek przeciwko mężowi i zabita na jego polecenie przez oficera tajnych służb wojskowych, zarazem swego kochanka. Niesłusznie oskarżony o to morderstwo Marcelo Alcalá, prywatny nauczyciel synów Isabel, ginie na stryczku. Guillermo Mola zamyka młodszego syna, Andrésa, w szpitalu psychiatrycznym, zaś drugiego, Fernanda, wysyła na front rosyjski.
Tam stanie on twarzą w twarz z mordercą swojej matki i poprzysięgnie mu zemstę. 1976–81. Odpowiedzialność za czyny dziadków spada na wnuki, a za czyny rodziców – na dzieci... Doprowadzając do skazania na długoletnie więzienie inspektora policji, Césara Alcali, młoda prawniczka María nieświadomie otwiera prawdziwą puszkę Pandory. Alcalá, któremu porwano córkę, był oskarżony o torturowanie informatora, niejakiego Ramonedy, podejrzewanego o związek z kidnaperami. María zbyt późno pojmuje, że sprawa ma drugie dno, za którym kryje się trwająca od kilkudziesięciu lat zmowa milczenia. Losy kilku osób – Maríi i jej byłego męża, Andrésa, Fernanda, Césara, Ramonedy i Guillerma – wiele lat temu połączyła straszna tajemnica. Ujawnienie prawdy musi doprowadzić do tragedii...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1047,15...»

Baladynka | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Książka od której nie można się oderwać. Dla tych, którzy lubią klimaty z książek Carlosa Ruiza Zafona.

Sonja | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Genialna książka. Bardzo dobra literacko, ale i okrutnie smutna. Ciężki, przerażający, wręcz mętny i brudny klimat. Całość jest bardzo dramatyczna. Autor niesamowicie wyraziście i plastycznie przedstawił w tej powieści - czasy, miejsca i bohaterów. Akcja dzieje się w: Meridzie 1941-42 i Barcelonie 1976-81.
Niesprawiedliwość, brutalność, chęć władzy i zemsty, porwania, zamachy, morderstwa, tortury, fałszywe obietnice, samotność i obojętność - to wszystko występuje tu na każdej stronie. Losy prawie wszystkich bohaterów są tak bolesne, że nie sposób się od tej lektury oderwać i żywić ogromnych nadziei, że może jednak... Każda postać jest tragiczna, za którą ciągną się demony przeszłości. Demony, które nie mają zamiaru wypuścić bohaterów ze swoich szponów.
Bardzo polecam, bardzo bardzo... Arbol skonstruował tę opowieść na wydarzeniach historycznych, mieszał wątkami, dwoma płaszczyznami czasowymi, aby wszystko ze sobą połączyć. Aby cała ukryta prawda wyszła na jaw. Gdzie skrywane...

Michal39 | 2017-05-10
Przeczytana: 10 maja 2017

Gdyby nie te skoki w czasie, namnożenie postaci byłoby całkiem nieźle. A tak, do połowy książki prawie się gubiłem. No i z Cieniem Wiatru o czym wspomniano na okładce, książka nie ma nic wspólnego. Do przeczytania ale bez szału

Nattka | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle, 2017

Zdecydowanie ciakawsza ksiazka niz to wynika z opisu. Ciekawa intryga, niejednoznaczni bohaterowie i wlasciwie brak happy endu. Swiat nie jest czarno-bialy. Niuanse, niejasne zaleznosci, niejednoznaczne postawy - to wszystko tu jest. Lubie takie male czytelnicze odkrycia. Polecam!

bajdzio | 2017-04-28

Thriller wciągający od pierwszej kartki. Pełen krwi, zdrady, zazdrości, kompleksów i kłamstwa. Idealny (nie tylko) na jesienne, dłuższe wieczory.

Anna | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Niesamowicie wciągająca opowieść, której tłem są autentyczne wydarzenia historyczne z dziejów Hiszpanii. Wokół nich osnuta jest fabuła książki; mroczna, niepokojąca, kryjąca w sobie mnóstwo tajemnic i niewyjaśnionych spraw z przeszłości. Ta książka jest jak kokon jedwabnika, którego rozplątywanie kolejnych cienkich niteczek prowadzi nas do odkrycia i poznania prawdy.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch okresach - w latach 1941-1942 w Meridzie oraz 1976-1982 w Barcelonie. Ale zdarzenia, jakie miały wówczas miejsce, są ze sobą ściśle powiązane, a autor powoli odsłania nam kolejne tajemnice. Książka wciąga od pierwszych stron, sukcesywnie odkrywa tragiczne zdarzenia sprzed lat, ukazuje fanatycznych morderców, ludzi obsesyjnie pragnących władzy, stojących ponad prawem, świat nienawiści, zemsty, porwań i zbrodni. Przeszłość i teraźniejszość w końcu znajdują wspólny mianownik, ale czy prawda pomoże tym wszystkim, których dotyczy, znaleźć spokój, ukojenie, dać satysfakcję? Misternie...

mamaKa | 2015-09-03
Na półkach: Przeczytane, Docenione 🏆
Przeczytana: 02 września 2015

„Smutek samuraja” Víctor del Árbol

„Istnieją ludzie, którzy uciekają przed miłością i odnajdują schronienie
w osamotnieniu” - prolog.

Powieść Víctora del Árbola to zgrabnie opisane losy kilku rodzin na przełomie lat, na tle wydarzeń historycznych w Hiszpanii. Nietuzinkowa
i ciekawie opowiedziana historia ludzi, którzy kochali i żywili do siebie nienawiść.
Powieść przyciągająca uwagę czytelnika do samego końca. Losy bohaterów są ujawniane stopniowo, jednak łączą się i zagadkowo przenikają. Książka napisana przyjaznym językiem. Pełna zaskakujących splotów zdarzeń
i zależności. Przeszłość i przyszłość. Wynikanie. Sprawy, które dotyczą bohaterów zataczają coraz szersze kręgi. Mają oni swoje tajemnice
i wspomnienia. Prawda i odkupienie win. Zadośćuczynienie i przebaczenie. Życie za milczenie. Nieuchronność kary.

Nie wszystko okazuje się takie jak być powinno. Powoli wątki zaczynają się łączyć i wyjaśniać. A czytelnik pochłonięty lekturą odsuwa od siebie problemy dnia...

monika | 2015-06-30
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 27 czerwca 2015

"Smutek samuraja" to pełna emocji książka o intrygach, spiskach, zdradzie, nienawiści, zemście, miłości i pędzie do władzy. Czytając tę pozycję od pierwszej do ostatniej strony wszystko to odczuwamy, tak jakby dotyczyło to nas osobiście. Akcja powieści rozgrywa się dwutorowo gdzie losy bohaterów z czasów tuż po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii (lata 1941-42) łączą się z życiem ich potomków w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego roku. Gdzie dzieci muszą ponosić odpowiedzialność za grzechy i winy rodziców. Z każdą stroną powoli odkrywamy powiązania między rodzinami Alcala, Mola i Bengoecha, a całe rozwiązanie odkrywamy na samym końcu.

JoannaB | 2014-04-22
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Nie będę obiektywna. Bo zachwyt wyklucza obiektywizm. Ja jestem tą historią wstrząśnięta. I jestem w tej historii zakochana. I nie sądziłam, że może istnieć coś tak kompletnego, pełnego, satysfakcjonującego.
Gdyby ktoś mnie zapytał o moją ulubioną książkę (a książek ulubionych z zasady nie miewam), to wskazałbym na "Smutek samuraja".
Victor del Arbol trochę poleżał na półce. Podchodziłam do niego jak pies do jeża. Bałam się, ponieważ ostatnio na niczym nie potrafiłam się skupić, a wiedziałam, że jeśli porzucę tę dość długą książkę, to nigdy już do niej nie wrócę.
Moje obawy były bezpodstawne. Kartka, za kartką, nie właściwie nie, wydarzenie za wydarzeniem, opis za opisem, słowo za słowem, wtopiłam się w świat pełen toksycznych uczuć, zemsty, historii tak strasznych i smutnych jednocześnie, że nie chciałam wracać do swojej pracy, domu, swojego miasta i ulic.
Gdybym jednym słowem miała określić nastrój książki, to powiedziałabym, że książka jest smutna. Smutek wychyla się z każdej...

allison | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Pełna tajemnic i intryg mroczna opowieść o wojnie, nienawiści, zemście i miłości.

Akcja biegnie dwutorowo, łącząc wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej oraz lat 70. i 80. minionego wieku. Stopniowo odkrywamy, co mają ze sobą wspólnego postacie żyjące w różnych czasach, ale na ostateczne rozwiązanie zagadki (a raczej kilku zagadek) musimy zaczekać niemal do końca powieści.
Uważny czytelnik na pewno będzie potrafił wcześniej powiązać niektóre wątki, zwłaszcza, jeśli skojarzy pewne nazwiska i epizody. Więcej nie będę podpowiadać, by nie psuć potencjalnym czytelnikom fascynującej lektury.

Przeczytałam "Smutek samuraja" jednym tchem i z wielkimi emocjami. Mimo iż opisane zdarzenia są fikcyjne, doskonale oddają nastroje panujące w rządzonej przez Franco Hiszpanii i w kraju, który nawet po obaleniu dyktatury wciąż nie może pozbyć się demonów przeszłości.
Postacie są wyraziste, przekonujące, a ich postępowanie wpływają sugestywnie na przeżycia odbiorcy. Z zapartym tchem...