Milion kropli

Un millón de gotas
Joanna Ostrowska
historyczna
Ag2S

Gonzalo Gil, niespełniony zawodowo prawnik, codziennie zmaga się z manipulacjami wszechobecnego i niezwykle wpływowego teścia. Monotonną egzystencję przerywa pewnego dnia tragiczna wieść. Gonzalo dowiaduje się, że Laura, siostra, z którą nie miał od dawna kontaktu, popełniła samobójstwo. Jej śmierć sprawia, że krucha równowaga, którą mężczyzna jako mąż i ojciec starał się dotąd utrzymywać w...

Jej śmierć sprawia, że krucha równowaga, którą mężczyzna jako mąż i ojciec starał się dotąd utrzymywać w swoim życiu, zostaje poważnie zagrożona. Kiedy bohater zaczyna badać przyczyny samobójczej decyzji siostry, dociera do informacji obciążających Laurę – dowiaduje się, że siostrę podejrzewano o torturowanie i zamordowanie rosyjskiego mafiosa, który wcześniej porwał i zabił jej małego synka.

To, co na początku wydawało się zemstą, okazuje się początkiem drogi, która prowadzi Gonzalo w głąb rodzinnej przeszłości. Mężczyzna odkrywa fascynującą historię swojego ojca, Elíasa Gila, bohatera walki z faszyzmem, który jako młody inżynier wierzący w ideały rewolucji wyjechał z Asturii do ZSRR, gdzie został aresztowany i zesłany na straszliwą wyspę Nazino. Stał się potem bohaterem najmroczniejszych lat w dziejach Hiszpanii.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2483/proza.html

Mariolus18 | 2018-06-15
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Dość ciężko się czytało ale i ciężko się było rozstać z bohaterami po zakończeniu. Najtrudniejsze były wstawki dotyczące historii Hiszpanii (niestety pewne fakty, nazwiska dla mnie laika totalnie nieznane i przez to ciężkie do przyswojenia) Przez całą powieść moją myślą przewodnią było kłamstwo, kłamstwo i oszustwo rządzi wszystkimi bohaterami-antybohaterami. Każdy kłamie, oszukuje albo chociaż zatrzymuje pewne fakty dla siebie. No i kwestia - co wojna i inne traumatyczne przeżycia potrafią zrobić z człowieka i czy to można wytłumaczyć, zrozumieć i wybaczyć. Książka momentami trudna i ciężka ale chyba warto przeczytać.

ina71 | 2018-06-10
Przeczytana: czerwiec 2018

To nie jest recenzja, a raczej kilka luźnych myśli, jakie nasunęły mi się w trakcie czytania.
Ludzie, którzy bohatersko zmagają się ze złem, przedkładając tę walkę nad własne życie są jak najbardziej potrzebni, ale lepiej nie mieć ich w najbliższym zasięgu. Czy dla Laury walka z Matrioszką powinna być ważniejszy od bezpieczeństwa rodziny? Tym bardziej, że tak naprawdę była to walka z jej własnymi demonami. Czy była bohaterką? Czy człowiek ma w ogóle prawo poświęcać bezpieczeństwo innych, nawet jeśli sprawa, o którą walczy jest słuszna? Ja nie chciałabym mieć matki, ojca czy męża, którzy tak postępują. Z drugiej strony; w jakim świecie żylibyśmy, gdyby takich ludzi nie było.
Druga sprawa: nie cierpię idealistów. Uważam, że są szkodliwi, niebezpieczni, właściwie to powinno się ich leczyć i - moim zdaniem – historia to potwierdza. Widać to wyraźnie również w powieści Victora del Arboli. Idealista nie może się cofnąć, nie może powiedzieć „o kurcze, myliłem się”, bo to z reguły...

kawa | 2017-10-28

Książka, która odsłania okrucieństwo stalinizmu i II wojny światowej. Dzieje kilku Hiszpanów i Rosjan splecione ze sobą w niesamowity zbieg wydarzeń powodują wybuch, który będzie miał skutki aż we współczesności.
Opowieść o sile, odwadze i granicach człowieczeństwa.
Duża dbałość o szczegóły historyczne dodaje wartości książce.

Enigma | 2017-07-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

To trzecia powieść autora jaką przeczytałam i z tych trzech stawiam ją na pierwszym miejscu. Ciekawa,wciągnęła mnie od pierwszej strony i trzyma długo po zakończeniu czytania. Na pewno jeszcze do niej kiedyś wrócę.

wujaniek | 2018-05-14
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2018

Wciągneła mnie ta książka. Autor twierdzi ze spora część wydarzeń przedstawionych w książce wydarzyła się kiedyś naprawdę. Może dlatego ta książka tak mi sie spodobała. Zgrabne połączenie przeszłosci z terazniejszoscia to jedna z zalet tej książki. Myślę ze kiedys przeczytam jakas kolejna ksiazke tego autora.

mateusz | 2017-08-31

Niezła książka, sprawnie napisana, dobrze się czyta, ale z realiami rosyjsko-sowieckimi to autor ma problem. 1936 rok - a tu lud roboczy pachnie kawą :)

SPOILER SPOILER SPOILER
SPOILER SPOILER SPOILER

Spory error fabuły : Niemożliwe jest żeby komisarz Alcazar nie wiedział, że Elias " zabił Igora i jego ochroniarzy na oczach kilkunastu osób " .

Galahad | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017