Ptasi śpiew

Okładka książki Ptasi śpiew Sebastian Faulks
Okładka książki Ptasi śpiew
Sebastian Faulks Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Birdsong
Zysk i S-ka
2014-01-27
2014-01-27
1994-07-07
Jerzy Łoziński

Zazwyczaj niechętnie sięgam po literaturę wojenną, gdzie wątki historyczne przeplatają się z wykreowanymi na potrzeby fabuły postaciami, wydarzeniami. Książka znajdowała się na liście 100 BBC najlepszych książek, więc postanowiłam dać jej szansę.
Muszę przyznać, że utwór czyta się dość dobrze, jak na to, jak trudne tematy są poruszane. Niekiedy wzruszył mnie czy rozbawił, na pewno też dał dużo do myślenia.
Osobiście nie spodobały mi się wątki związane z Elizabeth. Uważam część z nich za zbyteczne, nieco groteskowe i po prostu uciążliwe.

Temat nie powiem ciężki, historia niebanalna, zaskakującą, no nie jest to bajka. Nie porwała mnie jednak ta proza, mam wrażenie, że można było opisać tę historię ciekawiej

Zdecydowanie polecam czytanie Birdsong w jezyku angielskim, widze ze niektorzy zarzucaja tej ksiazce nude I wulgarne opisy Scen erotycznych jednakze ja niczego takiego nie odczulam, wina moze byc kiepskie tlumaczenie,jezeli chodzi o trudnosc jezyka to ocenilabym go na 7/10,moze 8/10 . Zycze przyjemnej lektury .

Jest to niewątpliwie książka o wojnie z romansem w dalekim tle. Wątek miłosny trochę zbyt płaski, opisy aktów miłosnych zbyt naturalistyczne. Natomiast wątek wojenny świetny. Trzymał w napięciu, wciągał niemalże w okopy I wojny. A okrucieństwo wobec żołnierza jako jednostki podczas tej wojny było potężne, co autor bardzo dobrze wykorzystał i przyznam, że przyłożył się do pracy nad książką, jeśli o fakty historyczne chodzi. Nie jest to może dzieło wybitne, ale czyta się dobrze.

Może to kwestia słabego tłumaczenia. Ale momentami czytanie było bardzo męczące. A już abstrahując od tłumaczenia, za dużo erotyki wprost z harlequina, niestety zupełnie nie odczułam jakiejkolwiek wojennej atmosfery, mimo jakże barwnych opisów obrażeń (jak dla mnie też niepotrzebnych w dużej mierze) a historia współczesna wrzucona jakoś tak na siłę.

Sięgnęłam po tą książkę przez przypadek.Cudowna opowieść! Jest w niej dosłownie wszystko... romans, miłość, wojna i jej oblicze, tragizm i zaskakujące zakończenie.Polecam i pozdrawiam!

I wojna światowa.

A opowieść? Jest tak, jak to ze świetnymi książkami. Im jest lepsza, tym mniej jesteś w stanie składnie o niej opowiedzieć. To jest literatura z wyższej półki dla mnie. Przemyślana, wielowątkowa, ciekawa na wielu płaszczyznach.
Trochę przypomina powieść idola autora, któremu on sam dziękuje we wstępie, "Germinal" Emila Zoli.

Kolejny raz przekonałam się, że książki z listy 100 polecanych przez BBC, są tam zasłużenie (prawie wszystkie jak na razie, a jestem za połową :D)

I wojna światowa.

Kolejny raz przekonałam się,...

Książka znalazła się kiedyś na liście 100 najważniejszych powieści wg BBC. W ten sposób trafiła na moją listę książek do przeczytania, a teraz trafia na niechlubną listę książek, które porzuciłem w trakcie, zbyt zmęczony (w tym przypadku znudzony),aby brnąć do końca.

Opis książki świetny, pomysł bardzo dobry, ale wykonanie słabe. Ten "romans" z okładki to bardziej takie ruchanko, a zaniedbana żona okazuje się żoną z innymi problemami w związku - nie można mówić tutaj o zaniedbaniu na każdym polu. Podłoże do ciekawej opowieści jest, ale pan Faulks nie jest autorem, który potrafi mu sprostać. Postaci są płytkie, motywacji brak, Isabelle wypada jak łatwa puszczalska kobieta, a nie zaniedbana żona. Gdyby tu jakieś uczucie było, coś się rozwijało krok po kroku między Stephenem a Isabelle - niestety tak nie jest. Bardzo mnie to raziło, bo z blurbu wynikało coś więcej. Zawiodłem się.

O dziwo - nawet gdy zaczęły się rozdziały o wojnie, to okazały się zwyczajnie nudne. Niebywałe. Wcale nie oczekuję wybuchów co dwa akapity, ale coś jest tu nie tak z prozą, bo u innych autorów nawet o szydełkowaniu czyta się ciekawie.

Moim zdaniem, książka ta nie jest fatalna, ale jest po prostu słaba. Na tyle słaba, że zaskakuje mnie miejsce na liście Top 100. Specjalnie teraz sprawdziłem skąd się ta lista wzięła:

"In April 2003 the BBC's Big Read began the search for the nation's best-loved novel, and we asked you to nominate your favourite books."

Mogłem sprawdzić przed kupnem książki. Tak to jest jak się przyznaje nagrody na podstawie plebiscytu. Po pierwsze tylko UK, po drugie nominacje od czytelników. Na następny raz lepiej się przygotuję.

W zasadzie powinna być kategoria "nieprzeczytane". Bo wymiękłam. Nie daałam rady, śmiertelnie mnie znudziła.

Wspaniała...

Wspaniała...