Niezagojone rany

2015-10-14
2015-10-14
Karolina Jaszecka
Karolina Jaszecka

Kilka pozornie niezwiązanych ze sobą osób uwikłanych w misternie utkaną intrygę. Nie ma przypadkowych postaci, każdy ma coś na sumieniu a odkrywanie powiązań między bohaterami i budowanie napięcia na miarę najlepszych thrillerów.

Poznajemy bohaterów powoli, widzimy tylko fragmenty i kiedy wydaje się nam,że już wiemy wszystko pojawia się nowy szczegół, który wszystko zmienia. Losy bohaterów splątane w ponurą sieć, trudną do rozsupłania. Poszukiwanie zemsty nie prowadzi do ukojenia, tylko jeszcze bardziej pogłębia uczucie bólu nie dając możliwości dobrego, nowego życie. Odwieczne pytanie, które sobie zadajemy czy dobro zwycięży? Autor jakby pomija odpowiedź, zostawia nas z rozwiązaną zagadką, sami wyciągnijmy wnioski, a po przeczytaniu tej książki jest ich całkiem sporo.

Cóż to była za niesamowita lektura! Daleka od klasycznego thriller więc niech nikogo nie zmyli recenzja na okładce. Pierwsze kilkadziesiąt stron wydaje się chaotyczne i niejasne, wręcz zniechęca do dalszej lektury, która wydaje się zbyt trudna ale uwierzcie - trud się opłaca bo akcja się rozwija związując losy bohaterów w iście gordyjski węzeł. Mroczna, krwawa i niepokojącą! Majstersztyk!

Lektura wymaga skupienia, szczególnie na początku czytania. W drugiej części książki wątki zawiązują się i trudno się od niej oderwać. Ciekawa pozycja, zdecydowanie autor zasługuje na większą uwagę. Polecam.

Niesamowita opowieść !!

Jak mocno mogą się na ludzkim życiu odciskać wydarzenia z przeszłości ?
Coś siedzi w nas w środku. Cierń, który nie pozwala zapomnieć. Nienawiść, którą karmimy się wystarczająco długo, aby stanąć na granicy obłędu.

Dość zaskakujące zlecenie namalowania portretu staje się początkiem (?) całej historii.
Czego naprawdę pragnie światowej sławy skrzypaczka ? Jakie tajemnice skrywają wszyscy bohaterowie powieści ?
Co ich ze sobą łączy ?
Biznesmen, portrecista, marszandka, młody Chińczyk, najemny zabójca z Chile...
A w tle pojawiająca się wojna w Algierii i jej tragiczne konsekwencje.

Lektura wymaga dużej koncentracji.
Pogmatwanych wątków jest tak wiele, że trzeba uważać aby się nie pogubić.
Ale kiedy już uda nam się podążyć za przebogatą wyobraźnia autora doznajemy ogromnej czytelniczej satysfakcji.

Doskonała lektura !!!

8/10.

Niesamowita opowieść !!

Jak mocno mogą się na ludzkim życiu odciskać wydarzenia z przeszłości ?

Czego naprawdę pragnie światowej sławy...

Ta książka zdecydowanie do łatwych nie należy. Przedstawia wiele wątków, pozornie ze sobą nie związanych oraz wprowadza kilku bohaterów, mogących ze sobą konkurować o pierwszy plan. Jej czytanie szło mi bardzo opornie i musiałam posiłkować się notatkami, ale cieszę się, że wytrwałam, zakończenie zaskakuje. Zlecenie, które otrzymuje madrycki malarz Eduardo nie należy do łatwych, jest podszyte tragedią sprzed kilku lat i jak się okaże zmieni niejedno życie. W powieści jest dość sporo przemocy i ciężkich tematów, za to siatka powiązań i zbiegów okoliczności jest bardzo ciekawie upleciona.

Nie jest to książka ani lekka ani łatwa. Jest bardzo wymagająca bo wymaga od czytelnika maksymalnego skupienia,w przeciwnym wypadku można wpaść w labirynt wątków, myśli i postaci i już z niego nie wyjść. Nie można jej przeczytać w pośpiechu, przelotnie bo można się pogubić i wiele stracić Warto zarezerwować sobie czas i delektować się przeplatającą się historią kilku osób mocno dotkniętych przez los, Opisane zdarzenia są mocne, czasem zaskakujące, a czytanie aż boli.O to chyba chodzi w czytaniu.

Wątek kryminalno-sensacyjny jest niezwykle zawikłany - jak to u Arbola. Zaczyna się jednak dość prosto - światowej sławy skrzypaczka Gloria Tagger zleca Eduardowi Quintanie namalowanie portretu Arthura Fernándeza, wpływowego przedsiębiorcy winnego tragicznej śmierci jej syna. Zlecenie trafia do Eduarda nieprzypadkowo, gdyż kilkanaście lat wcześniej stracił on w wypadku samochodowym żonę i córkę. Gloria wierzy, że jedynie osoba, która doświadczyła podobnej jak ona traumy, będzie w stanie sportretować sprawcę jej cierpienia. Faktyczne relacje między poszczególnymi postaciami i wydarzeniami okazują się jednak znacznie bardziej złożone.
Całość tonie w dusznej atmosferze tajemnic i niedomówień. Tragedie malarza, skrzypaczki, marszandki, przedsiębiorcy, reżysera filmowego, płatnego mordercy, chińskiego stręczyciela, agenta tajnej policji i wielu innych postaci stanowią elementy inteligentnie rozplanowanej łamigłówki. Całość wymaga niezłego skupienia, ale też skutecznie trzyma w napięciu.
Tym razem autor bardzo zdystansował się od wątków historycznych i tak chętnie podejmowanego w innych powieściach motywu hiszpańskiej wojny domowej (choć w postaci Guzmana przywołuje echo niegdysiejszych wydarzeń). Książka jest zdecydowanie mniej refleksyjna niż inne powieści Arbola - ale gwarantuje świetną rozrywkę i totalny eskapizm w świat przygód i tajemnic.

Całkowicie nie rozumiem braku zainteresowania tym autorem. Przeczytałem już jego drugą książkę i Niezagojone rany okazały się jeszcze lepsze od Miliona kropli.
Świetnie przedstawione postacie, zawiła i mądrze skonstruowana intryga. To wszystko zawarte w bardzo dobrym thrillerze psychologicznym.
Należy też zaznaczyć, że nie jest to książką, którą czyta się za jednym "podejściem". Warto delektować się prozą Víctora del Árbol.
Przede mną jeszcze dwie książki autora, wydane na polskim rynku. Zapewne po nie sięgnę. A pisarza tego uznaję za jednego z najciekawszych na jakich natknąłem się w ostatnim czasie.

Należy też zaznaczyć, że nie jest to książką, którą czyta się za jednym...

Fragment opinii:
"Niezagojone rany" zakwalifikowane są do kategorii thriller, którym poniekąd są, ale jak dla mnie jest to powieść psychologiczna, dodatkowo przepięknie napisana. Victor del Arbol stworzył powieść pełną ciekawych postaci, każda z nich zmaga się ze swoimi demonami, czasami nie wiedząc, że obwiniają za swoje nieszczęścia nie tych, których powinni. Z każdą stroną autor odkrywa przed nami tajemnice losów swoich bohaterów. Wyrzuty sumienia, ból po stracie ukochanych, chęć zemsty, czy strach przed odkryciem prawdy towarzyszą bohaterom na każdym kroku - del Arbol tak to opisał, że ja również zaczęłam odczuwać psychiczny dyskomfort - dlatego nie przeczytałam książki w jeden dzień, tylko rozłożyłam sobie lekturę na kilka wieczorów. Również dlatego, że szkoda przez tę książkę pędzić - warto przystanąć i delektować się pisarstwem del Arbola.

Fragment opinii:

• Ebooki