Wspomnienia z niepamięci

Inne wydania

źródło okładki: empik.com

allison | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

"Wspomnienia z niepamięci" nie są typowym pamiętnikiem czy klasyczną autobiografią. To raczej zapis pełnych liryzmu wspomnień z dzieciństwa i młodości.
Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam książkę napisaną przez aktora w tak ujmujący sposób, bogatym, kunsztownym i pięknym językiem.

Gustaw Holoubek wzruszająco i czarująco opowiada o swoim dzieciństwie, spędzonym przede wszystkim pod skrzydłami opiekuńczej mamy, w towarzystwie przyrodniego rodzeństwa i kolegów.
Zabawne i okraszone wieloma anegdotami są obrazki z czasów szkoły. Humor przeplata się tu z powagą, gdy aktor wspomina swoich nauczycieli, przyjaciół i pierwsze miłości. Sporo miejsca poświęca zapamiętanym lekturom i ulubionym miejscom w rodzinnym Krakowie.

Dramatyczne są lata wojny i powojenny okres leczenia się z gruźlicy. Nie mniej ciekawy okazuje się okres studiów aktorskich. Mamy okazję poznać artystyczne autorytety i ulubionych wykładowców; szczególnie dużo miejsca autor poświęca sylwetce Osterwy, który był...

książek: 1991
Renax | 2013-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2013

Na przeczytanie tej książki czekałam z pół roku. I było warto. Piękny język, chwilami poezja najczystszej miary. Opowieść o życiu aktora, ze zwróceniem uwagi na dzieciństwo, młodość i początki aktorstwa.
Wielki człowiek, wielki aktor. W książce wyjaśnia swoje poglądy na sprawy podstawowe i te, które odegrały ważną rolę w ukształtowaniu Jego jako człowieka: takie jak Bóg, rodzina, kobiety, aktorstwo, poezja, romantyzm, Trylogia i czytanie, sport i humanistyka, Wschód i Zachód, Wojna i ZSRR, aktorstwo i ekshibicjonizm psychiczny w sztuce, Kraków, 'intelektualizm' i 'robotniczość'.
Polecam.

Luis | 2012-08-14

„To, co do niedawna jeszcze było sztandarem dyletantyzmu i grafomanii, stało się kryterium najwyższym.”
Pozwoliłam sobie rozpocząć od cytatu, do którego odniosę się w dalszej części swojej recenzji.
„Wspomnienia z niepamięci” Gustawa Holoubka to jedna z najdelikatniejszych, najsubtelniejszych książek o sztuce, jaką miałam okazję w życiu przeczytać. Rodzaj manifestu życiowego, niepozornego traktatu filozoficznego, w którym każde słowo dobrane jest z największą precyzją, a opowieść toczy się, mimowolnie przekazując najgłębsze, niezwykłe treści.
Autorowi udało się uniknąć megalomanii, która jest nieodłączną towarzyszką autobiograficznych zwierzeń. Holoubek w wysmakowany sposób raczy czytelnika swoją filozofią życiową bardziej niż szczegółami ze swojego życia. Czytelnik nie odnosi wrażenia, że została przekroczona jakaś granica dobrego smaku, gdy autor zaprasza nas do swojego intymnego świata. Ale jest to świat przeżyć i postrzegania rzeczywistości, nie zaś świat sensacyjnych plotek,...

bela | 2011-10-30
Przeczytana: 03 listopada 2011

Wspomnienia niesamowicie inteligentnej postaci. Książka subtelna, ciepła, wspaniale się czyta, piękny język.Jestem oczarowana panem Holoubkiem!

Marzenia | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Piękna, dobra, mądra książka.
Muszę znów do niej sięgnąć.Pamiętam , że bardzo mnie poruszył fragment opisujący spotkanie autora z Janem Pawłem II. Polecam bardzo!

KamillaM | 2015-03-06

Piekne napisane wspomienia, czytajac caly czas slyszalam jego cudownie cieply glos, tak jakby on sam do mnie czytal. Polecam milosnikom talentu pana Holoubka.

Melba | 2014-12-18
Przeczytana: 02 października 2014

Mam niedosyt: bo na początku jest pięknie, sentymentalnie, bardzo osobiście i wzruszająco, a później opowieść przyspiesza po to, żeby zwolnić nad jakimś zagmatwanym, niedopowiedzianym wątkiem, dla Autora widać ważnym, dla mnie niekoniecznie. Ale warto: ze względu na obraz dawnej Polski, emocje i przede wszystkim przepiękny język, jakim pisał i mówił Autor. Czytam i jednocześnie słyszę ten niski, spokojny głos, niespiesznie tkający kolejne obrazy z mgły wspomnień.
Przeczytam tę książkę jeszcze za jakiś czas i wtedy mam nadzieję ugruntuje się we mnie jedna jasna opinia :)

GrzegorzDe | 2013-12-25
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Nie jest to autobiografia sensu stricto, ale podróż do zakamarków pozostałej już pamięci, która jedne rzeczy jeszcze zachowała, drugie pozostawiła w mroku na zawsze.

Holoubek to człowiek mądry. Pięknie opowiada o dzieciństwie aż do progu swojej aktorskiej kariery. Warto przeczytać, jednak nie liczcie na daty, ani tym bardziej na pikantne historyjki. Jest to raczej obraz rozmyty, ale za to nie mniej ciekawy.

Z przyjemnością słucha się opowieści mistrza!

Rosalia_de_Castro | 2015-02-16
Na półkach: 2015, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 16 lutego 2015

Luźno snute wspomnienia z lat dziecięcych i młodości, które prowokują aktora do wyrażenia swoich myśli o kulturze, sztuce, polityce, religii. Holoubek pisze z wielką kulturą, pokorą i charyzmą. To raczej podsumowanie życia niż zbiór pikantnych anegdot zza kulis, więc jeśli ktoś liczy na taką lekturę, to się zawiedzie. Ja skończyłam czytać z żalem.

Elenaj | 2013-03-10

Wspaniały,ciepły mężczyzna