Philipp Lahm. Drobna różnica, czyli jak zostać piłkarzem

Wydawnictwo: Sine Qua Non
DER FEINE UNTERSCHIED. Wie man heute Spitzenfußballer wird
sport, sportowcy, piłkarze
joly_fh

Gdy był chłopcem, po prostu lubił grać w piłkę. Dziś jest kapitanem reprezentacji narodowej oraz Bayernu Monachium. Swoimi porywającymi występami Philipp Lahm doprowadził Niemcy na podium mistrzostw świata, a Bayern Monachium na szczyt Ligi Mistrzów. Jego niezawodna i inteligentna gra sprawiła, że na stałe zapisał się w historii światowego futbolu. Piłkarz opowiada o tym, jak z chłopca...

Gdy był chłopcem, po prostu lubił grać w piłkę.

Dziś jest kapitanem reprezentacji narodowej oraz Bayernu Monachium.

Piłkarz opowiada o tym, jak z chłopca biegającego po szkolnym boisku stał się wielką gwiazdą. Opisuje niezapomniane chwile niemieckiej piłki nożnej, a także pozwala zajrzeć za kulisy Bundesligi, Ligi Mistrzów oraz największych turniejów piłkarskich. Po raz pierwszy zdradza pikantne szczegóły dotyczące jego życia osobistego i mówi o niespodziance zarządu, na skutek której musiał zmienić mieszkanie. Wyjaśnia, dlaczego w Bayernie polegli Jürgen Klinsmann, Felix Magath oraz Louis van Gaal.

Poza nieznanymi faktami i wątkami sensacyjnymi Drobna różnica to również rzetelna i uczciwa autobiografia, a także źródło odpowiedzi na wiele kluczowych pytań. Co tak naprawdę wydarzyło się w ostatnich latach w reprezentacji Niemiec i czemu mistrzostwa Europy w 2004 roku okazały się totalną klapą? Kto był prawdziwym liderem, kiedy kadrę prowadził Jürgen Klinsmann? Dlaczego piłkarze w trakcie spotkania z Anglią na mistrzostwach świata w 2010 roku musieli się śmiać?

Dzięki tej książce fani uzyskają możliwość spojrzenia na futbol z zaskakującej perspektywy, a pozostali czytelnicy otrzymają kompleksowe wprowadzenie do najpopularniejszej dyscypliny świata.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

figlarna24 | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Książek typu biografia, autobiografia , których autorami są ich główni bohaterowie, jak: sportowcy, piosenkarze, artyści jest wiele. Czytając takie publikacje jedną po drugiej można wpaść w pewien schemat i monotonność. Trudno jest wówczas wyłuskać z lektury coś inspirującego , innego.
Czytam biografię, gdyż bardzo mnie takie książki interesują. Uważam ,że można poznać osoby publiczne od tej drugiej strony. Można zapoznać się z ich spojrzeniem na profesję, która wykonują, zasmakować ciekawych, pikantnych często budzących kontrowersyjnych smaczków "z drugiej strony sceny".

Bardzo lubię czytać książki o sportowcach. Oprócz wyżej wymienionych powodów, mam również znakomite podłoże do dyskusji z bratem piłkarzem.
Tym razem sięgnęłam po autobiograficzną pozycję , autorstwa niemieckiego piłkarza , światowej sławy - Philippa Lahma.

Philipp Lahm jest Niemcem , ma 30 lat i obecnie gra na pozycji obrończy w Reprezentacji Niemiec, ale także w najlepszej drużynie Europy ( mistrzostwa...

RealAnia | 2014-07-07

„Lektury dla kibica” - http://floatemnabramke.blog.onet.pl

Mundial w pełni, a spora liczba meczów nie sprzyja czytaniu. Warto jednak poświęcić chwilę i poznać bliżej piłkarza, który jeszcze w tym roku może zostać mistrzem świata.

Philipp Lahm w swojej autobiografii skupia się przede wszystkim na życiu zawodowym. Już sam tytuł „Drobna różnica czyli jak zostać piłkarzem” wskazuje, że o życiu prywatnym żywej legendy Bayernu Monachium nie dowiemy się zbyt wiele. Piłkarz krótko wspomina młodość i bardzo szybko przechodzi do futbolu na najwyższym poziomie. Zdradza: „Wygranie LM z Bayernem jest dla mnie największym marzeniem.”. Takie wyznanie nie może dziwić, gdyż książka w oryginale ukazała się w 2011 roku. Marzenie Philippa ziściło się w sezonie 2012/2013, co potwierdza moje przekonanie, że piłkarze powinni spisać swoje wspomnienia dopiero po zawieszeniu butów na kołku. Nie oznacza to jednak że nie warto przeczytać opowieści Lahma, wręcz przeciwnie. Jest to ciekawa lektura, którą...

Przemek | 2015-06-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, Sportowe
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowiastka o chłopcu, któremu w życiu wszystko wychodzi, nie ma problemów cały czas dąży do wyznaczonego celu. Historia o życiu zawodowym bez życia prywatnego (poza dzieciństwem), spokojnie można żyć bez tej pozycji. Dla mnie zbiór felietonów opowiadających o wybitnym piłkarzu, który boi się zagrać w innej drużynie niż Bayern Monachium. Po ocenie w serwisie Lubimyczytac.pl, oczekiwałem czegoś więcej, otrzymałem bardzo poprawną opowieść o wycinku życia Philippa Lahma

Anna Pukrop | 2018-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Philipp Lahm to przykład "staroświeckiego" piłkarza, w pozytywnym słowa znaczeniu. Oddany w pełni piłce nożnej, z pasją, zaaangażowaniem i ambicją. Wymagający od siebie i innych, stawiający kolejne cele i konsekwentnie je realizujący. Oddany klubowi i reprezentacji. Dziś takich piłkarzy już coraz mniej... Dobra książka, opisująca najważniejsze momenty w piłkarskiej karierze oraz Philippa jako człowieka.

Dominik | 2014-04-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Niesamowicie inteligentny człowiek z Pana Philippa. Na dodatek nawet na papierze widać, jak bardzo ambitnym jest człowiekiem, cecha rzadko spotykana cechująca tylko tych najlepszych, którzy nie schodzą poniżej poziomu.

Określana kontrowersyjną, ale osobiście uważam, że w taka nie jest, szczególnie porównując ją z "Ja, Ibra" bądź "Secret Footballer"

kubuku | 2014-03-09

Utarło się, że wzorem autobiografii jest sylwetka Zlatana Ibrahimovicia stworzona przez samego Szweda we współpracy z Davidem Lagencrantzem. Dzieło sygnowane nazwiskiem Philppa Lahma nie jest tak dobrą lekturą, choć nosi znamiona solidnego czytadła. Wiele pomaga fakt, że Niemiec jest niezwykle szczery w przywołanych wspomnieniach. Czasem – szczególnie mimochodem podważając podjęte w przeszłości decyzje arbitrów – dość brutalnie. Na pewno nie przeszkodził też bardzo dobry pomysł zespołu PR-owego/ghostwritera/rodziny/przyjaciół (niepotrzebne skreślić) na ułożenie kluczowych anegdot w swoisty zbiór przykazań dobrego piłkarza.

Kluczowe dla odbioru tego „podręcznika dla profesjonalnego gracza” jest inteligencja najinteligentniejszego zawodnika z jakim miał przyjemność pracować Pep Guardiola. Wydaje mi się, że fakt, że to akurat oczami Lahma patrzymy na przykładową (i przykładną?) karierę jest tutaj nie bez znaczenia. Czy przykładowo Tevez, Walcott czy Wawrzyniak mogliby stanowić...

kroolu | 2016-01-07
Przeczytana: październik 2013

Chciałbym, aby ta książka pomogła wam lepiej zrozumieć piłkę nożną – pisze Philipp Lahm w przedmowie swojej autobiografii. I trzeba przyznać, że w odsłanianiu kulisów nowoczesnego futbolu były kapitan reprezentacji Niemiec i wciąż obecny kapitan Bayernu Monachium radzi sobie równie skutecznie jak z rywalami na boisku. Gute Arbeit, Herr Lahm!

ElGreguito | 2017-08-04
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

W Niemczech przyjęta jako szokująca, ale patrząc z perspektywy polskiego rynku, trochę mało wyrazista. Taki mini pamiętnik profesjonalnego piłkarza, w którym zawarte jest to, co sam piłkarz chciałby, żeby o nim przeczytano i nic więcej...

Pełna recenzja tutaj: http://rfbl.pl/drobna-roznica/

Yollo | 2014-01-15

Dla fana Bayernu Monachium i reprezentacji Niemiec pozycja obowiązkowa.
Ale również osobom nie interesującym się szczególnie futbolem książkę można śmiało polecić. Pokazuję ona jak wielu potrzeba wyrzeczeń, lat ciężkich treningów, aby dostać się na sam szczyt.

Musiałem przeczytać jako wierny fan niemieckiej piłki i fanatyk Bayernu od 1998 roku. Polecam, Mia San Mia!