Mourinho vs. Guardiola

Sine Qua Non
2013-08-28
2013-08-28
Barbara Bardadyn
piłka nożna trenerzy taktyka strategia

Autorzy się nie wysilili. Treści jest tutaj może na 100 stron. Autorzy nawciskali sporo dużej czcionki i nic nieznaczących cytatów aby tylko wypełnić wymaganą ilość stron, co wydaje się wręcz bezczelne. Pojawiają się rozdziały o postaciach historycznych, Google czy Apple. Trzymam w rękach książkę "Mourinho vs Guardiola" i chcę poczytać o tych trenerach, a nie o tym, co myśleli filozofowie kilka wieków temu. Nie dowiedziałem się z tej książki absolutnie niczego nowego. Kupiłem ją w markecie za 7zł i to mówi wszystko o jej wartości.

Pamiętam czasy kiedy na korytarz liceum emocjonowaliśmy się z kolegami weekendowym meczem pomiędzy Barceloną, a Realem Madryt. Po pierwsze z uwagi na styl jaki wówczas prezentowała Duma Katalonii, ale też z uwagi na medialnie napompowany konflikt pomiędzy trenerami obu drużyn. Pomimo wielkich emocji poza boiskowych te mecze prezentowały niewątpliwie wielki walor sportowy. Po raz kolejny do starcia pomiędzy Guardiolą i Mourinho doszło nie tak dawno w lidze angielskiej. Tutaj te mecze straciły już swój ciężar gatunkowy.

Książka Juana Cubeiro pod przykrywką chwytliwego tytułu Mourinho vs. Guardiola obiecuje poniekąd analizę starć i walki tych dwóch trenerów, w rzeczywistości jest jednak poradnikiem dla managerów, którzy zarządzają ludźmi. Autorzy na podstawie strategii zarządzania dwóch różnych od siebie trenerów prezentują techniki, które moga być wykorzystane w przedsiębiorstwie. Tym sposobem dostajemy kilka zestawień, między innymi podsumowanie w 10 punktach jakie cechy cechują dobrego lidera, czy jakimi wartościami powinien się kierować człowiek chcąc być słuchanym.

Jeżeli chodzi o samą rywalizację pomiędzy trenerami to punktem wyjścia jest przywoływanie przykładów z przeszłości, zaczynając od starożytnego Rzymu, gdzie każda wielka postać ma swojego antagonistę. Bardzo krótka i pobieżna historia Mourinho i Guardioli zawiera informacje, które większość kibiców piłki nożnej zna. Nie dowiemy się z tej książki niczego nowego jeśli chodzi piłkę nożną, jednak informacje dotyczące zarządzania ludźmi są przydatne. Nie twierdzę, że jest kompedium wiedzy idealnego managera, ale znajdziemy tutaj kilka celnych spostrzeżeń.

Jeżeli szukacie poradnika podanego w oryginalny sposób to książka jest dla was. Nie jest to natomaist pozycja dla fanów piłki nożnej, któzy chcą poznać lepiej dwóch trenerów.

Nie jest to książka po która siegnalbym po raz drugi. Fajny temat został mega spłycony. Całość napisana językiem dosyć naiwnym. Duża czcionka, mało interesujące opinie...Całość przeleciało szybko, A ja dalej nie dowiedziałem się nic czego bym nie wiedział. Nie polecam.

Dzisiejszy futbol to coś znacznie więcej niż zwykłe występy przed publicznością. To także wyjątkowi ludzie i wielkie legendy, które będą wspominane przez kolejne pokolenia.Bez wątpienia należą do nich dwaj niezwykli trenerzy, których zasługi, charyzma i talent sprawiają, że na zawsze zapisali się w historii futbolu.

Mourinho v Guardiola

Silne osobowości, inteligentni, bystrzy, charyzmatyczni, empatyczni, ambitni, są liderami. Dwie szkoły, dwa style pracy, dwa odmienne pochodzenia.
Pod niemal każdym względem reprezentują całkowicie odmienne podejście do swojej roli. Mają różne sposoby na prowadzenie drużyny, a ich osobowości są jak ogień i woda.

W książce przeczytacie o tym, co ich dzieli i łączy, dowiecie się, w jaki sposób motywują swoich piłkarzy, jak analizują taktykę rywali, jak wyglądają ich relacje z mediami i jakie stosują strategie.

Ta książka pozwoli zrozumieć filozofię każdego z nich. Będzie wielką pomocą dla wszystkich, którzy kiedyś chcieliby się rzucić w wir pracy trenerskiej, kierować grupą i wydobywać z innych to, co najlepsze.

Mourinho v Guardiola

Silne osobowości, inteligentni,...

Zawiodłem się. Sięgając po tę książkę liczyłem na opowieść o dwóch wielkich trenerach, których rywalizacja w LaLidze rozgrzewała cały piłkarski świat, tymczasem dostałem dziwny zlepek podręczników zarządzania i liderowania przeplatany krótkimi wstawkami z życia obu panów.
Wiecie co jest najbardziej wkurzające? To, że tematyka walki Guardioli z Mou może być treścią naprawdę ciekawej książki, a tutaj autorzy skoncentrowali się na jakichś śmiesznych zasadach, w których zaczytują się nie fani sportu, a młodzi niedowartościowani i naiwni przedsiębiorcy. Pięć gwiazdek dałem tylko ze względu na fragmenty opowiadające o trenerach. Reszta jest przecież chłamem.

Mu i Pepa przeciwstawia się sobie...ale powiem Wam, że w tym całym ich dualizmie jest mnóstwo rzeczy stycznych, podobnych i ciekawych.
Inspirujące cytaty, ciekawe i pełne pasji rozwiązania problemów. I biznes- ten najwyższy, najlepszy, istotny. Bo to w pewnym sensie książka nie o sporcie ale o tym jak robić interesy, książka o relacjach w pracy, książka o szefach i podwładnych...

Nie zainteresowała mnie ta książka, a co gorsza totalnie rozczarowała. Możliwe, że zmieniłbym zdanie gdybym jej nie przerwał przed połową. Za dużo jakiś opowieści historycznych, które są za długie i uważam niepotrzebne. Skoro książka ma być o dwóch trenerach to niech będzie o dwóch trenerach, a nie o postaciach historycznych. Brakuje konkretnych informacji, albo może są, ale w tej części której nie przeczytałem. W każdym razie nie zamierzam wrócić do dokończenie tej książki.

zostawcie wszystkie piłkarskie uprzedzenia i sprawdźcie, co powinien robić dobry szef.
i czego nie robi wasz...

i czego nie robi wasz...

Książka warta uwagi nie tylko dla fanów futbolu, ale i osób na kierowniczych posadach lub osób które celują w takie posady.

Praktycznie nic się nie dowiedziałem. Treść niskiej jakości. A tytuł tak dobrze się zapowiadał.

• Sport
  • Sportowe