Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej

Queen's Vow. A novel of Isabella of Castile
Izabela Kastylijska
historyczna
Ag2S

Poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych...

Nikt nie wierzył, że Izabela była stworzona do wielkich rzeczy. Drobna i niepozorna, miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z kluczowych graczy. Musiała nauczyć się lawirować wśród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała.

Izabela Kastylijska przeszła do historii jako władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii i wizjonerka, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki.

„Przysięga królowej” to poruszająca i jednocześnie trzymająca w napięciu opowieść o jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych władczyń znanych z kart historii.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Gosia | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 listopada 2014

Z twórczością C.W.Gortnera zetknęłam się po raz pierwszy czytając książkę "Ostatnia królowa", którą uważam zresztą za najlepszą jego powieść, a przeczytałam wszystkie oprócz jednej. Tę o Izabeli Kastylijskiej postawiłabym na drugim miejscu. W swoich książkach opisuje on ciekawe postacie z królewskiego świata - postacie kobiet silnych i takich, które wpisały się trwale w historię. Co ciekawe prowadzi narrację w pierwszej osobie, więc musi się wczuć w kobiecą psychikę i motywy postępowania. Jego twórczość jest podobna do książek Philippy Gregory, którą też bardzo lubię i cenię.
To wspaniałe odkrywać historię w tak przystępny i ciekawy, a wręcz fascynujący sposób.
Izabela Kastylijska dotychczas kojarzyła mi się z wyprawami Kolumba i Świętą Inkwizycją. W książce autor przybliża nam jej postać, ukazuje obraz wielkiej władczyni zatroskanej o zjednoczenie swojego narodu, silnej, mądrej kobiety oraz kochającej żony i matki. Książka obejmuje jej życie od wczesnego dzieciństwa, poprzez okres...

allison | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Napisana z rozmachem powieść o życiu Izabeli Kastylijskiej, od dzieciństwa do okresu dojrzałości.
Mamy okazję poznać nie tylko długie i bolesne dochodzenie do władzy oraz walkę o jej utrzymanie, ale i prywatne, intymne, rodzinne życie królowej, która przeszła do historii jako kobieta twarda, zdecydowana, doskonały i dalekowzroczny strateg.

Życie władczyni nie było usłane różami i śledząc jej burzliwe losy, trudno nie zaangażować się emocjonalnie w jej perypetie i wewnętrzne przeżycia.
Izabela Kastylijska budzi we mnie podziw i szacunek; to jedna z nielicznych w dziejach Europy królowych, które trwale zapisały się w historii powszechnej, kojarząc się z sukcesem, siłą i konsekwencją.
Kontrowersyjne mogą wydawać się jej decyzje związane ze Świętą Inkwizycją, jednak autor pokazuje w tym kontekście wewnętrzne rozdarcie Izabeli, która zmuszona była wybierać między własnymi przekonaniami i dobrem kraju.

Całość napisana jest przystępnie, lekko, ale i ze znajomością realiów epoki....

eduko7 | 2017-07-22
Przeczytana: 18 lipca 2017

Sądziłam, że dzięki wizycie w Hiszpanii wiele już wiem o tej niezwykłej królowej i jej mężu. A jednak lektura uświadomiła mi jak wielu aspektów jej panowania nie brałam pod uwagę. Konieczność walki o tron, społeczną, gospodarczą i religijną odnowę kraju, wzmocnienie rodu i Kastylii poprzez właściwy wybór partneró życiowych dla swoich dzieci. Zapobieganie i przeciwdziałanie spiskom oraz intrygom na różnych poziomach. Otwieranie się na zmiany (nawet te najbardziej zakakujące). A przede wszystkim godzenie roli kobiety, żyjącej w określownych czasach, żony, matki oraz królowej.
Zaskakująca jest łatwość autora w prowadzeniu narracji z perspektywy samej Izabelli Kastylijskiej.

Jakie to szczęście, że „Przysięga królowej” wpadła mi w ręce. Być może prędzej czy później natknęłabym się na nią, bo nazwisko C.W. Gortnera już kilka razy przyciągnęło mój wzrok na LC. Szczęśliwie stało się to teraz i mój apetyt na kolejne książki tego autora zostanie wkrótce, mam nadzieję, zaspokojony.

Do tej pory zaczytywałam się książkami o Tudorach i im podobnych – Lancasterach, Yorkach. Kupuję i czytam wszystko co wiąże się z ukochaną przeze mnie Anglią. Nie ukrywam, że mój gust w tej dziedzinie ukształtowała między innymi, krytykowana przez niektórych, Philippa Gregory, a niedawno dołączyła do niej odkryta przeze mnie Alison Weir. To dzięki nim, szczególnie P. Gregory polubiłam powieść historyczną. Teraz poznałam kolejnego wspaniałego pisarza, który w przystępny sposób, ciekawie a nawet fascynująco opowiada o historii. I nie szkodzi, że akurat ta opowieść przeze mnie przeczytana nie wiąże się za bardzo z Anglią.

Izabela Kastylijska, bohaterka tej powieści, poza faktem, że...

| 2014-12-21

Gortner ma ciekawy styl pisania swoich zbeletryzowanych biografii, czyniąc z nich powieści nader udane. Nie tylko w szczegółowy sposób nakreśla opisywaną epokę, potrafi także efektownie wniknąć w psychikę głównych bohaterek i ukazać emocje nimi targające.
Jednak, tym razem lektura nie dostarczyła szczególnych emocji, być może dlatego, że Gortner przeleciał przez całe życie Joanny, opisując jej dzieciństwo i najważniejsze, decydujące momenty z jej życia i te determinujące władzę, nie skupiając się szczególnie na żadnym z wątków. Pomijając jedynie jej szczególny związek z Ferdynandem, bo akurat na opis tego autor przyłożył większy nacisk.
To, co mi przeszkadzało, to zbyt subiektywne przedstawienie osoby królowej i nadmierne wybielenie jej charakteru. Jak na osobistość wyjątkowo kontrowersyjną, tu Joanna potraktowana została dość łagodnie, a wręcz autor usprawiedliwia podjęcie tych decyzji, które przyniosły krwawe konsekwencje dla jej poddanych.
Jako uzupełnienie losów królowej i...

książek: 1904

Kolejna świetna powieść historyczna Gortnera.Bardzo dobrze ukazana postać Izabeli Kastylijskiej na tle wydarzeń , które rozegrały się w jej czasach.
Z niecierpliwością czekam na następne powieści tego autora.

Serdecznie polecam !

venicet5 | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Moją kolejna podróż w czasie oceniam na udaną.W beletrystyce historycznej rozsmakowałam się na dobre.Styl pisania Gortnera jest ,jak dla mnie, znakomity.Czytałam już "Ostatnią Królową" dzięki której postanowiłam przeczytać wszystko tegoż autora.Dla osób chcących się zapoznać z twórczością Gortnera polecam zachować chronologię i przeczytać najpierw "Przysięgę Królowej" dopiero "Ostatnią Królową"."Przysięga.." opowiada historie Izabeli Kastylijskiej zwanej Katolicką z kolei "Ostatnia Królowa"- córki Izabeli-Joanny zwanej Szaloną".Rewelacja.Cieszę się,że przede mną jeszcze "kąsek" w postaci "Wyznania Katarzyny Medycejskiej"oraz oczekiwanie na następne.Ponoć w dorobku autora to jeszcze kilka.

Czytam-Sobie | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Christopher Gortner pisze w podobnym stylu co Philippa Gregory, więc ten, komu podobają się jej książki, powinien być zadowolony z lektury. Nawet w posłowiu tak samo jak ona pisze, co było fikcją, a co faktem i co zmienił na potrzeby fabuły.
Poznajemy ten sam okres co w części cyklu Gregory o Tudorach, tyle że przenosimy się do Hiszpanii, na dwór najpierw Henryka IV, a potem Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego – rodziców Katarzyny Aragońskiej, pierwszej żony Henryka VIII.
To pierwsza przeczytana przeze mnie książka Gortnera, a że lubię takie powieści, to myślę, że na pewno nie ostatnia – następna w kolejce to opowieść o Joannie Szalonej, córce Izabeli.

Isadora | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

"Nikt nie wierzył, że zostałam stworzona do rzeczy wielkich" - tymi słowami rozpoczyna się opowieść o losach Izabeli Kastylijskiej - postaci tyleż fascynującej, co kontrowersyjnej, kobiety niezwykłej i pełnej sprzeczności; z jednej strony to właśnie jej rządom Hiszpania zawdzięcza swoją jedność i potęgę, z drugiej zaś - to za jej panowania nastąpiło odrodzenie inkwizycji, prześladowania i wypędzenie Żydów z Hiszpanii, a także zdobycie Grenady i tym samym zakończenie wielowiekowej rekonkwisty, nie wspominając już o dramatycznych skutkach wypraw Krzysztofa Kolumba i odkrycia Nowego Świata. Nie można jednak przecenić jej wpływu na losy nie tylko Hiszpanii, ale też Europy i całego świata. Do dziś trudno jednoznacznie ocenić postać królowej, jej decyzji, czynów i dziedzictwa, jakie po sobie zostawiła; by podjąć taką próbę, warto poznać bliżej jej osobowość, charakter i motywacje. Doskonałym punktem wyjścia będzie lektura beletryzowanej biografii Izabeli pióra Christophera...

Patrycja | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

"Przysięga królowej" to druga, po "Ostatniej królowej", książka C.W. Gortnera, którą miałam przyjemność przeczytać i chociaż podobała mi się nieco mniej niż poprzedniczka, to i tak zachęcam do jej lektury wszystkich, którzy uwielbiają powieści historyczne. Gortner ma niezwykle lekkie pióro, w ciekawy i przystępny sposób nakreśla realia historyczne, tworzy bohaterów, którzy nie są schematyczni i stereotypowi. Nie razi nawet uczynienie główną bohaterką nastolatki, ponieważ młoda Izabela jest osobą nadzwyczaj rozważną. Żałuję jedynie, że nie czytałam książek chronologicznie i zaczęłam od tej, która dotyczyła losów córki Izabeli, Joanny. Obie bardzo polecam :)