Katarzyna Aragońska. Prawowita królowa

Okładka książki Katarzyna Aragońska. Prawowita królowa Alison Weir
Okładka książki Katarzyna Aragońska. Prawowita królowa
Alison Weir Wydawnictwo: Astra Cykl: Sześć królowych Tudorów (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Sześć królowych Tudorów (tom 1)
Katherine of Aragon: The True Queen
Astra
2023-10-16
2023-10-16
2016-05-31
Natalia Rataj

Trochę obawiałam się grubości tej powieści, ale gdy zajrzałam do niej po raz pierwszy jeszcze w bibliotece wiedziałam, że to będzie szybka lektura. Wpłynęły na to: dobry rozstaw wierszy, dość duża czcionka, duże marginesy po obydwu stronach i dość liczne dialogi. W dodatku temat bardzo dobrze mi znany z historycznego punktu widzenia. Alison Weir jest autorką książek także stricte historycznych, a nie tylko powieści.

Czytając powieść czułam się więc tak, jakbym oglądała serial o losach Katarzyny (1475-1536),córki Izabelli (Kastylia) i Ferdynanda (Aragonia),która na mocy zawartego układu w Medina del Campo w 1489 r. zostaje poślubiona per procura 19 maja 1499 r. Arturowi, najstarszemu synowi Henryka VII. Kiedy Artur ukończył piętnasty rok życia, szesnastoletnia Katarzyna w końcu przybywa do Anglii. Nie cieszy się zbyt długo pierwszym małżeństwem i wkrótce zostaje zaręczona z drugim synem Henryka, przyszłym Henrykiem VIII. Oczywiście najpierw musi cierpliwie poczekać i znosić różnego rodzaju konszachty osób wokół niej skupionych, aż młodszy od niej narzeczony osiągnie pełnoletność. Jak wiadomo zostaje królową Anglii, a w 1516 r. rodzi córkę (przyszłą Marię I Tudor). Pomimo wielkich chęci i kilkukrotnych próbach, Katarzyna nie może jednak syna. A na tym przede wszystkim zależało Henrykowi, który małżeństwo z Katarzyną rozpatruje w kategoriach przeklętych. Niestety w 1523 r. zaczął się romans Henryka z Marią Boleyn, damą dworu Katarzyny, starszą siostrą Anny Boleyn, która urodzi mu dzieci. W 1525 r. Henryk zakochuje się w kolejnej dwórce - Annie Boleyn, młodszej od Katarzyny o 16 lat. Rozpoczyna też staranie o stwierdzenie nieważności pierwszego małżeństwa. Autorka opowiada o losach Katarzyny aż do jej śmierci w roku 1536.

Weir barwnie opisuje początek XVI w. na dworze angielskim: zwyczaje, ubiory, życie codzienne, podziały społeczne, rolę kobiety oraz jak niełatwą drogę musiała przebyć Katarzyna, aby wypracować swoją pozycję. Jest tu wiele odniesień historycznych, politycznych i kulturowych. Katarzyna miała otwarty umysł, ale silny charakter, bowiem mimo przeciwności do końca pozostała wierna wyznawanym wartościom. Wciągająca i zajmująca lektura, chociaż nie jestem pewna czy kiedykolwiek sięgnę po kolejną powieść poświęconą żonom Henryka VIII. Ileż można?

Słowem malowane blog

Henryk VIII zapisał się w historii Anglii jako reformator kościoła. Znany także z tego że posiadał wiele żon, a dwie z nich nawet zostały ścięte. Jedną z z żon Henryka była bohaterka powieści Katarzyna Aragońska córka Izabeli Kastylińskiej.
Autorka w formie powieści biograficznej opisała losy pierwszej żony Henryka począwszy od jej przybycia do Anglii jako nastolatka, małżeństwo z bratem Henryka, małżeństwo z Henrykiem i wreszcie jej późniejsze zmagania z królem pod koniec życia, gdy Henryk starał się unieważnić małżeństwo skończywszy na jej śmierci.
Autorka zadbała o wiele szczegółów historycznych umieszczając w powieści prawdziwe postaci.
Wspaniała książka, czyta się jednym tchem, polecam 🤓

Historia niby znana, ale widziana oczami kobiety która była w centrum wydarzeń.
Jako pierwsza i prawowita Królowa Angli, księżniczka hiszpańska. Pełna dramatyzmu powieść, ukazuje Henryka VIII jako kobieciarza, który tłumaczy wszystko chęcią męskiego potomka. Czy to wszystko tłumaczy? Czy byłoby inaczej gdyby chociaż jeden syn żył?
Ja jestem ciekawa opowieści oczami Henryka. Postać Anny ukazana w złym świetle zobaczymy jak będzie w drugim tomie.
Napisane bardzo dobrze, super się czyta.

Historia niby znana, ale widziana oczami kobiety która była w centrum wydarzeń.
Ja jestem ciekawa opowieści oczami...

Kolejna świetna książka pani Weir. Autorka za każdym razem oczarowuje mnie warsztatem pisarskim, przedstawieniem świata i kreacją postaci. Akcja płynnie posuwa się na przód, pokazując jak młoda Katarzyna przechodzi przez życie począwszy od hiszpańskiej infantki, przez dumną i pobożną królową a na koniec niezłomną wzgardzoną małżonkę, która uparcie i wytrwale przyjmuje kolejne ciosy zadane jej przez ukochanego męża.

Czytając książkę zastanawiałam się jakim cudem Katarzyna nie popadła w rozpacz po stracie tylu dzieci i nie przestała walczyć o swoje prawa i koronę u kresu życia. Zapewne jej matka, królowa Izabela musiała wywrzeć na nią ogromny wpływ, co zresztą pokazuje sama autorka. Pocieszenie znalazła także w religii. Czytając książkę poczułam do królowej sympatię i szacunek, ale też nić niezrozumienia dla trwania w swoim uporze. Naprawdę chciałabym wierzyć, że Katarzyna była taka jak opisała ją pani Weir - prawdziwa królowa z krwi i kości o wielkim sercu i sile ducha.

Uważam, że to obowiązkowa pozycja dla każdego fana Anglii Tudorów i nietuzinkowych postaci historycznych.

• Powieść historyczna
  • Powieści historyczne