Idziemy po skarb

2003-01-01
48 min.
Emilia Bielicka

Okładka książki Księga Ludensona Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Księga Ludensona Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Paddington w ogrodzie R. W. Alley (ilustrator), Michael Bond
Paddington w o... R. W. Alley (ilustr...
Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Wierzbowa 13. ... Natalia Usenko, Dan...

Lubię książki, które mają jakiś przekaz, a tak jest z książkami Janoscha, które są wydawane nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon. Aktualnie ukazują się wznowienia książek jego autorstwa, które bardzo wyróżniają się na tle innych. Janosch właśc. Horst Eckert jest znanym w Europie autorem książek dla dzieci, grafikiem i malarzem. Urodził się w 1931 roku na Górnym Śląsku, ale potem został wysiedlony do Niemiec, dlatego książki tworzył w języku niemieckim. W swoich książkach często wracał do naszego kraju, mówił, że czuł się Ślązakiem. Jest autorem ponad 300 książek dla dzieci, które przetłumaczono na ponad 30 języków. 👏 Książką, która dała początek jego twórczości dla dzieci, była "Ach, jak cudowna jest Panama". W kolejnym tomie marzą o skarbie, myślą, że dzięki niemu będą szczęśliwi... Zaczynają więc kopać i szukać skarbu wszędzie, spotykają zwierzęta i ludzi, którzy też szukają szczęścia, czy uda im się go odnaleźć?
Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/10/ach-jak-cudowna-jest-panama-idziemy-po.html

Nie uwierzycie, ale im więcej czytam przygód Tygryska i Misia, tym bardziej mi się one podobają! W tej części nasze maluszki, jak o sobie mówią wyruszą po wielki skarb. Oczywiście starają się jak najlepiej potrafią przygotować do tej wyprawy. Nazbierali więc grzybków w lesie i je sprzedali, by zakupić potrzebne im rzeczy. Odnaleźli pewne miejsce i zaczęli kopać. Mocowali się z tą ziemią, aż obudzili małego krecika. Pouczył ich, że skarbu nie odnajdą w ziemi, tylko muszą szukać w innym miejscu. Tak też zrobili. Mieli jeszcze wiele różnych przygód. W pewnym momencie zdobyli pieniążki, lecz wciąż musieli z kimś się nimi dzielić, aż doszło do potężnej awantury. Jak myślicie, czy udało im się pogodzić ze sobą? Co tak naprawdę było przyczyną kłótni?
Miś i Tygrysek poruszyli tutaj bardzo ważny temat. Marzyły im się wielkie pieniądze za które mogliby kupić swoje ulubione potrawy. Wydawało im się bowiem, że posiadając skarb będą bardzo szczęśliwi, gdyż wszystko będą mogli posiadać. Przekonali się jednak, że pieniądze tak naprawdę szczęścia nie dają. Zawsze bowiem znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je od nas wyciągnąć. Prawdziwej przyjaźni nie kupi się za żadną gotówkę, gdyż ona wypływa z serca.
To była bardzo pouczająca bajeczka. Bardzo krótka, ale tym razem wręcz przepełniona rysunkami. Ukazywała ukryte przekazy, choćby ten, że w wodzie było pełno śmieci. Jak sądzicie, czy dzieci zainteresowałby ten temat? Co by odpowiedziały, gdybyście zapytały ich skąd sie tam wzięły? I czy w ogóle można tak robić? Seria z Misiem i Tygryskiem jest o tyle miła, że zachowują się jak prawdziwe dzieci. Młody czytelnik może się z nimi spoufalić, a wiadomo, że nie ma to jak prawdziwy przyjaciel. Co wy na to, gdyby była nim właśnie książka? Taka dwójka przyjaciół, która by nigdy ich nie opuściła i niekiedy udzielała bardzo mądrych rad? Bardzo ją polecam!

Książki dziecięce
Zapoznawanie się z książkami dziecięcymi zawsze przynosi dużo radości. Większość z nich jest oparta na mądrych przesłaniach. Pozycje zagranicznego pisarza Janosha również zaliczają się do tej kategorii. W związku z tym, że są to wydania z klasyki warto zwrócić na nie uwagę w czytelniczym planie dnia. Przez cały czas ich przesłanie jest aktualne, więc nie sposób przejść obok nich obojętnie. Każda lektura stanowi oddzielną całość, tylko główni bohaterowie pozostają bez zmian. Książka została wydana w sztywnej oprawie z pięknymi ilustracjami. Tekst jest różnie rozmieszczony na poszczególnych stronach.

,,Idziemy po skarb” Janosh
Przez wszystkie tomy opisane są przygody Misia i Tygryska. W tej historii zwierzęta postanowiły udać się na poszukiwanie skarbu. Podjęli więc decyzję, by zbierać różne rzeczy, sprzedawać je i kupować przedmioty, które mogły pomóc im w znalezieniu skarbu. Bardzo szybko okazało się jednak, że prawdziwy skarb mógł być o wiele bliżej niż Miś z Tygryskiem mogli się tego spodziewać. Czy udało im się go dostrzec?

Poszukiwanie skarbu
Nie zawsze to co jest pożądane musi faktycznie takie być i znajdować się bardzo daleko nas. Czasami wystarczy zatrzymać się na chwilę i docenić to co ma się obok siebie. Niekoniecznie muszą być to przedmioty materialne oraz majątek. O wiele cenniejsze są wartości, których nie da się kupić za żadne pieniądze.

Książki dziecięce

Doceniacie to co macie, czy ciągle pragniecie czegoś więcej?

Miś z Tygryskiem lubili miejsce w którym mieszkali, a do szczęścia potrzebowali tylko jednego: bogactwa, żeby móc kupić inne rzeczy. Ich drogę do odkrycia prawdziwego skarbu możecie śledzić w książce:
Idziemy po skarb- Janosch, przełożyła Emilia Bielicka, wydawca @wydawnictwoznakpl

To kolejna nasza książeczka o Misiu i Tygrysku i ich pouczających wyczynach. Bardzo podoba mi się sposób przedstawienia tu samej istoty przyjaźnie i życia w harmonii. Każdy daje coś od siebie, każdy się wspiera nawzajem i pomaga w trudnych chwilach. Książka pokazuje, że mając przyjaciela nic nie jest straszne, i nawet w ciężkich chwilach można na sobie polegać i nie zostaje się samemu.

Tym razem Misiowi i Tygryskowi zamarzyły się nowe rzeczy, niektóre pyszne, ale na wszystkie trzeba mieć pieniądze. Więc obaj jednogłośnie stwierdzili, że nie trzeba im wiele do szczęścia, a jedynie znalezienia skarbu, za który będą mogli kupić wszystkie potrzebne, niezbędne rzeczy. I wyruszyli kopać. Jednak kopiąc w różnych miejscach, skarbu nie znaleźli, a każdy napotkany mówił o innych skarbach. Szukali więc dalej, ale w pewnym momencie zabrakło im cierpliwości i sił na dalsze poszukiwania. Postanowili wrócić. W właśnie wtedy znaleźli jabłoń że złotymi jabłkami. Wymienili je w banku na pieniądze, żeby było lżej. Ale okazało się, że gdy ma się duzo pieniędzy życie jest cięższe. Ciągle jest się w niebezpieczeństwie. A za bezpieczeństwo trzeba zapłacić, a i tak nie można być pewnym, że się nie zostanie napadniętym. Jak myślicie kiedy przyjaciele znów będą szczęśliwi?

Doceniacie to co macie, czy ciągle pragniecie czegoś więcej?

To kolejna nasza książeczka o...

Miś i Tygrysek to bohaterowie uroczych bajek Janoscha.

Przyjaciele przeżywają dużo przygód i poznają inne zwierzątka na dalekich wyprawach. Szukają skarbu, dzięki któremu staliby się bogaci i mogliby spełnić swoje marzenia. Szukają długo i wytrwale, by w końcu odkryć, że do szczęścia nie potrzeba wielkiej fortuny, tylko bliskiej osoby obok i własnego kącika.

Tytuł na pewno spodoba się najmłodszym dzieciom. Książeczka napisana jest prostym stylem, z licznymi powtórzeniami najważniejszych kwestii. Duża czcionka i wyraziste ilustracje wpadają w oko.

Miś i Tygrysek to bohaterowie uroczych bajek Janoscha.

Tytuł na...

Któż z nas nie marzył kiedyś o prawdziwym skarbie? Ale czym tak właściwie on jest? Czy to na pewno skrzynia pełna złota, albo fura pieniędzy?
Tygrysek i Miś marzą o bogactwie, planują co mogliby kupić sobie gdyby mieli dużo pieniędzy. Postanawiają więc wyruszyć na poszukiwanie skarbów i chociaż zawędrują naprawdę daleko i spotkają na swej drodze wiele postaci, to szybko okaże się, że znalezienie skarbu wcale nie jest takie łatwe. A gdy przyjaciele wymyślą sposób na zarobienie pieniędzy (sprzedaż jabłek) i przez chwilę staną się całkiem majętni, to w wyniku pewnych okoliczności nieomal stracą to co posiadają najcenniejszego - wzajemną przyjaźń. Na szczęście jednak w porę uda im się dostrzec, że to właśnie prawdziwy przyjaciel jest największym skarbem.
I chociaż słownictwo użyte podczas kłótni może nieco razić wrażliwszych czytelników, to moim zdaniem określenia typu zbałwanione gałgany, cymbały czy podły hultaj dodają tutaj kolorytu. Ja bardziej daję malutki minusik tej części za grubiańską postać (nomen omen) Grubasa, który szydzi z małych marzycieli. Chociaż w prawdziwym życiu zdarzają się i takie przypadki.

Nieco przewrotne, z dużą dawką humoru pokazują małym czytelnikom co tak naprawdę jest w życiu ważne, jakie wartości. Uczą doceniać to co mamy, cieszyć się chwilą i pokazują siłę prawdziwej przyjaźni.

Tym razem Miś i Tygrysek zapragnęli być bogaci, aby móc spełnić wszystko, o czym marzą. Wyruszają więc na poszukiwanie skarbu. Po drodze napotkają mnóstwo różnych postaci — Kreta, Kurę, Osiołka, a także Grubasa z motorówką. Przyjaciele usilnie szukają i szukają, ale czy na pewno w dobrym kierunku? Może wystarczy spojrzeć w górę? W końcu odnajdują swój cel, niestety radość z posiadanego majątku nie trwa długo, bo gdy już go mają, bardzo dużo osób próbuje to wykorzystać. Mimo że czują rozczarowanie, cała przygoda uczy ich pewnych bardzo ważnych rzeczy. Ukazuje, że codzienność w towarzystwie najbliższych przyjaciół, smacznego prostego posiłku, którym można się podzielić to podstawa szczęścia.

Książka ta, tak jak wspomniałam przy opisywaniu poprzedniej części, zostawia nas z głębokimi refleksjami. Historię są niedługie, u nas sprawdziły się do wieczornego czytania. Uwielbiam ilustracje @Janoscha, są niebanalne, urocze, inne niż spotykamy w teraźniejszych pozycjach.
Zdecydowanie zaciekawią zarówno maluchy, jak i starszaków. Całość napisana jest bardzo humorystycznie, ja niejednokrotnie parsknęłam śmiechem. W tekście można znaleźć słowa typu: grubas, gałgan, głuptas. Może nie jest to zbyt edukacyjne na te czasy, ale zawsze można je pominąć. 😂

Podsumowując, dla jednych skarbem będzie rodzina i miłość, dla innych zdrowie, kolejni będą upierać się, że pieniądze lub czas, ale czy jedno bez drugiego ma rację bytu? Według mnie wszystkie te wartości zebrane w odpowiednich ilościach dadzą nam pełnię szczęścia. Bo cóż nam po majątku, jeśli nie będziemy mieć zdrowia? Co z tego, że mamy czas, nie zaznając miłości i przyjaźni? Warto cieszyć się z małych rzeczy i doceniać to, co mamy w zasięgu ręki.

Czy kiedy byliście dziećmi, marzyliście o znalezieniu skarbu? Tajnej mapie, prowadzącej do miejsca, w którym ukryte byłyby kosztowności? Ach, jakie marzenia można byłoby spełnić, gdyby udało się znaleźć skrzynię ze skarbem!

Z takiego samego założenia wyszli Tygrysek i Miś. Pewnego dnia doszli do wniosku, że szczęście przyniesie im bogactwo. Wyruszają więc na poszukiwanie skarbu. Chodzą tu i tam, kopią doły, rozmawiają z okolicznymi mieszkańcami, płyną nawet na wyspę, ale skarbu nie znajdują. Kiedy w drodze powrotnej do domu zmęczeni odpoczywają pod drzewem, okazuje się, że jest ono całe obsypane złotymi jabłkami. Skarb! Teraz trzeba go tylko wymienić na pieniądze. Ale jak to mówią - łatwo przyszło, łatwo poszło - pieniądze zostają skradzione w bardzo przebiegły sposób. Miś i Tygrysek zostają z niczym, a ich przyjaźń wisi na włosku.

„Idziemy po skarb” Janoscha to kolejna filozoficzna powiastka dla dzieci wydana nakładem @znakemotikon. Świetne ilustracje i przesłanie niosące życiowe prawdy to niewątpliwe zalety tej książki. Autor stawia tu bardzo ważne pytania. Czy bogactwo przynosi szczęście? Czy można stracić przyjaciela przez pieniądze? I co rzeczywiście sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Książki o przygodach Misia i Tygryska są pochwałą prostego życia, gdzie codzienność wypełniona prostymi czynnościami, smacznym posiłkiem i przyjaciółmi, z którym można go dzielić, stanowią kwintesencję szczęścia.

Polecam każdemu czytelnikowi, małemu i dużemu!

Wiek czytelników: 4+
Liczba stron: 48
Premiera: 18.05.2022

Czy bogactwo przynosi szczęście? Miś i Tygrysek uznają, że tak, zatem wyruszają na poszukiwanie skarbu. Długa wyprawa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, rozczarowuje, uczy i sprawia, że bohaterowie dochodzą do całkiem prostych, ale jakże ważnych wniosków.

Charakterystyczne i specyficzne ilustracje oraz humor, sielskość, lekkość i przyjemne historie, pełne przygód, w których której chętnie wezmą udział młodzi czytelnicy. Wyjątkowe przesłania i życiowe prawdy ukazane w sprytny sposób to domena książek o dwójce przyjaciół

Dwaj przyjaciele postanawiają poszukać skarbu, by spełnić własne marzenia. Na nic się zdaje kopanie w ziemi, wielogodzinna podróż, a nawet nurkowanie w morzu, bo ani skrzyni, ani diamentów, ani złota tam nie znajdują. Odkrywają jednak zupełnie inny skarb? Jaki? Odpowiedź znajdziecie na kartach tej niezwykle mądrej i zabawnej bajki, która uczy, że bogactwo to nie tylko pieniądze i majętność, a prawdziwy skarb może mieć zupełnie inny, nieoczywisty wymiar i często znajduje się w zasięgu naszych rąk.

• Dla dzieci
  • Dziecięce