Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13

Okładka książki Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13 Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13
Natalia UsenkoDanuta Wawiłow Wydawnictwo: Harperkids Seria: Czytam, bo lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czytam, bo lubię
Harperkids
2022-09-07
2008-01-01

Okładka książki Dzień dobry, maluszku. O wartości codziennych przyzwyczajeń, które dają poczucie bezpieczeństwa Joanna Bartosik, Natalia Usenko
Dzień dobry, m... Joanna Bartosik, Na...
Okładka książki Przytulanki Jan Brzechwa, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa, Dorota Głośnicka, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Joanna Papuzińska, Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Przytulanki Jan Brzechwa, Józef...

Książka, przeznaczona dla samodzielnych czytelników od 8 roku życia, która zabiera w podróż do świata, gdzie wszystko jest niezwykłe. Opowiada o mieszkańcach bloku przy ulicy Wierzbowej 13. Wśród nich znajdują się takie postacie jak nocnice, kręćki, bazyliszki, utopce, rusałka, diabeł wietrzny, dinozaury z pisanek i psotne strzygi (nie ma księżniczek, rycerzy itp. , bo nie zmieściliby się w bloku). Każdy z nich ma swoje unikalne zwyczaje i historie do opowiedzenia. Mimo że są tak różni, wszyscy mają coś wspólnego: żyją według swoich zasad i realny świat musi się do nich dostosować. To krótkie, pełne humoru opowiadania, w których autor odwołuje się do mitologii słowiańskiej.

Hej. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Harperkids ukazał się cykl powieści przygodowych dla dzieci w wieku 8+. To książki stworzone przez cenionych autorów i ilustratorów znanych z serii "Czytam sobie". Pierwsza z nich to książka autorstwa Natalii Usenko i Danuty Wawiłow "Wierzbowa 13. Opowieści z Wierzbowej 13" z ilustracjami Diany Karpowicz. Książka jest połączeniem mitologii słowiańskiej, współczesnych realiów i dużej dawki humoru, której młodzi czytelnicy nie będą mogli się oprzeć. Składa się z krótkich opowiadań w sam raz dla młodego czytelnika. Dzięki niej dzieci będą mogły się oczytać z fantastyką czerpiącą z mitologii słowiańskiej. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/09/czytam-bo-lubie-wierzbowa-13-opowiesci.html

Czy zastanawialiście się, co dzieje się z dawnymi magicznymi istotami, które dawniej zamieszkiwały wioski? Czym się zajmują po zniknięciu otwartych przestrzeni? Czy przestały istnieć? Danuta Wawiłow i Natalia Usenko opowiadają o strzygach, rusałkach, wodnikach, nocnicach, duchach, wilkołakach, diabły wietrzne musiały się przekwalifikować i znaleźć sobie nowe lokum oraz zajęcie. Z tego powodu w pewnym bloku nic nie jest zwyczajne. Niby mieszkają w nim ludzie, ale nie tylko oni. Tak się złożyło, że przy ulicy Wierzbowej 13 zamieszkały też postacie z baśni i legend. Dostrzec je mogą tylko dzieci, bo właśnie one mają otwarty umysł nieposzukujący logicznego wyjaśniania każdej anomalii. One też mogą się zaprzyjaźnić z tymi niezwykłymi istotami i stać się obserwatorami codziennych psot. A tych jest całkiem sporo: a to jeżdżenie windą z piętra na piętro, gaszenie w niej światła, straszenie, a to wywoływanie wichury we wszystkich mieszkaniach czy kąpiel z namoczoną w wannie bielizną. Do tego dochodzi jeszcze pisanie po ścianach, wycie do księżyca i wiele innych, których skutki dorośli śledzą po przebudzeniu. W towarzystwie takich bohaterów dzieci nie mają czasu na nudę. Za to mają całkiem sporo przyjaciół i przygód.
Książka świetnie sprawdza się zarówno w przypadku przedszkolaków jak i uczniów nauczania początkowego. Krótkie, nieco baśniowe i jednocześnie komediowe rozdziały pokazują młodym czytelnikom otoczenie im bliskie, pełne dziecięcych wyzwań, a z drugiej strony otwartości, której dorosłym już brakuje. Zabawne zachowania niezwykłych przyjaciół napędzają akcję.
Autorki umiejętnie wprowadzają młodych czytelników w świat mitologii słowiańskiej, którą wymieszały ze współczesnością. Zderzenie świata ludzkiego i magicznego oraz pomysłowość istot, które mają wiele wieków, ale i tak mają mentalność psotnych przedszkolaków sprawia, że mamy lekturę pełną humoru. Takie wesołe wprowadzenie w świat fantasy zdecydowanie pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Wielkim plusem są tu niedługie rozdziały, dzięki czemu przez kolejne przygody mkniemy i możemy szybko dostarczać sobie kolejne dawki śmiechu.
Pisarki przede wszystkim zabierają tu dzieci w świat lęków, pozwalają im się przyjrzeć, zobaczyć różne wydarzenia oraz dorosłych z innej perspektywy. Czarnym charakterem jest tu nauczycielka matematyki czerpiąca satysfakcję z prześladowania uczniów, skarżenia na dzieci. Każdy bohater ma wyrazisty charakter i jego zachowanie pozwala na poruszenie różnorodnych tematów. A przy tym cały czas bawiąc czytelnika.

Niezwykły blok.

Jest taki blok, w którym nic nie jest tak do końca zwyczajne. Zwyczajni są w nim - ale tylko z pozoru - zamieszkujący go ludzie, a cała reszta... jest iście nie z tego świata :) Każda wizyta w bloku przy Wierzbowej 13 i każda (z pozoru zwykła) wędrówka po jego korytarzach, to niesamowita, pełna emocji przygoda, która wciągnie każdego młodego czytelnika.

W bloku przy Wierzbowej 13 nic nie jest takie, jak się wydaje. Wśród dziwacznych sąsiadów, straszydeł, duchów, strzyg i wilkołaków nie można się nudzić. Tu królują bazyliszki, utopce w wannach, myszy w butach, dinozaury wyklute z pisanki, straszne olbrzymki w żelaznych kapciach i banda ohydnych złodziejaszków, ukrywająca skradzione skarby w piwnicy, między słojami pełnymi ogórków.

Książka oferuje młodemu czytelnikowi same plusy:
- doskonałe połączenie mitologii słowiańskiej, współczesnych realiów i błyskotliwego humoru!
- krótkie opowiadania w sam raz dla młodego czytelnika
- prawdziwe fantasy (którego wartość dzieciaki będą mogły docenić - im wcześniej, tym lepiej!).

Lektura to bardzo fajny pomysł dla każdego kilkulatka o bogatej wyobraźni. Na każdej stronie książki coś się dzieje, coś dodaje całokształtowi emocji, a niezwyczajne przygody mieszkańców bloku (zwłaszcza dzieci!) trzymają w napięciu i niejednokrotnie są tak śmieszne, że nie sposób się mimowolnie nie uśmiechnąć :)

Seria "Czytam, bo lubię" dedykowana jest dzieciom, które całkiem nieźle już czytają, a przede wszystkim lubią czytać. Książki z serii to każdorazowo dawka rozrywki, dobrego humoru i okazja do poszerzenia dziecięcych horyzontów w ciekawy i interesujący sposób.

HarperCollins Polska / HarperKids - dziękuję.

#wierzbowa13 #opowieścizwierzbowej13 #danutawawiłow #nataliausenko #czytambolubię #harperkids #harpercollinspolska #cosnapolce #czytamksiazki #dladzieci #ksiazkidladzieci #booksforkids #forkids #bookstagramkids #bookstagrampolska

Niezwykły blok.

Super książka o psikusach nie s tej ziemi. Najbardziej mi się podobał wińdzior

Super książka o psikusach nie s tej ziemi. Najbardziej mi się podobał wińdzior

No rewelacja

No rewelacja

Pierwsza część książki - opowieści autorstwa Danuty Wawiłow - rewelacyjna.
Druga część - Natalii Usenko - przede wszystkim różni się klimatem, nie ma tej wesołej grozy. Choć opowieści są bardziej spójne, mają klimat bardziej bajkowy, jakby dla innego czytelnika niż część pierwsza. Gdyby były wydane osobno i pod innym tytułem ocena byłaby zdecydowanie wyższa.

Pierwsza część książki - opowieści autorstwa Danuty Wawiłow - rewelacyjna.

bardzo fajna ;)
i śmieszna :D