Sens życia i inne eseje

Wydawnictwo: Philed
filozofia i etyka
koemata

Co to jest sens życia? Można by odpowiedzieć na to pytanie zestawiając zwroty, w których wyrażenie 'sens życia' występuje, czyli stosując dobrą analityczną metodę. Chcę jednak tutaj użyć innego sposobu a mianowicie podejść do sprawy od konkretnego przykładu utraty tego sensu, bo z nim jest podobnie jak ze zdrowiem: czym jest i jak jest ważne odkrywamy dopiero, gdyśmy je stracili. O. Józef Innocenty Maria Bocheński

źródło opisu: Philed 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemysław Zyra | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, Próby
Przeczytana: listopad 2013

Warto zaznaczyć, że książka jest zbiorem esejów. Moja ocena esejów jest dość różna, więc ciężko wystawić jedną ocenę. Tytułowy "Sens życia" bardzo celnie ukazuje kwestię motywacji i celowości życia. Największy mój sprzeciw wzbudziły tezy zawarte w eseju o humanizmie. Być może wynika to z faktu, że bardzo wsiąkłem w ideologię świata, w którym żyje. Mimo wspólnoty wartości z autorem nie zgadzam się z niektórymi tezami.

Warto zaznaczyć piękny styl i dużą erudycję autora. Mam świadomość, że nie wszystko, co autor zapisał byłem w stanie zrozumieć. Z pewnością wrócę kiedyś do tych filozoficznych treści. Chętnie sięgnę też po kolejne pozycje, które wyszły spod pióra autora.

Dawid Gawałkiewicz | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

„Sens życia” był świetnym esejem, bardzo, bardzo mi się podobał. Niestety każdy kolejny był coraz gorszy. Za dużo sobie obiecywałem, zachwycony lekkością „Podręcznika mądrości tego świata”. No, ale nie przekreślam Bocheńskiego, jestem tylko nieco rozczarowany.

gggagg | 2014-07-03

Genialne, jeden z moich ulubionych autorów.

Xanax | 2019-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2019