rozwińzwiń

Zarys historii filozofii

Okładka książki Zarys historii filozofii Józef Maria Bocheński
Okładka książki Zarys historii filozofii
Józef Maria Bocheński Wydawnictwo: Antyk, Fundacja Pomocy Antyk filozofia, etyka
226 str. 3 godz. 46 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Antyk, Fundacja Pomocy Antyk
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
226
Czas czytania
3 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
978-8389920-45-X
Tagi:
filozofia historia filozofii podręcznik
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
239
186

Na półkach:

Choć ogromnie cenię Józefa Marię Bocheńskiego i jestem usatysfakcjonowany niemal każdą jego publikacją, "Zarys historii filozofii" nieco mnie rozczarował. Pewnie dlatego, że tekst sprawia wrażenie roboczych notatek z wykładów profesora. W istocie opracowanie zostało przygotowane z myślą o kursie dla nauczycieli polskich w Edynburgu, który to kurs Bocheński prowadził w roku akademickim 1942-1943 (i następnym).

Przekazowi nie brak wprawdzie precyzji, ale jego schematyczność, zwięzłość i szkoleniowy format zabierają całą przyjemność z śledzenia refleksji filozoficznej na przestrzeni wieków. Podział rozdziałów jest chronologiczny (starożytność, średniowiecze, czasy nowożytne). Poprzedza je wprowadzenie o charakterze definicyjnym.

Zaczynamy od presokratyków, a kończymy na Brentanie. Autor pomija zatem pierwsze dziesięciolecia XX wieku, do analizy których nie czuł się jeszcze gotowy (jak sam przyznaje w posłowiu).

Bocheński stara się zrehabilitować średniowiecze, niesłusznie uznawane za wieki ciemne. Perłą w koronie średniowiecza jest oczywiście wiek XIII "prawdopodobnie jeden z najświetniejszych okresów kultury europejskiej w ogóle". W tymże stuleciu "powstały najpiękniejsze kościoły, żył i pisał Dante, ideał rycerski doszedł do szczytu w krucjatach". Zrodziło się "mnóstwo prądów politycznych, społecznych (herezje albigensów, ruch ubogich braci itp.),religijnych (św. Franciszek z Asyżu)". Wtedy to tworzyli niemal równocześnie tacy myśliciele jak "św. Albert Wielki (...),św. Bonawentura, Roger Bacon, Duns Szkot i św. Tomasz z Akwinu". Ten ostatni górował swoim geniuszem nad całą epoką. Kluczowa w rozwoju intelektualnym Europy była oczywiście rola prężnie działających uniwersytetów.

Za wart zapamiętania uznaję ów mediewistyczny wątek, a całą resztę traktuję jako rzetelny i usystematyzowany, lecz mało atrakcyjny skrypt.

Choć ogromnie cenię Józefa Marię Bocheńskiego i jestem usatysfakcjonowany niemal każdą jego publikacją, "Zarys historii filozofii" nieco mnie rozczarował. Pewnie dlatego, że tekst sprawia wrażenie roboczych notatek z wykładów profesora. W istocie opracowanie zostało przygotowane z myślą o kursie dla nauczycieli polskich w Edynburgu, który to kurs Bocheński prowadził w roku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1235
8

Na półkach: ,

Praca dość nierówna, ale warta lektury. Niewielka ilość stron musiała dyktować pewne kompromisy, przez co niektóre komentarze są nieco oględne. Zadowala to, że najistotniejsze dla danej epoki systemy filozoficzne zostały opisane już dość szczegółowo. Np. mamy bardzo dobrze przedstawioną doktrynę filozoficzno-teologiczną św. Tomasza z Akwinu. I dalej próbę płynnego przejścia od myśli tomistyczno/scholastycznej, przez nominalizm Ockhama, po miałkość intelektualną końca średniowiecza i początków epoki nowożytnej. Ogólnie treść książki wyraźnie zdradza przekonania autora i jego opracowania nie zaliczyłbym do typowej literatury akademickiej w stylu np. W. Tatarkiewicza.

Praca dość nierówna, ale warta lektury. Niewielka ilość stron musiała dyktować pewne kompromisy, przez co niektóre komentarze są nieco oględne. Zadowala to, że najistotniejsze dla danej epoki systemy filozoficzne zostały opisane już dość szczegółowo. Np. mamy bardzo dobrze przedstawioną doktrynę filozoficzno-teologiczną św. Tomasza z Akwinu. I dalej próbę płynnego przejścia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  38
 • Chcę przeczytać
  38
 • Posiadam
  11
 • Teraz czytam
  5
 • Filozofia
  3
 • Filozofia
  2
 • Historia
  1
 • Posiadam2
  1
 • 2017
  1
 • Filozofia i Polityka
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zarys historii filozofii


Podobne książki

Przeczytaj także