Ku filozoficznemu myśleniu. Wprowadzenie do podstawowych pojęć filozoficznych

Okładka książki Ku filozoficznemu myśleniu. Wprowadzenie do podstawowych pojęć filozoficznych Józef Maria Bocheński
Józef Maria Bocheński Wydawnictwo: Antyk Seria: Seria książek o. Józefa Marii Bocheńskiego filozofia, etyka
filozofia, etyka
1986-01-01
978838648263X
Bernard Białecki
Filozofia wstęp do filozofii

Historyczny zapis audycji radiowej z lat 50-tych ubiegłego wieku. Stawiam pierwsze kroki w filozoficznej literaturze, więc moja opinia może nie być w pełni miarodajna. Cienka książeczka, ale nie jest to lektura na jeden wieczór, język filozoficzny, obfity w pewne sformułowania i teorie sprawiające trudność początkującemu. Niemniej, była to dość interesująca lektura, która bardziej ukazuje na czym polega filozoficzne myślenie, niż tłumaczy jakieś szczególne koncepty.

Celem tej krótkiej książki jest wprowadzenie czytelnika w podstawowe zagadnienia filozofii. W każdym rozdziale autor omawia inne zagadnienie, omawiając daną kwestię, przedstawiając związane z nią problemy oraz przedstawiając swój pogląd na dany temat.

Omawiane zagadnienia to: Prawo, Filozofia, Teoria Poznania, Prawda, Myślenie, Wartość, Człowiek, Byt, Społeczeństwo i Absolut (Bóg).

Książkę można polecić jako wprowadzenie w podstawowe zagadnienia filozoficzne. Czyta się to w miarę dobrze. Książka powstała jako zapis wykładów radiowych z 1958 roku.

Świetna pozycja! Krótka, z równymi rozdziałami, napisania w bardzo ciekawy sposób. Autor przeprowadza nas przez najważniejsze zagadnienia filozofii,nie poprzez rzucenie nam w twarz informaci, które mamy przyjąć, a poprzez danie czytelnikowi możliwości posmakowania myślenia filozoficznego. Ponieważ było to myślenie osoby niezwykle inteligentnej i wykształconej, lektura staje się prawdziwą przyjemnością. Istotnym atutem jest też to, że ta pozycja nie wymaga żadnej wiedzy filozoficznej, więc może być fenomenalną zachętą do filozofii lub dobrym wprowadzeniem dla tych już przekonanych. Jedno oczko odjąłem za niedoinformowanie w kwestii indywidualizmu (spłycenie kwestii do Maxa Stirnera mnie zabolało, bo wiadomo, że zwolennik Stirnera szybko umiera, a świat mimo wszystko wypracował już sensowniejszą filozofię indywidualizmu),ale i tak w efekcie uzyskujemy niezwykle wysoką notę.

• Filozofia
  • Filozofia i Polityka
  • Absolutnie
  • 1. 13. Kanon
  • 2017

Józef Maria Bocheński Ku filozoficznemu myśleniu. Wprowadzenie do podstawowych pojęć filozoficznych Zobacz więcej