Myślenie

Okładka książki Myślenie Hannah Arendt
Okładka książki Myślenie
Hannah Arendt Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nowy Sympozjon filozofia, etyka
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Nowy Sympozjon
Tytuł oryginału:
Thinking
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
830702871X
Tłumacz:
Hanna Buczyńska-Garewicz
Tagi:
Hannah Arendt Myślenie Flozofia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
66
7

Na półkach:

Ambitne zamiary Arendt zostają pogrzebane w aczytelnym języku i chaosie konstrukcji książki. Arendt udowodniła, że potrafi być wspaniałą filozofką i pisarką - ale niestety: nie tutaj. Pomimo tego, jeżeli jakiś zapaleniec czy wielbicielka tematu zagryzie zęby i przebrnie przez huragan panujący na kartach tej pozycji - na pewno znajdzie dla siebie coś nowego i rzeczowego. Dużo tego nie będzie (w przeciwieństwie do słów),gdyż jeden partykularny koncept potrafi być rozwleczony na 10 stron - ale jednak.

Ambitne zamiary Arendt zostają pogrzebane w aczytelnym języku i chaosie konstrukcji książki. Arendt udowodniła, że potrafi być wspaniałą filozofką i pisarką - ale niestety: nie tutaj. Pomimo tego, jeżeli jakiś zapaleniec czy wielbicielka tematu zagryzie zęby i przebrnie przez huragan panujący na kartach tej pozycji - na pewno znajdzie dla siebie coś nowego i rzeczowego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
588
526

Na półkach:

Arendt stawi sobie za zadanie odpowiedzieć na pytanie o myślne. Dlaczego myślimy, po co myślimy, gdzie jesteśmy jak myślimy?
Jednocześnie pyta o filozofie o jej rolę o to czym się wyróżnia i jakie są jej początki. Momentami zestawia ją z religią. Wiarą, ale także z nauką.

Co bardzo ciekawe, starając się odpowiedzieć na pytania o myślenie jednocześnie odpowiada na pytanie, które ją jako filozofkę niemiernie interesuje, a mianowicie o zło. Dlaczego są ludzie źli? Dlaczego są tak okrutni, że jest to nie do pojęcia?
Odpowiadając na pytanie o myślenie i poniekąd o zło odpowiada także na pytanie o dobro i źródło moralności.

Arendt uważa, że zło to brak myślenia. Sokrates mówił, że zło wynika z głupoty z nieumiejętności odróżnienia dobra od zła, ale dla Arend to nie tylko brak umiejętności, ale brak myślenia o dobru i złu. W takim ujęciu zło wynika z braku myślenia i na tym polega jego banalność. Tym sposobem mamy także odpowiedź w kwestii dobra - Dobro wynika z myślenia.

Ważne są tu jeszcze dwa pojęcia intelektu i rozumu. Arendt myślenie wiąże z rozumem a intelekt z wiedzą, z inteligencją. Tym sposobem filozof myśli i kieruje się rozumem a naukowiec, prawnik, inżynier ma wiedzę i kieruje się intelektem. Filozof myśli ponad empirią, myśli o tym co poznawalne tylko myślowo, w tym o wartościach o dobru i złu. Co ciekawe tym sposobem Arendt tłumaczy zarazem, dlaczego z filozofii wyrosła etyka, dlaczego od zarania filozofii każdy system ma etykę. Dlaczego od myślenia, od intencji dobrego życia dochodzimy do moralności.

Jestem zachwycona ta książka pozwoliła mi wiele ułożyć sobie w głowie. Połączyć myśli, które znałam. Myśle jednak, że osoba, która nie zna historii filozofii nie wyciągnie tak dużo z tej książki niewiele zrozumie. Arendt pisze dla filozofów nie dla laików.

Arendt stawi sobie za zadanie odpowiedzieć na pytanie o myślne. Dlaczego myślimy, po co myślimy, gdzie jesteśmy jak myślimy?
Jednocześnie pyta o filozofie o jej rolę o to czym się wyróżnia i jakie są jej początki. Momentami zestawia ją z religią. Wiarą, ale także z nauką.

Co bardzo ciekawe, starając się odpowiedzieć na pytania o myślenie jednocześnie odpowiada na pytanie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
33
14

Na półkach: , , ,

Pozycję w znacznej mierze należy traktować jako rozwinięcie konceptu zła banalnego.

Pozycję w znacznej mierze należy traktować jako rozwinięcie konceptu zła banalnego.

Pokaż mimo to

avatar
480
131

Na półkach:

Hannah Arendt przedstawiła koncepcje filozofów dot. czasu (Sokrates, Platon, Arystoteles, Karezjusz, Sartre, Heidegger, Merleau-Ponty i in.),wspomina też zaledwie kilku artystów. Ta książka jest owszem, ciekawa, jednak trochę zbyt obszerna a za mało głęboka. Arendt chciała napisać książkę o myśleniu filozoficznym a skończyła ustalając czym jest czas, nieskończoność, idee, wola - wszystko to na dość podstawowym, oczywistym nawet poziomie. Znacznie ciekawsze od uwag autorki sa przytoczone poglądy jej poprzedników.
Arendt ma niesamowitą umiejętność napisana w 14 akapitach tego, co mogłaby napisać w jednym, często się powtarza. Czytając, raz nawet się zaśmiałem - gdy zobaczyłem na końcu książki zupełnie niepotrzebny wykres, który ilustruje "karkołomną" (złożoną z aż 3 elementów) tezę ostatniego rozdziału. (Dodatkowo, żeby nie było wątpliwości, teza ta została powtórzona w każdym z kilku najbliższych akapitów).
Książka napisana stosunkowo prostym językiem, ładnie, minimalistycznie wydana, jest za to kilka błędów w tłumaczeniu z angielskiego.
Nie umiem powiedzieć dla kogo przeznaczona jest ta książka - filozofowie będą znudzeni płytką analizą i truizmami Arendt, poza tym znają już poglądy jej poprzedników; laików (poza częścią historyczną, która jest dobrze napisana) również czeka rozczarowanie.

Hannah Arendt przedstawiła koncepcje filozofów dot. czasu (Sokrates, Platon, Arystoteles, Karezjusz, Sartre, Heidegger, Merleau-Ponty i in.),wspomina też zaledwie kilku artystów. Ta książka jest owszem, ciekawa, jednak trochę zbyt obszerna a za mało głęboka. Arendt chciała napisać książkę o myśleniu filozoficznym a skończyła ustalając czym jest czas, nieskończoność, idee,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    142
  • Przeczytane
    36
  • Filozofia
    8
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Idee
    1
  • Ulubione
    1
  • Posiadam2
    1
  • Filozofia i etyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Myślenie


Podobne książki

Przeczytaj także