Tercet metafizyczny

Wydawnictwo: Znak
987-83-240-1142-1
filozofia i etyka
Mateusz R

Najwybitniejsza polska filozofka w swojej najnowszej książce zajmuje się fundamentalnymi zagadnieniami metafizycznymi - światem, skończonością i samotnością. Inspiracją dla autorki był wygłoszony pod koniec lat dwudziestych wykład Martina Heideggera dotyczący tych samych kwestii. Nie należy jednak sądzić, że Tercet metafizyczny to tylko streszczenie lub analiza poglądów Heideggera. Barbara Skarga idzie własną drogą i często się z nim nie zgadza. Zastanawia się nad tym, czym jest przestrzeń i czas, czyli najważniejsze składniki świata, czym różni się indywidualny świat każdego z nas od świata innych istot, jaką rolę odgrywają w nim prawa fizyczne, a jaką emocje. Czy samotność jest naturalnym i pożądanym stanem dla człowieka, a skończoność czymś nieuniknionym?

Amused | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane, Nie-piękna