Sens życia i inne eseje

Okładka książki Sens życia i inne eseje
Józef Maria Bocheński Wydawnictwo: Philed filozofia, etyka
filozofia, etyka
Philed
1993-01-01
1993-01-01
Filozofia pytania filozoficzne sens życia aksjologia

Okładka książki Modne bzdury. O nadużywaniu pojęć z zakresu nauk ścisłych przez postmodernistycznych intelektualistów Jean Bricmont, Alan David Sokal
Ocena 7,3
Modne bzdury. ... Jean Bricmont, Alan...
Okładka książki Przychodzi Platon do doktora. Filozofia w żartach Thomas Cathcart, Daniel Klein
Ocena 6,8
Przychodzi Pla... Thomas Cathcart, Da...

1968

Inspirujące.

Inspirujące.

"Sens życia" był świetnym esejem, bardzo, bardzo mi się podobał. Niestety każdy kolejny był coraz gorszy. Za dużo sobie obiecywałem, zachwycony lekkością "Podręcznika mądrości tego świata". No, ale nie przekreślam Bocheńskiego, jestem tylko nieco rozczarowany.

„Sens życia” był świetnym esejem, bardzo, bardzo mi się podobał. Niestety każdy kolejny był coraz gorszy. Za dużo sobie obiecywałem, zachwycony lekkością „Podręcznika mądrości tego świata”. No, ale nie przekreślam Bocheńskiego, jestem tylko nieco rozczarowany.

Warto zaznaczyć, że książka jest zbiorem esejów. Moja ocena esejów jest dość różna, więc ciężko wystawić jedną ocenę. Tytułowy "Sens życia" bardzo celnie ukazuje kwestię motywacji i celowości życia. Największy mój sprzeciw wzbudziły tezy zawarte w eseju o humanizmie. Być może wynika to z faktu, że bardzo wsiąkłem w ideologię świata, w którym żyje. Mimo wspólnoty wartości z autorem nie zgadzam się z niektórymi tezami.

Warto zaznaczyć piękny styl i dużą erudycję autora. Mam świadomość, że nie wszystko, co autor zapisał byłem w stanie zrozumieć. Z pewnością wrócę kiedyś do tych filozoficznych treści. Chętnie sięgnę też po kolejne pozycje, które wyszły spod pióra autora.

Genialne, jeden z moich ulubionych autorów.

Genialne, jeden z moich ulubionych autorów.

Józef Maria Bocheński Sens życia i inne eseje Zobacz więcej