Kaiken

Wydawnictwo: Albatros
Kaïken
kryminał
Bastet

Seryjny morderca drastycznością swoich czynów szokuje mieszkańców Paryża i okolic. Bo kto mógłby pozostać obojętny na to, że ofiarami są kobiety w zaawansowanej ciąży, zabijane w wyjątkowo bestialski sposób? Nawet Olivier Passan, oficer policji, który ciemną stronę ludzkiej natury poznał nie tylko w życiu zawodowym, jest poruszony kolejnymi zabójstwami szaleńca. Chcąc go dopaść, ryzykuje...

Nawet Olivier Passan, oficer policji, który ciemną stronę ludzkiej natury poznał nie tylko w życiu zawodowym, jest poruszony kolejnymi zabójstwami szaleńca. Chcąc go dopaść, ryzykuje własną karierę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Pola | 2016-05-10
Przeczytana: maj 2016

J. Ch. Grange nie zawiódł również i tym razem. Książka jest ucztą dla czytelników lubiących thirillery. Nagłe zwroty akcji nie pozwalają ani na chwilę oderwać się od wciągającej lektury i to już od pierwszej strony. Momenty zaskoczenia rozbudzają wyobraźnię, gdy już myślisz, że zagadka została rozwiązana, następuje zwrot akcji i wyścig z czasem zaczyna się na nowo.
Powieść naprawdę godna polecenia.

wiejskifilozof | 2016-03-25

Gdy rozpocząłem czytanie tej książki,nie wiedziałem na co się porywam.
Jednak z czasem,przekonałem się.Że to chyba jedna z najlepszych książek,jakie dane mi jest przeczytać.
Po prostu zakochałem się w niej.
Autor,tym razem dał z siebie wszystko.
Najpierw brutalne zabójstwa kobiet w ciąży.

Czytałem już kilka książek o zabójstwie dziewczyny w ciąży,ale tu.Proszę ja Was,było że tak,powiem-grubo.
Ja wytrwały,czytelnik różnych książek o morderstwach.Byłem bardzo,ale to bardzo zaskoczony.
I z moich ust wyrwało się słowo-o ja cię.

Ale jest tam,też inny wątek.Małżeństwo.On Francuz,ona Japonka.
I spada,na nie wiele nieszczęść.
Zdradzę tylko,to że coś makabrycznego będzie w lodówce.

Kaiken to mocy thriller.Który pokazuje,że Francuz potrafi.

BagatElka | 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014

Grange to mistrz.Nie jestem obiektywna bo podziwiam i kocham Jego książki.Każda to niesamowite doświadczenie,adrenalina na najwyższym poziomie i genialnie skonstruowane wątki.U Grangea nie ma ani jednego zbędnego słowa i niezależnie od objętości książki zawsze czuję niedosyt i żal gdy się kończy.Pomimo tego,iż czyta się szybko nie sposób szybko zapomnieć.To nie jest literatura typu przeczytane-zapomniane.Trudno wyciszyć wzburzone emocje jakie pojawiają się podczas czytania.W moim przypadku dzieje się tak za każdym razem gdy sięgam po książkę Grangea.
Do tej pory nigdy mnie nie zawiódł i każdą kolejną książkę kupię i przeczytam z tym samym zachwytem,który czułam lata temu podczas poznawania"Purpurowych rzek"

SeVIIen | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

- To Kaiken - mruknął.
- Wiesz, do czego służy?
- Takim sztyletem zadawały sobie samobójczą śmierć żony samurajów. Podcinały sobie nim gardła.

Kaiken jest dziesiątą powieścią Grange'a. Chociaż jestem oddanym miłośnikiem warsztatu francuza, nie mogę negować jego przywar. Patrząc przez pryzmat zalet, można przymknąć oko na wady. Niestety, autora wciąż dzielą lata świetlne od czasu, kiedy jego pióro osiągnęło apogeum przy doskonałym "Imperium Wilków".

Łatwo się wkręcić w wir fabuły, dzięki naprawdę dosadnemu preludium. Pościg za psychopatą przez niemniej brutalnego glinę i odkrycie wypatroszonych zwłok - za to właśnie cenię twórczość Grange'a. Autor nigdy mi nie odmawia krwawych scen, mniej lub bardziej pretensjonalnych intryg i wyrazistych postaci. Na szczególną uwagę zasługuje zarys psychologiczny bohaterów. Szczególnie Naoko - żony głównego bohatera. Japonka, która wyrzekła się swoich tradycji, a jednocześnie jest z nim zżyta do szpiku kości. Ze świecą szukać drugiego, tak...

emindflow | 2014-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2014

"Kaiken" dość wyraźnie odbiega od innych powieści, do których zdążył nas przyzwyczaić Jean-Christophe Grange. I nie chodzi tu o poziom, bo ten jest nadal co najmniej przyzwoity.
Po pierwsze autor wprowadził tu dwa różne, bardzo luźno związane z sobą wątki, z których jeden od samego początku jest pozbawiony elementu zagadki, a drugi momentami ociera się o jakiś groteskowy melodramat.
Po drugie nie ma tu tego typowego dla powieści Grange'a mrocznego klimatu, który zwykle trzyma za gardło od pierwszej do ostatniej strony.
Mimo to wcale nie uważam tej książki za słabą.
Grange, jak zwykle, broni się oryginalnością pomysłów. Wprawdzie nie jest tak sprawny narracyjnie jak Coben, nie wodzi czytelnika za nos jak Nesbo, nie drąży problemów społeczno-obyczajowych jak Mankell czy Nesser, ale nigdy nie jest wtórny, nie powiela tematów wielokrotnie wałkowanych przez innych autorów. Jego pomysłowość i wyobraźnia sprawia, że zdarza mu się przekraczać granice prawdopodobieństwa, ale u niego jakoś...

Agro | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Grangé na swoim poziome, mocny, mroczny, w punkt. I ciągle u nas mało doceniany, promowany. Jak to powiedział mój znajomy – niszowy na swój sposób. Szkoda bo z całą pewnością autor zasługuje na szeroką rzeszę czytelników.
Moje któreś tam już spotkanie z tym autorem, udane jak wszystkie poprzednie. Nic mnie nie zawiodło, nic mnie nie rozczarowało. Oryginał w dobrym tego słowa znaczeniu.
„Kaiken” ma wszystkie te elementy z których znany jest francuski pisarz. Właściwie każda stron to nowe zaskoczenie, nowa akcja, nowy wysyp mroku. Podoba mi się to, że zawsze jestem czymś zaskakiwany i dostaję kawał konkretów, a nie jakieś odgrzewane schematy. W kryminałach wszystko już było ale Grange potrafi stworzyć taki klimat i zaskoczyć takimi elementami składającymi się na opowiedzianą historię, że mam wrażenie czegoś nowego, czegoś zrobionego dobrze i piekielnie inteligentnie. Taka też jest ta pozycja. Zdecydowanie polecam.

McRap1972 | 2016-04-08
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Po średnim początku, dalej było już coraz lepiej. Miałem problem ze zrozumieniem bohaterów ale stopniowo autor odsłaniał coraz więcej tajemnic i czytanie stawało się przyjemnością. Świetny styl u Grange to norma. Do tego znowu kilka razy zostałem zaskoczony. Naprawdę świetny thriller, trzymający w napięciu aż do samego końca. Polecam :)

Ninni | 2014-10-02

Skończyłam. Szkoda,że tak szybko.Książka jest znakomita, ale ja jestem fanką Grange'a i brakuje mi obiektywizmu w ocenie. Autor świetnie kreśli historię (pomijam prawdopodobieństwo wydarzeń), która wciąga czytelnika jak bagno. Główny bohater policjant Passan jak zwykle jest twardzielem z pokręconą psychiką, który do ideałów nie należy, nie mniej jest szybki , inteligentny i działa z prędkością światła.Grange bawi się z czytelnikiem częstymi zwrotami akcji i kiedy wydaje się nam ,że już wiemy kto i dlaczego, okazuje się,że znowu jesteśmy zaskoczeni. Ciekawe tło obyczajowe , tym razem związane z Japonią, w tle mroczny Paryż, mocne postaci, to wszystko powoduje ,że Kaiken czyta się na jednym oddechu.I tyko żal, że znowu przyjdzie mi czekać na kolejny popis Grange'a.

Cyrysia | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

Jakiś czas temu swoją premierę miał ''Kaiken'' Jeana-Christophe’a Grangé, najmodniejszego francuskiego twórcy thrillerów, powieści sensacyjnej i detektywistycznej. Już sam blurb mnie zaciekawił, toteż postanowiłam zapoznać się z bliżej z tą pozycją. Jak przebiegło moje pierwsze spotkanie z twórczością autora? Zanim do tego dojdziemy przedstawię pokrótce zarys fabuły.

Paryż. Olivier Passan, oficer brygady kryminalnej od pewnego czasu próbuje dopaść seryjnego mordercę kobiet będących w zaawansowanej ciąży. Oprawca działa z bestialskim okrucieństwem:

''Ciężarna kobieta, naga, z rozprutym brzuchem, przy niej spalone dziecko, połączone z matką pępowiną''.

Śledczy stopniowo zaciska pętlę wokół podejrzanego, ale brak jednoznacznych dowodów utrudnia wymierzenie sprawiedliwości. Tymczasem zbójca czuje się bezkarny i swobodnie pogrywa sobie z kolejnymi ofiarami. Niespodziewanie jego celem staje się najbliższa rodzina Passana. Czy dojdzie do bezpośredniej konfrontacji policjanta z...

Dorian_LC | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

FRANCUSKI SAMURAJ

Kaiken - najnowsza (choć nie taka całkiem nowa, bo z 2012 roku) powieść mistrza francuskiego thriller'a Jean-Christophe'a Grange'a. Jak to u pisarzy bywa, większość prędzej czy później zechce spróbować czegoś innego; z jednej strony żeby nie zostać zaszufladkowanym przez czytelników, a z drugiej żeby samemu sobie udowodnić, że "potrafię". Właśnie taką artystyczną próbą przetarcia nowych szlaków jest Kaiken.

Powieść J.C. Grange'a charakteryzuje się tym, że nie jest to zwykły thriller psychologiczny. Kaiken posiada również wszystkie cechy klasycznego dramatu, gdzie zwykłe życie głównych bohaterów jest tak samo istotne dla fabuły jak trzymająca w napięciu akcja. Co prawda postać głównego bohatera to kalka twardego gliny z wcześniejszych powieści Grange'a, ale jego relacje z japońską żoną i przedstawienie zderzenia dwóch skrajnie odmiennych kultur to naprawdę wyższa szkoła jazdy.

Pomimo odważnej próby poszerzenia artystycznych horyzontów autor nie wznosi się na...