Kaiken

2014-09-10
2014-09-10
Wiktoria Melech
kryminał

Thriller psychologiczny, gdzie fabularnie czytelnik łatwo wszystkiego się domyśli. Ogólnie na plus bohater zafascynowany Japonią.

Już dawno nie czytałam tak dobrego kryminału. Mamy tu nie tylko kilka zbrodni, które łączą się w bardzo interesujący sposób, poruszane są tematy z różnych płaszczyzn ludzkich problemów prowadzących do zbrodni, a dodatkowo całą akcję okala świetnie przedstawiony kontrast kulturowy. Już dawno nie czytałam książki gdzie jeszcze w 3/4 nie wiedziałam kto zabił. Jaka miła odmiana od sztampowych kryminałów po których przeczytaniu nic nie zostaje mi w głowie. Polecam ! :)

Ciekawa historia jak przystało na Grange !!!

Ciekawa historia jak przystało na Grange !!!

Seryjny morderca drastycznością swoich czynów szokuje mieszkańców Paryża i okolic. Bo kto mógłby pozostać obojętny na to, że ofiarami są kobiety w zaawansowanej ciąży, zabijane w wyjątkowo bestialski sposób?

Oficer policji Olivier Passan zna od podszewki świat, w którym musi się poruszać. Kiedyś sam był po drugiej stronie i kryminalna przeszłość pozwala mu rozwiązywać nawet najtrudniejsze sprawy – choć czasami w niekonwencjonalny sposób. Balansując na granicy prawa, często naraża się przełożonym, jak w śledztwie dotyczącym serii zabójstw, których ofiarami są ciężarne kobiety. Szybko odkrywa, kto jest sprawcą, ale musi to jeszcze udowodnić. Psychopatyczny zabójca jest jednak zbyt przebiegły, żeby mu na to pozwolić. Rozpoczyna się pojedynek, w którym przestępcę i policjanta łączy nie tylko spryt, determinacja i podobna przeszłość.

2099

Bardzo ciekawy kryminał. Dużo nawiązań do kultury japońskiej. Ciekawa intryga i jak to u autora główny bohater z problemami - prywatnymi i zawodowymi. Niby inteligentny ale...

Ogólnie bardzo dobry kryminał. Jednak zakończenie jest dość kuriozalne i dlatego odejmuję dwie gwiazdki. Ogólnie polecam !

Jak do tej pory nie zawiodłem się na książkach Grange’a. Tytuł zaintrygował.
„Kaiken” - kiedyś sztylet ten służył kobietom w Japonii do odbierania sobie życia przez przecięcie żyły po lewej stronie szyi po śmierci samuraja.
Plusy:
- może nie oryginalny, ale intrygujący pomysł na fabułę;
- prowadzenie akcji, gdzie wszystko wydaje się już jasne od początku;
- ciągle jesteśmy zaskakiwani zwrotami akcji, niespodziankami;
- dobrze wykreowana postać Olivera Passana z jego silnymi i słabymi stronami charakteru, twardziel z pokręconą psychiką, francuski samuraj;
- sposób narracji, ciekawe łączenie wątków;
- duża dawka informacji o kulturze i życiu w Japonii;
- pokazanie wpływu wychowania na nasze zachowanie w społeczeństwie;
- stres związany z rozpadem małżeństwa najbardziej odczuwają dzieci.
Minusy:
- za bardzo melodramatyczny drugi wątek związany z życiem bohatera;
- zbyt szybko i niespodziewanie jeden wątek przeszedł w drugi;
- trochę infantylne zakończenie.
Ogółem książka dobra.

Jak do tej pory nie zawiodłem się na książkach Grange’a. Tytuł zaintrygował.
Plusy:
- może nie oryginalny, ale intrygujący pomysł na fabułę;
- prowadzenie akcji, gdzie wszystko wydaje się już jasne od początku;
- ciągle jesteśmy...

Tą powieścią Grange potwierdza, moim zdaniem, swoją bardzo wysoką klasę.

Zagadkowe, okrutne morderstwa to dopiero początek akcji.
W połowie książki wydaje się, że powinien już być koniec, a tu niespodzianka.
Czy to na pewno Akuszer jest wszystkiemu winny ?
Akcja nabiera nowego tempa i na jaw wychodzą bardzo mroczne, skrywane tajemnice.

Bardzo odpowiada mi styl narracji autora.
Umiejętne łączenie wątków, świetne poprowadzenie postaci.
Opisy dokładnie takie, jakie powinny być w tego typu powieści.
Plus masa informacji o Japonii oraz mocno pokazane spojrzenie Japonki na Paryż.
Bezkompromisowy gliniarz po przejściach nie jest może czymś odkrywczym, ale postać Passana wzbudza zarówno fascynację jak i momentami złość.
Jest taki ludzki choć czasami działa w sposób nieco szalony.

Płynna akcja, zaskakujące zwroty, świetny język, to wszystko złożyło się w pasjonującą opowieść, od której nie mogłem się oderwać.

Polecam z czystym sumieniem pomimo dość banalnego zakończenia.

9/10.

Tą powieścią Grange potwierdza, moim zdaniem, swoją bardzo wysoką klasę.

Zagadkowe, okrutne morderstwa to dopiero początek akcji.
W połowie książki wydaje się, że powinien już być koniec, a tu niespodzianka.
Czy to na pewno Akuszer jest wszystkiemu winny ?

Bardzo odpowiada mi styl narracji...

Nie jest to najlepsza książka autora, ale duży plus za wszystko o Japonii.

Nie jest to najlepsza książka autora, ale duży plus za wszystko o Japonii.

Najpierw pokłon,
Później walka na śmierć i życie - przesiąknięta żywymi emocjami, szaloną pasją.
Perlący się pot na czole. Zakryty chaotycznie posklejanymi kosmykami włosów. Ciężkie oddechy.
Na końcu strach, przeszycie lodowatej klingi.
Spokój, wieczny spokój i spełnienie.

Autor przyzwyczaił mnie do tropikalnych klimatów, toteż musiałem się oswoić z tym japońskim powiewem świeżości. Na szczęście, jak zgrabnie i lekko pisarz radzi sobie wśród strzelistych, gęstych i upalnych drzew, tak dystyngowana, wiecznie tajemnicza Japonia, bynajmniej nie sprawia mu problemów.

Ciekawy pomysł na fabułę. Świetni bohaterowie i intryga, która zabija.

Kaiken jest interesujący,
Kaiken przywraca utracone wcześniej pragnienia,
Kaikenem popełniały samobójstwa żony samurajów.

Najpierw pokłon,
Później walka na śmierć i życie - przesiąknięta żywymi emocjami, szaloną pasją.
Na końcu strach, przeszycie lodowatej klingi.
Spokój, wieczny spokój i spełnienie.

• Kryminał
  • Thriller / Sensacja / Kryminał