Kaiken

Kaïken
kryminał, sensacja, thriller
Wiktoria Melech
kryminał

Ze wszystkich książek tego autora, które dotychczas przeczytałam ta podoba mi się najmniej. Historia sama w sobie jest całkiem ciekawa ale poprzez połączenie dwóch różnych wątków książka traci na wartości. Kiedy zaczynamy czytać w zasadzie już wiemy kto jest mordercą, autor nie prowadzi nas krok po kroku poprzez śledztwo, a w połowie książki motyw mordercy zostaje...

Sporo w niej prawdy o Japończykach.

Wcale nie rozumiem zachwytu nad lekturami Grangé, szczególnie po przeczytaniu „Kaiken”. Początek nie tylko nie ciekawy, ale chwilami nudnawy, druga część nawet chwilami wzbudzała zainteresowanie- były chyba ze dwa fragmenty dość ciekawe. Postaci beznadziejne- policjant lata z siekierą albo mirzy z broni do psychiatry, żeby za chwilę podejmować normalne działania śledcze, a...

Książka trzyma w napięciu do samego końca. Do ostatniej strony nie wiadomo kto odpowiada za morderstwa.

Już umarłem? - zastanawiasz się.
Świst.
A więc to tak wygląda? Zimne pociągnięcie ostrza zabija wszystko o co walczyłeś do tej pory.
I kolejny.

Zalewasz się krwią. Sam nie wiesz skąd.
Strumienie lecą z uszu, z nosa, z głowy. I z oczu.
Po kolei.
A może ze wszystkiego naraz?
Trzeci świst zimnego ostrza.
Kosmyk grzywki opada Ci na zakrwawione i przekrwione oczy.
Czujesz...

"Kaiken" to kolejna propozycja jednego z niegdyś bardzo lubianych przeze mnie autorów i głównie z tego powodu sięgnęłam po tą książkę.

Treścią książki jest dążenie przez głównego bohatera - policjanta Olivera Passana, do schwytania seryjnego mordercy, który w bestialski sposób zabija ciężarne kobiety. Mężczyzna wydaję się być jednak nieomylny i trudno złapać go na gorącym...

Jest to moje kolejne spotkanie z tym autorem więc wiedziałam, że będzie to książka inna od autorów tego gatunku.
Oczywiści w swoim stylu autor napisał tą książkę czyli na jednym rozwiązaniu się nie kończy ;)

Podchodziłam do tej pozycji dwa razy. Dwa lata temu po przeczytaniu pierwszego rozdziału stwierdziłam, że to nie jest najlepszy pomysł. Za drugim razem zdecydowanie bardziej poczułam klimat i stwierdzam, że warto było czekać.
Książka trzyma w napięciu, trudno wybrać rozdział, po którym można ją odłożyć na półkę i spokojnie zasnąć.

Mój debiut jeśli chodzi o twórczość Jeana Christophe Grange'a, i to bardzo udany. Książka wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału. Ciekawa fabuła i charakterystyczny bohater Olivier Passan to duży atut tej książki. Po jej przeczytaniu stwierdziłam, że autor mógł tak naprawdę rozwinąć wątki i napisać dwie książki zamiast jednej, ale nie jest to minusem. Napewno jeszcze...

Nie dawałam sobie rady z tą książką i trochę mi zajęło zanim się do niej przekonałam. Było to jakieś 400 stron. Pewnie dlatego, że Francja ani Japonia nie były mi nigdy szczególnie bliskie, więc nie ekscytowałam się nimi ani nie za bardzo je rozumiałam. Ostatnie 100 stron książki intrygowało i trzymało w napięciu, choć końcówka nieco wymuszona i sam koniec nadszedł za szybko.

Dyskusje

• Kryminał