Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque

Okładka książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna
Okładka książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque
Małgorzata Gutowska-AdamczykMarta Orzeszyna Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2012-10-17
2012-10-17
Paryż Francja

"Paryż nigdy nie ma końca"
Ernest Hemingway

"Paryż nigdy nie ma końca"
Ernest Hemingway

Bardzo fajne kompendium wiedzy o Paryżu w czasach ,,pięknej epoki". Książka pięknie wydana z dużą ilością dobrze dobranych zdjęć.

Ta książka to po prostu poezja słów i obrazów. I tak naprawdę dopiero wstęp do własnych poszukiwań.

2028

Wysmakowana elegancja czarno-białych nostalgicznych zdjęć jest dodatkowym atutem interesującej ksiazki Małgorzaty Gutowskiej o najsłynniejszym chyba mieście świata. Widac, że kocha ona je na dobre i złe, a oferuje zbiór ciekawostek, reprodukcje znanych obrazów, smakowite plotki i ploteczki z życia socjety oraz bohemy. Paryż dosłownie tetn życiem. Autorka przeprowadza nas od romantyzmy, czasu procesu Dreyfusa po czasy pabla Picassa. Poznajemy słynnych paryżan, obserwujemy jak modnisie paryskie definiowały modę, jak ewoluowały stroje i obyczaje. jest też półświatek, Moulin Rpige, Mouline de la Galette, Toulouse lautrec i banda impresjonistów. Wzrusza widok Sacre Couer i zachwycają bukiniści czy artyści na Montmartre. Czytelnikowi oko zbieleje, a przy okazji poczuje ducha tego miasta, poszerzy swoją wiedzę i wręcz zakocha się w złotej epoce.
Fajnie było się przenieść do czasów, gdy rewolucja przemysłowa nabrała rozpędu, gdzie pojawiały się pierwsze automobile, elektryczność zamiast świec, masowa produkcja. Nawet ciemna strona czyli przestępczość, bieda, apasze i włóczędzy dodają pikanterii tej metropolii.

Wspaniała i godna polecenia monografia miasta z czasów belle epoque. Dzięki lekturze tej książki można zdobyć tudzież poszerzyć wiedzę na temat Paryża oraz zamieszkujących go artystów z licznych dziedzin życia - malarzy, pisarzy, kreatorów mody, właścicieli firm produkujących samochody, lekarzy, naukowców i wielu, wielu innych. Książka ta przybliża czytelnikowi świat i życie codziennie ówczesnych paryżan oraz tych wszystkich, którzy przyjeżdżali do tego miasta, by realizować w nim swoje marzenia i pasje. Cudowna opowieść o świecie, który skończył się wraz z wybuchem I wojny światowej. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników Paryża.

Na półkach: , , , , , ,

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ potrzebowałam czegoś, co wypełni treścią mit Paryża, który miałam w głowie. Wytłumaczy, pokaże mi, dlaczego to właśnie Paryż został ochrzczony stolicą świata. I to zadanie książka Gutowskiej-Adamczyk i Orzeszyny spełniła świetnie. Także dzięki bogatym ilustracjom.

Pozycja ta jednak ma, jak na wydawnictwo sygnowane przez PWN, sporo mankamentów, które utrudniały lekturę. Jak już było wymieniane - niewygodne przypisy na końcu (miejscami niedopracowane); brak ilustracji, o które tekst aż się prosił (np. obrazy Utrilla czy Susanne Valandon, portret Mistinguett); pisanie o twórcach lub artystach niekoniecznie znanych polskiemu czytelnikowi (np. Utter, Utrillo, Valandon),tak jakby byli jak najbardziej rozpoznawalni; w rozdziale o słynnych parach zdecydowanie było za dużo plotek o pisarzach, o ich życiu prywatnym, zamiast chociaż kilku zdań o ich twórczości; powtarzanie się tych samych skrótowych informacji w różnych rozdziałach (np. że książę Walii, to przyszły Edward VIII); miejscami akapity następujące po sobie zupełnie do siebie niepasujące, jakby poucinane lub wyrwane z kontekstu; traktowanie opisów Paryża pojawiających się w wielkiej literaturze XIX wieku (Zola, Prus) jako odbicia rzeczywistości, a nie konstrukcji literackich (filolog ze mnie wyłazi ;)).

Niemniej książka warta lektury, pokazująca, czym był Paryż przełomu XIX i XX wieku, jak ważnym i lansującym wzorce.

Pozycja ta jednak ma, jak na wydawnictwo sygnowane przez PWN, sporo...

"Paryż nigdy nie ma końca."

Przeniosłam się w czasie do belle époque, paryskiego klimatu miasta szaleńczej zabawy, postępu, przyspieszonego rozwoju nauki, rozkwitu kultury i życia towarzyskiego. Paryż na przełomie XIX i XX wieku przeobraził się w prawdziwą europejską metropolię, miasto świateł, światową stolicę mody, mekkę artystów. Gazety odnotowywały każdy ruch sławnych ludzi, skandale przyciągały uwagę czytelników, rozwinęła się reklama. Rodziły się nowe prądy w sztuce, panowała secesja i impresjonizm. Kabarety, bale, spektakle teatralne i gale w operze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Paryż wchłaniał, kusił, czarował atmosferą wielkomiejskiego życia. Elektryczność, telefon, automobile, pociągi, formowały drogę ku nowoczesności, zmieniały oblicze życia społecznego, otwarcie na nowe obyczaje, liberalizację prawa. Coraz większą popularność zdobywał ruch na rzecz praw kobiet. Ale był też szary odcień Paryża, ubogie dzielnice robotników, wypadki podczas pracy, żebractwo, kradzieże, bandytyzm i prostytucja. Książkę czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem, bogato wzbogacona cytatami, zdjęciami i ilustracjami. Wiele odniesień do znanych ciekawostek, plotek i anegdot tamtych czasów. Publikację można przyjąć jako inspirację do dalszych szczegółowych poszukiwań wiedzy na temat belle époque.

bookendorfina.blogspot.com

"Paryż nigdy nie ma końca."

Zakładając, że ta książka jest wstępem do własnych poszukiwań informacji o Paryżu,jego artystach, modzie itp, to jest to super książka. Ale ja czuję trochę niedosytu, z jednej strony mnóstwo ciekawej wiedzy i informacji, z drugiej strony na wielu stronach miałam wrażenie, że opowieść urywa się jakby w połowie danego tematu. Z jednej strony świetne zdjęcia, z drugiej ja laik, najchętniej jednocześnie siedziałabym z głową w internecie poszukując dodatkowych wg mnie niezbędnych ilustracji np przy długim opisie Mauricea Utrillo i jego matki Suzanne Valandon brakowało mi zdjęcia jakiejkolwiek ich prac/obrazów. Przy modzie - opis gorsetu w kształcie litery S, aż się prosił o jakieś zdjęcie. A na dokładkę często zdjęcie zamiast przy tekście go dotyczącym była stronę dalej. No i przypisy - czytałaby się dużo wygodniej gdyby były na dole strony a nie na końcu książki, ja się w połowie poddałam i przestałam je czytać, a szkoda. Mimo tych wad (wiem, czepiam się) książka zdecydowanie warta poświęcenia jej czasu.

Książka to zbiór ciekawostek o mieście i przepięknych zdjęć. Treść to rodzaj pracy badawczej lub eseju, co w moim przypadku okazało się mało wciągające. Ale dla każdego miłośnika Paryża, do których się zaliczam, pozycja ta w rozumieniu albumu z ciekawostkami to skarb na półce, chociażby po to, aby nacieszyć oczy :-)

• Francja
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque