Wielkie stulecie Polaków

popularnonaukowa
allison

SPIS TREŚCI:
- Warszawska chwila wyroczna
- Niebezpieczna pora Polaków
- Troja po raz któryś
- Największy skandal emigracji
- Na nowo stworzyć człowieka
- Partykularyzm i uniwersalizm polskiego mesjanizmu
- Po 1868 r.
- Spod ziemi
- Wstrętni i święci
- Koło losu
- Cień powstania

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książki Aliny Witkowskiej, mimo ich złożonej problematyki, czyta się niczym doskonale napisane powieści. Tak też jest z "Wielkim stuleciem Polaków".

Autorka lekko i przystępnie opisała historię, kulturę, zwłaszcza literaturę polską XIX wieku, skupiając się przede wszystkim na romantyzmie, czyli swojej ulubionej epoce.
Dużo miejsca poświęciła Wielkiej Emigracji, mesjanizmowi, towiańczykom, konfliktom między Mickiewiczem i Słowackim, prześladowaniom pod zaborem rosyjskim...
Poznajemy tu także genezę wielkich dzieł romantyków, ale przede wszystkim ich znaczenie w późniejszych epokach oraz oddziaływanie dziewiętnastowiecznych wzorców i motywów na kulturę Polski niepodległej.

A. Witkowska pokazuje, że okres zaborów stał się czasem wielkiej myśli niepodległościowej - ponadczasowej i świadczącej o zdolności Polaków do narodowej solidarności. Oprócz blasków patriotyzmu autorka wytyka jednak także romantykom i pozytywistom ich błędy, małostkowe konflikty zrodzone głównie na emigracji...

Elevander | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Zaskakujący jest może tytuł tej książki, bo przecież dotyka ona przede wszystkim tematyki związanej z dwoma bądź co bądź przegranymi powstaniami. Witkowska porusza się w kręgu swoich ulubionych wątków emigracyjnych oraz ideowych problemów polskiego romantyzmu. Jest trochę o towiańszczyźnie, mesjanizmie, a także o literackich obrazach powstania roku 1863. Sporo w książce zręcznie ujętych myśli, jak np. ta o Bohdanie Zaleskim uosabiającym sojusz liry i miecza. Jak każda książka Witkowskiej, także "Wielkie stulecie Polaków" warto przeczytać.

lili915 | 2018-02-04
komestor | 2015-02-19