Celina i Adam Mickiewiczowie

Okładka książki Celina i Adam Mickiewiczowie Alina Witkowska
Okładka książki Celina i Adam Mickiewiczowie
Alina Witkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
1998-01-01
1998-01-01
Adam Mickiewicz Celina Mickiewicz esej zbiór esejów

Okładka książki Ten centuries of Polish literature Grażyna Borkowska, Jerzy Brzeziński, Adam Karpiński, Alina Kowalczykowa, Krzysztof Mrowcewicz, Anna Nasiłowska, Elżbieta Sarnowska-Temeriusz, Jerzy Snopek, Alina Witkowska
Ten centuries ... Grażyna Borkowska,&...
Okładka książki Romantyzm Ryszard Przybylski, Alina Witkowska
Romantyzm Ryszard Przybylski,...

Bardzo zwięzły, treściwy i zajmująco napisany szkic przedstawiający trudną relację Mickiewiczów - z jednej strony poeta-wieszcz, niemalże kanonizowany za życia, z drugiej kobieta o kruchej psychice. Interesujący wątek nowo (wówczas) odnalezionych listów Celiny Mickiewiczowej pozostawia lekki niedosyt.

Dobre studium psychologiczne obojga Mickiewiczów, niestety bardzo krótkie i kończące się tak nagle, że musiałem sprawdzać, czy żadnych kartek nie brakuje.

W tej cieniutkiej książeczce Alina Witkowska przybliża nieco postać Celiny z Szymanowskich Mickiewiczowej, córki sławnej pianistki Marii Szymanowskiej i żony Wieszcza. Sporo miejsca poświęca kontrowersjom, jakie samo małżeństwo Mickiewicza wywołało, zwłaszcza zaś dwóm tej kwestii aspektom: żydowskiemu pochodzeniu Celiny oraz jej usposobienia psychicznego, które ostatecznie doprowadziło ją do choroby psychicznej. Jeśli zaś mowa o chorobie psychicznej, to musi się i pojawić Towiański, który przecież miał żonę poety uzdrowić latem 1841 roku. W żadnej mierze nie jest to biografia, bo Autorka skupia się jedynie na wybranych punktach życia państwa Mickiewiczów, jakkolwiek w oparciu o nie tylko łatwo dojść do wniosku, jak niedobrana to była para i jak wspomnienia z petersburskich czasów (przypomnę, że młody Adam bywał w salonie Marii Szymanowskiej w latach 1827-29) oddziałały na ich dalsze wspólne lata. Dobra praca, bo ukazuje mało znane oblicze Mickiewicza, a ponadto mówi trochę o całej Emigracji.

Tomasz Babnis

Zawsze uznawałam Wieszcza za poetę, który był tak genialny, że aż wydawał się nierealny, człowiek-legenda (albo mit). Szkoda, że mi ta książka nie wpadła w ręce w czasach gimnazjum albo liceum, kiedy zaczytywałam się w jego dziełach. Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby się dowiedzieć więcej o czarodzieju za szmaragdową kotarą całej tej "magii", jaką tworzył. Na pewno jego nieszczęśliwe, przeklęte małżeństwo przybliżyłoby mi jego postać jako człowieka z krwi i kości. Może też bardziej doceniłabym jego twórczość? Na pewno czynię to teraz dzięki tej lekturze.

• Biografie
  • Polska