romantyzm, historia literatury
Dąbrówka

Kolejny tom Wielkiej Historii Literatury Polskiej obejmuje tematycznie dzieje literatury polskiej zamknięte przedziałem czasowym od rozbiorów po powstanie styczniowe. Początkowe dziesięciolecia, na które składają się tzw. szok porozbiorowy, Księstwo Warszawskie (poezja, narodziny współczesnego eseju, powieść gotycka, Śpiewy historyczne Juliana Ursyna Niemcewicza, tragedia klasyczna Alojzego Felińskiego, oda klasyczna Kajetana Koźmiana) i - częściowo Królestwo Polskie (powieść obyczajowa, romans sentymentalny i historyczny, idylle i elegie; poemat heroiczny, bajka i proza klasyczna, Ziemiaństwo Kajetana Koźmiana) - opracował Ryszard Przybylski. Właściwy romantyzm jest pióra Aliny Witkowskiej (sylwetka i twórczość Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida; liryka okresu międzypowstaniowego, poemat i epika wierszowana, proza narracyjna, dramat, krytyka literacka okresu międzypowstaniowego, epistolografia i pamiętnikarstwo doby romantyzmu, literatura dla młodego odbiorcy, pierwsze syntezy historii literatury). Połączenie obydwu zakresów historii literatury w jednym tomie wynika z przeświadczenia o dominujących rysach wspólnych literatury porozbiorowej, wskazujących na ciągłość procesu historycznoliterackiego mimo różnic stylów, poetyk i gatunków. Wszystko, co działo się w literaturze porozbiorowej, stanowiło, bowiem naturalną glebę romantyzmu pojętego jako kontynuacja, jako dialog i jako sprzeciw. Dlatego też literatura porozbiorowa znalazła się w tomie Romantyzm na zasadach współkomponentu epoki.

Elevander | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Dobrze i przejrzyście napisany podręcznik polskiej literatury okresu między III rozbiorem a powstaniem styczniowym. Tak właśnie: romantyzm z tytułu to oczywiście większość treści książki, ale bynajmniej nie całość, bowiem pierwsze 200 stron to obszerne omówienie literatury klasycystycznej i sentymentalnej lat 1795-1830 autorstwa Ryszarda Przybylskiego. Muszę przyznać, że to bardzo wartościowa część tego opracowania, bo zwykło się o klasykach i sentymentalistach wygłaszać opinie niezbyt pozytywne. Duża to zasługa Przybylskiego, że z tym negatywnym obrazem zerwał wskazują na duże walory ich twórczości. Pozostała część podręcznika to omówienie literatury romantycznej pióra Aliny Witkowskiej. Na początku oczywiście obszerne rozdziały o Trzech Wieszczach i o - być może - Wieszczu Czwartym, czyli Norwidzie. Trzeba zaznaczyć, że naprawdę dużo miejsca poświęciła Autorka poetom i pisarzom mniej znanym i bardziej lub mniej słusznie zapomnianym. Myślę, że ten podręcznik to lektura wartościowa...

Natayla | 2011-05-05
Przeczytana: 2011 rok

Polecam maturzystom, studentom, a także pasjonatom historii literatury i miłośnikom tej wspaniałej epoki. Dogłębnie opracowana problematyka i dokładnie omówieni przedstawiciele epoki.
Słowem - istne kompendium wiedzy!

książek: 1991
kryptonite | 2012-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Rewelacyjna książka - świetnie napisana, bardzo dobry indeks, dzięki któremu można łatwo znaleźć potrzebną informację. Idealna dla polonistów i nie tylko:-)

future-death | 2012-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2013

Nie czyta mi się go chaotycznie, jednak irytuje mnie nawet kilkustronicowe streszczanie poszczególnych dzieł różnych autorów - w innych tomach jest to w pewien sposób wyważone, w tym tomie brakuje mi elementów biograficznych, a odczuwam przesyt informacji odnośnie streszczania tych poematów, dramatów, etc.

Magda | 2011-05-16

Niektóre rozdziały przeczytałam wielokrotnie. Dobrze opracowana i przejrzysta.

sPinacz | 2011-11-04

Jeden z lepszych podręczników jeśli chodzi o 'białą' serię :)

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Ukochany okres romantyzmu podany jak na tacy, polecam. :)

KocieLektury | 2011-11-12

Najsłabsza część serii, napisana bardzo chaotycznie, ciężko się z niej korzystało.

Lenkaite | 2013-01-27
Przeczytana: kwiecień 2007

Respect (z malutkimi zastrzeżeniami;)

Oczeretka | 2010-08-10

Prawdziwy podręcznik-synteza