Mickiewicz. Słowo i czyn

jusola

Monografia poświęcona Adamowi Mickiewiczowi

Beatrycze | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Jedna z lepszych monografii poświęconych Mickiewiczu, z jakimi się zetknęłam.
Alina Witkowska zgrabnie łączy elementy biografii z analizą dzieł Mickiewicza, sprawiając, że jej książka jest wciągająca. Jej spostrzeżenia są ciekawe, na niektóre rzeczy prawdopodobnie nigdy nie zwróciłabym sama uwagi. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać życie wieszcza oraz jego dzieła.

Kinga | 2017-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Apologia, wybielanie, fantazyjne snucie domysłów na temat motywacji poety... Ni to biografia, ni to interpretacja, ta ostatnia bez ładu, składu, myśli przewodniej, ani jakiegokolwiek kręgosłupa. Ot, takie chronologiczne opisywanie poszczególnych tekstów w oparciu o wybrane fragmenty biografii autora.

Celina Mickiewiczowa polską Berthą Mason, szaloną kobietą może nie na strychu, ale w sekcie, niegodna roli potulnej żony wielkiego wieszcza, uprzykrzająca mężowi życie czymś tak przyziemnym jak upominanie się o pieniądze na życie...

I jeszcze te komunistyczne pochwały dla mickiewiczowskiego socjalizmu... Kto by pomyślał...

Elevander | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Trudno tę książkę nazwać biografią. Autorka w ciekawy sposób przedstawia różne aspekty życia i twórczości Mickiewicza. Bardzo różne, bo na przykład wiele miejsca poświęca jego pozaliterackiej działalności: zaangażowaniu w sprawy polityczne, związkom z Towiańskim, wreszcie małżeństwu. Monografia ta napisana jest językiem przystępnym, a wdzięcznym: czasem nawet i Witkowskiej udzielają się poetyckie skłonności Adama. Na pewno jest to wartościowa praca, bo pokazuje Wieszcza nieco innym, niż się go zwykle przedstawia. Ciekawe uzupełnienie podręcznika literatury.

Tomasz Babnis

margoz | 2017-02-09