Romantyzm

Okładka książki Romantyzm Ryszard Przybylski, Alina Witkowska
Okładka książki Romantyzm
Ryszard PrzybylskiAlina Witkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Wielka Historia Literatury Polskiej popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wielka Historia Literatury Polskiej
Wydawnictwo Naukowe PWN
2003-01-01
2003-01-01
romantyzm historia literatury

Oj, ten romantyzm! Nie jest to moja ulubiona epoka... Ale dla każdego studenta polonistyki to pozycja konieczna!

Powiem krótko, idealna książka do uzupełnienia swojej wiedzy na temat najdziwniejszej epoki literackiej, czyli romantyzmu. Przydatna dla maturzystów (przynajmniej częściowo),bardzo przydatna dla studentów i polonistów.
Nieoceniona pomoc w nauce do egzaminu.

Nieoceniona pomoc w nauce do egzaminu.

Ukochany okres romantyzmu podany jak na tacy, polecam. :)

Ukochany okres romantyzmu podany jak na tacy, polecam. :)

Dobrze i przejrzyście napisany podręcznik polskiej literatury okresu między III rozbiorem a powstaniem styczniowym. Tak właśnie: romantyzm z tytułu to oczywiście większość treści książki, ale bynajmniej nie całość, bowiem pierwsze 200 stron to obszerne omówienie literatury klasycystycznej i sentymentalnej lat 1795-1830 autorstwa Ryszarda Przybylskiego. Muszę przyznać, że to bardzo wartościowa część tego opracowania, bo zwykło się o klasykach i sentymentalistach wygłaszać opinie niezbyt pozytywne. Duża to zasługa Przybylskiego, że z tym negatywnym obrazem zerwał wskazują na duże walory ich twórczości. Pozostała część podręcznika to omówienie literatury romantycznej pióra Aliny Witkowskiej. Na początku oczywiście obszerne rozdziały o Trzech Wieszczach i o - być może - Wieszczu Czwartym, czyli Norwidzie. Trzeba zaznaczyć, że naprawdę dużo miejsca poświęciła Autorka poetom i pisarzom mniej znanym i bardziej lub mniej słusznie zapomnianym. Myślę, że ten podręcznik to lektura wartościowa nie tylko dla polonistów, ale wszystkich czytelników zainteresowanych literaturą polską tej doby.

Tomasz Babnis

Respect (z malutkimi zastrzeżeniami;)

Respect (z malutkimi zastrzeżeniami;)

Nie czyta mi się go chaotycznie, jednak irytuje mnie nawet kilkustronicowe streszczanie poszczególnych dzieł różnych autorów - w innych tomach jest to w pewien sposób wyważone, w tym tomie brakuje mi elementów biograficznych, a odczuwam przesyt informacji odnośnie streszczania tych poematów, dramatów, etc.

Rewelacyjna książka - świetnie napisana, bardzo dobry indeks, dzięki któremu można łatwo znaleźć potrzebną informację. Idealna dla polonistów i nie tylko:-)

Najsłabsza część serii, napisana bardzo chaotycznie, ciężko się z niej korzystało.

Jeden z lepszych podręczników jeśli chodzi o 'białą' serię :)

Jeden z lepszych podręczników jeśli chodzi o 'białą' serię :)

Niektóre rozdziały przeczytałam wielokrotnie. Dobrze opracowana i przejrzysta.

Niektóre rozdziały przeczytałam wielokrotnie. Dobrze opracowana i przejrzysta.

• Studia
  • Polonistyka