Celina i Adam Mickiewiczowie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pary [WL]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wadjejka

Najnowsza książka na temat dziejów małżeństwa Adama Mickiewicza z Celin Szymanowską, od początku przyjmowanego wręcz nieprzychylnie przez emigrację polską, która zarzucała żonie Wieszcza jej pochodzenie (Żydówka, córka artystki na dworze carskim), niegospodarność, brak gustu, ekstrawagancję (obcięte w cylinder), zaborczość, chęć dominacji. Niektórzy jednak, zwłaszcza mężczyźni, doceniali jej urodę i wdzięk.

Jak w tej atmosferze układały się stosunki między małżonkami, jak wyglądało życie rodzinne Mickiewiczów, dowie się czytelnik z książki Aliny Witkowskiej, wybitnej znawczyni epoki romantyzmu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

visenna88 | 2015-02-11
Na półkach: MBP Leszno, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2015

Zawsze uznawałam Wieszcza za poetę, który był tak genialny, że aż wydawał się nierealny, człowiek-legenda (albo mit). Szkoda, że mi ta książka nie wpadła w ręce w czasach gimnazjum albo liceum, kiedy zaczytywałam się w jego dziełach. Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby się dowiedzieć więcej o czarodzieju za szmaragdową kotarą całej tej "magii", jaką tworzył. Na pewno jego nieszczęśliwe, przeklęte małżeństwo przybliżyłoby mi jego postać jako człowieka z krwi i kości. Może też bardziej doceniłabym jego twórczość? Na pewno czynię to teraz dzięki tej lekturze.

Elevander | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

W tej cieniutkiej książeczce Alina Witkowska przybliża nieco postać Celiny z Szymanowskich Mickiewiczowej, córki sławnej pianistki Marii Szymanowskiej i żony Wieszcza. Sporo miejsca poświęca kontrowersjom, jakie samo małżeństwo Mickiewicza wywołało, zwłaszcza zaś dwóm tej kwestii aspektom: żydowskiemu pochodzeniu Celiny oraz jej usposobienia psychicznego, które ostatecznie doprowadziło ją do choroby psychicznej. Jeśli zaś mowa o chorobie psychicznej, to musi się i pojawić Towiański, który przecież miał żonę poety uzdrowić latem 1841 roku. W żadnej mierze nie jest to biografia, bo Autorka skupia się jedynie na wybranych punktach życia państwa Mickiewiczów, jakkolwiek w oparciu o nie tylko łatwo dojść do wniosku, jak niedobrana to była para i jak wspomnienia z petersburskich czasów (przypomnę, że młody Adam bywał w salonie Marii Szymanowskiej w latach 1827-29) oddziałały na ich dalsze wspólne lata. Dobra praca, bo ukazuje mało znane oblicze Mickiewicza, a ponadto mówi trochę o całej...

Robert Kowalski | 2016-06-26
Na półkach: 2016, Przeczytane

Dobre studium psychologiczne obojga Mickiewiczów, niestety bardzo krótkie i kończące się tak nagle, że musiałem sprawdzać, czy żadnych kartek nie brakuje.

Lissa | 2016-08-11
Klaudia | 2014-12-18