Odejście Afrodyty

Wydawnictwo: Twój Styl
Darmowe dodatki Edytuj książkę
83-85443-84-3
erala

Jest to powieść z 1995 roku o tematyce miłosnej, erotycznej, jak również psychologicznej i społeczno-obyczajowej. Głównym bohaterem jest mężczyzna w podeszłym wieku, którego pociągają dużo młodsze od niego kobiety. Swego czasu przeżywał wiele burzliwych romansów i zauroczeń, lecz teraz żyje już tylko przeszłością, borykając się ze swymi wspomnieniami. Tłem powieści jest Polska lat 80-tych.

źródło opisu: Twój Styl, 1995

książek: 2094
Ewa | 2019-03-12
Przeczytana: 10 marca 2019

Cała fabuła to żałosne użalanie się starzejącego uczonego i profesora, nad utratą kochanki, rozpamiętywanie przeżytych intymnych chwil i żebranie o jeszcze.
Mocno niesmaczna erotyczna fabuła, można śmiało powiedzieć, że momentami wręcz pornograficzna i wulgarna, a te momenty to prawie cała powieść.
Można zrozumieć miłość w podeszłym wieku, ale tutaj mamy do czynienia z myśleniem przede wszystkim o sprawach łóżkowych, jak zaspokoić swoje chucie, bo przecież czas ucieka i można już nie zdążyć.
Nie ważne, że panie , przeważnie znacznie młodsze od naszego uczonego, zaspakajały owe zachcianki za rajstopy, perfumy czy dobry koniak. Niektóre dorabiały do domowego budżetu . Matki i żony. Niezbyt budujący obraz ówczesnych pań. Historyk Narbiej , ma możliwość wyjazdu na zachód, jest zamożny i często wykorzystywany przez byłą kochankę, która wróciła do męża ale ma jeszcze w obwodzie dwóch kochanków.
A w tle Polska lat osiemdziesiątych, stan wojenny, żywność na kartki , przemiany ...

Izoldka | 2015-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2015

Historia uczuciowych perypetii dwóch starszych panów, profesora Stanisława Narbeja oraz Filipa K. - jego przyjaciela pisarza oraz jednocześnie narratora książki. Filip K. pisze powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni kilkunastu lat. Jej bohaterami są niemłody już Stanisław Narbej oraz kolejno każda z jego mniejszych lub większych miłości. Poznajemy m. in. Zochnę, jego żonę, Kasiulka - jego studentkę i jednocześnie największą i najbardziej przykrą miłość, Szurę - pierwszą miłość, Ariadnę - instruktorkę pływania, Ewę - businesswoman i psycholożkę.
Postać Stanisława Narbeja jest dla mnie kontrowersyjna. Kontrowersyjna dlatego, że jest profesorem, a jego zachowanie bardziej można przypisać współczesnym podstarzałym aktorom. Kto był pierwowzorem tej postaci? Może Łapicki? Przyjaciel Konwickiego, którego nazwisko pojawia się w książce? Tego nie wiem. W każdym razie, jeszcze do niedawna, każdemu profesorowi z góry przypisywałam takie cechy jak uczciwość, statyczność, rozwaga i...

Norbert | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

To nie jest zła książka. Ma ciekawe momenty, ma nawet ciekawy zamysł, który ostatecznie klaruje się w zakończeniu, jednak już wcześniej mamy mniej więcej świadomość, jakim zabiegiem literackim posłużył się autor. Jest jednak w tej książce coś niewłaściwego. Najbardziej pod koniec książki, ale tak na prawdę przez cały czas odnosiłem wrażenie, że relacje między postaciami nie są całkiem zdrowe i nie całkiem realne. Do tego chaos narracyjny. Opowiadanie cudzej historii z perspektywy innej osoby, będącej jednocześnie przyjacielem i wszechwiedzącym narratorem, wprowadza mały dysonans i zgrzyt. Na początku nie mogłem się do tego przyzwyczaić, a jak się już przyzwyczaiłem to i tak się nie pogodziłem. Do tego część perypetii nieco wtórna, powtarzająca się w książce. Mogło byc znacznie lepiej.