Wybrzeże Moskitów

Okładka książki Wybrzeże Moskitów Paul Theroux
Okładka książki Wybrzeże Moskitów
Paul Theroux Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Maria Zborowska
Ameryka Centralna Ameryka Środkowa utopia literatura amerykańska

Świetna powieść. Trzyma w napięciu. Polecam

Świetna powieść. Trzyma w napięciu. Polecam

"Jemy, kiedy nie jesteśmy głodni, pijemy, kiedy nie jesteśmy spragnieni, kupujemy nie to, co nam jest potrzebne, wyrzucamy wszystko, co jest przydatne. Nie sprzedawaj człowiekowi tego, czego on potrzebuje — sprzedawaj to, czego nie potrzebuje. Udawaj, że on ma osiem stóp, dwa żołądki i pieniądze do wyrzucenia. To już nie brak logiki — to zło."

" Nie podoba mi się ten człowiek, bo jest całkowicie pozbawiony ciekawości."

" Sciencefiction dała ludziom więcej fałszywej nadziei niż dwa tysiące lat Bibli"

Mroczny, ciasny, klaustrofobiczny klimat. Zmusza do myślenia!

" Nie podoba mi się ten...

2061

Nieprzyjazna ta książka była.
Nieprzyjazna narracja - trudna, chwilami chaotyczna, niepociągająca.
Nieprzyjazne tematy - kolejny oderwany od rzeczywistości tatuś, który ma wszystkich w d... i całą swoją rodzinę ciągnie w otchłań.

Opowieść zakończona dramatem z happy endem (przynajmniej moim - poczułam wielką ulgę) :)

Polecam, ale ekranizacja jest dużo lepsza.

Nieprzyjazna ta książka była.
Nieprzyjazna narracja - trudna, chwilami chaotyczna, niepociągająca.

Polecam, ale ekranizacja jest dużo lepsza.

Wybrzeże moskitów, to nie jest literatura przygodowa, ale tak została skonstruowana. Z rozmysłem autor wciąga nas w traperski klimat, by wywieźć nas na manowce myślenia. Tak na prawdę dostajemy całą dawkę przygód, o edukacyjnym przesłaniu.
To jest protest człowieka przeciwko Ameryce, jej wyzyskowi i grabieży dóbr naturalnych krajów ubogich, słabych gospodarczo i politycznie. Autor wyraża również swój niepokój o postęp, który mimo wszystko niesie za sobą niebezpieczeństwo i który nie zawsze jest pozytywny.
Czy takie myślenie jest myśleniem utopijnym?
Theroux wielokrotnie manifestował swoja postawą, w literaturze i życiu, swój stosunek do polityki wielkich mocarstw, to w jaki sposób dyktują swoje prawa i jak je wdrażają.

Zrobiła na mnie wstrząsające wrażenie. I temat, i jego potraktowanie - rewelacja. A po lekturze można sobie zobaczyć film Petera Weira; znakomite dopełnienie...

1931

Część osób zauważa liczne zagrożenia w globalizacji i zachodnim stylu życia. Wszystko nastawione jest na zysk i kontrolę nad innymi ludźmi. Wydawać by się mogło, że jedyną ucieczką od tego wszystkiego byłoby zaszycie się gdzieś w dżungli i rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Tak też robi główny bohater powieści – razem z żoną oraz dziećmi opuszcza Stany Zjednoczone by zamieszkać w Hondurasie, gdzie pragnie założyć nowe społeczeństwo wolne od konsumpcji, religii i polityki. Książka może stanowić gorzką pigułkę rozsądku dla antyglobalistów czy ekologów – natura jest bezlitosna wobec człowieka, inni ludzie zawsze wybiorą to dla nich najwygodniejsze, a przed resztą świata nie da się uciec. Przerażające jest to w jaki sposób te odkrycia działają na głównego bohatera – w trakcie lektury mój stosunek do niego zmienił się o 180 stopni. Duszny klimat dżungli podkreśla jeszcze beznadzieję sytuacji. Nie jest to łatwa książka, chociaż pisana prostym językiem to jednak tak jak utrzymane w podobnej atmosferze „Jądro ciemności” czyta się w niektórych momentach ciężko. Warto jednak się trochę przemęczyć by zmusić się do pewnych przemyśleń.

2028

Przerażające studium szaleństwa człowieka, który na raty morduje własną rodzinę. Książka, która trzyma w napięciu do ostatniej strony, niepokoi i zastanawia. Beznadzieja sytuacji bezwolnych dzieci, skazanych na wolę ojca - szaleńca i biernej matki przeraża. Świetnie napisana, zachwyca słownictwem, niesamowicie wciągająca fabuła. Nigdy w życiu tyle nie klęłam i nie złorzeczyłam pod nosem, czytając książkę. Dusznym klimatem przypomina "Jądro ciemności" i może dlatego "zgroza, zgroza, zgroza" ogrania podczas czytania...

• Literatura amerykańska
  • Własne
  • POSIADAM
  • Aaa
  • Literatura angielska

Dodaj cytat z książki Wybrzeże Moskitów