Dziennik. Tom 1

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8306022033
Lechoń, dziennik
glowlydays

Dziennik: tom 1 (30 sierpnia 1949 - 31 grudnia 1950)

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Czechożydek | 2017-03-16

Ośmielę się nie zgodzić z opinią użytkowniczki panna_lovegood, która pisze, że Lechoniowi "Zdarza (...) się napisać coś zabawnego albo sympatycznego, ale po za tym szczerze mówiąc, nie ma w tym nic ciekawego i kto nie musi czytać, ten nic nie straci, nie czytając."
Moim zdaniem to nie do końca tak, że w "Dzienniku" nie ma nic ciekawego. Zależy, kto się za tę książkę zabiera i z jakim bagażem (zarówno doświadczeń, jak i tym erudycyjnym) przychodzi.
Z Lechoniem jest też taka sprawa, że ciężko powiedzieć (taki jest mój stan wiedzy, jakby co proszę mnie poprawić), czy on myślał o ewentualnej publikacji swoich zapisków. Prowadził dziennik w ramach terapii (nerwica i myśli samobójcze) - odważę się powiedzieć, iż pisanie odłożyło w czasie jego decyzję o samobójstwie (Lechoń zginął 8.06.1956 roku, wyskoczył z dwunastego piętra hotelu Hudson). W momencie, kiedy wie się o tym, czym był dziennik (a Lechoń o tym nadmienia ze dwa, trzy razy), lektura nabiera innego znaczenia.
Okej, zapiski są...

panna_lovegood | 2013-09-30
Przeczytana: 29 września 2013

Ciężko uniknąć porównania do innego dziennika, jeśli czytało się go dwa tygodnie wcześniej. Toteż nie unikam.

W przeciwieństwie do Gombrowicza, Lechoń bardziej skupia się na bieżących wydarzeniach ze swojego życia, natomiast nie ma tu ani grama jakichś refleksji i rozważań. Rozczarowanie. Pisze o rzeczach, o których nie wiem, o ludziach, o których nie słyszałam i książkach, których nie czytałam. Ale najgorsze jest to, że on w ogóle tego nie komentuje, po prostu opisuje. Czasem ocenia, ale nie zyska mojej sympatii nazywając Nałkowską "idiotką". W swoim dzienniku zapisuje jedynie: 1. ile dziś napisał. 2. co mu się śniło. 3. kogo spotkał/z kim rozmawiał. Ewentualnie zdarzają się urozmaicenia w rodzaju: 4. sytuacji politycznej. 5. co przeczytał. 6. czuje się samotny. 7. coś sentymentalnego w rodzaju "czułość i pamięć" (bez dalszych wyjaśnień). Zdarza mu się napisać coś zabawnego albo sympatycznego, ale po za tym szczerze mówiąc, nie ma w tym nic ciekawego i kto nie musi czytać, ten...