Dziennik. Tom 1

Okładka książki Dziennik. Tom 1 Jan Lechoń
Okładka książki Dziennik. Tom 1
Jan Lechoń Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
1992-01-01
1992-01-01
8306022033
Lechoń dziennik

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski, Marek Jan Chodakiewicz, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Marta Kwaśnicka, Jan Lechoń, Józef Mackiewicz, Olga Płaszczewska, Krzysztof Polechoński, Jan Sochoń, Andrzej Waśko, Wojciech Wencel, Marek Zieliński, Przemysław Żurawski vel Grajewski
Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki Antologia poezji polskiej Niezapomniane Strofy Krzysztof Kamil Baczyński, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol, Jan Potocki, Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański
Antologia poez... Krzysztof Kamil Bac...

Ośmielę się nie zgodzić z opinią użytkowniczki panna_lovegood, która pisze, że Lechoniowi "Zdarza (...) się napisać coś zabawnego albo sympatycznego, ale po za tym szczerze mówiąc, nie ma w tym nic ciekawego i kto nie musi czytać, ten nic nie straci, nie czytając."
Moim zdaniem to nie do końca tak, że w "Dzienniku" nie ma nic ciekawego. Zależy, kto się za tę książkę zabiera i z jakim bagażem (zarówno doświadczeń, jak i tym erudycyjnym) przychodzi.
Z Lechoniem jest też taka sprawa, że ciężko powiedzieć (taki jest mój stan wiedzy, jakby co proszę mnie poprawić),czy on myślał o ewentualnej publikacji swoich zapisków. Prowadził dziennik w ramach terapii (nerwica i myśli samobójcze) - odważę się powiedzieć, iż pisanie odłożyło w czasie jego decyzję o samobójstwie (Lechoń zginął 8.06.1956 roku, wyskoczył z dwunastego piętra hotelu Hudson). W momencie, kiedy wie się o tym, czym był dziennik (a Lechoń o tym nadmienia ze dwa, trzy razy),lektura nabiera innego znaczenia.
Okej, zapiski są nierówne. Raz nad nimi przysypiałam, innym razem posyłałam cały świat do wszystkich diabłów, bo tak mnie lektura wciągnęła.
Treściowo można analizować tę książkę na kilka sposobów - Lechoń odwołuje się m.in. do przedwojennej Warszawy, świata, który przestał istnieć w czasie wojny (i który komunizm dobił),do środowiska Polonii amerykańskiej (bardzo, bardzo zróżnicowanej),do jakichkolwiek środowisk emigracyjnych, co ja się będę do Polonii ograniczać. Co jeszcze - dużo przemyśleń na temat literatury, konkretnych twórców (strasznie dużo o Żeromskim),własnego stanu zdrowia (o Chryste Panie)... Jest co analizować - mówię tylko o pierwszym tomie!
Ja tam znalazłam w tej książce sporo rzeczy dla siebie. Nie, żeby to była lektura obowiązkowa... Niemniej jednak warto.

Ciężko uniknąć porównania do innego dziennika, jeśli czytało się go dwa tygodnie wcześniej. Toteż nie unikam.

W przeciwieństwie do Gombrowicza, Lechoń bardziej skupia się na bieżących wydarzeniach ze swojego życia, natomiast nie ma tu ani grama jakichś refleksji i rozważań. Rozczarowanie. Pisze o rzeczach, o których nie wiem, o ludziach, o których nie słyszałam i książkach, których nie czytałam. Ale najgorsze jest to, że on w ogóle tego nie komentuje, po prostu opisuje. Czasem ocenia, ale nie zyska mojej sympatii nazywając Nałkowską "idiotką". W swoim dzienniku zapisuje jedynie: 1. ile dziś napisał. 2. co mu się śniło. 3. kogo spotkał/z kim rozmawiał. Ewentualnie zdarzają się urozmaicenia w rodzaju: 4. sytuacji politycznej. 5. co przeczytał. 6. czuje się samotny. 7. coś sentymentalnego w rodzaju "czułość i pamięć" (bez dalszych wyjaśnień). Zdarza mu się napisać coś zabawnego albo sympatycznego, ale po za tym szczerze mówiąc, nie ma w tym nic ciekawego i kto nie musi czytać, ten nic nie straci, nie czytając.

• 2015
  • Biografie