Kasandra się myli

Okładka książki Kasandra się myli Jan Lechoń
Okładka książki Kasandra się myli
Jan Lechoń Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Poeci do kwadratu poezja
159 str. 2 godz. 39 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Poeci do kwadratu
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2018-09-05
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-05
Liczba stron:
159
Czas czytania
2 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306034882
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 8,0
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski, Marek Jan Chodakiewicz, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Marta Kwaśnicka, Jan Lechoń, Józef Mackiewicz, Olga Płaszczewska, Krzysztof Polechoński, Jan Sochoń, Andrzej Waśko, Wojciech Wencel, Marek Zieliński, Przemysław Żurawski vel Grajewski
Ocena 8,0
Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki Antologia poezji polskiej Niezapomniane Strofy Krzysztof Kamil Baczyński, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol, Jan Potocki, Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański
Ocena 9,0
Antologia poez... Krzysztof Kamil Bac...
Okładka książki Listy 1941-1956 Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński
Ocena 8,1
Listy 1941-1956 Jan Lechoń, Kazimie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
12
12

Na półkach:

Nie do końca udana pozycja. Może to kwestia doboru wierszy do tego konkretnego tomiku, ale było to czytanie lekko wyboiste. Sprawę pogorszył jeszcze wstęp, w którym Lechonia określono mianem "nieszczęśnika bezskutecznie zmagającego się z problemem homoseksualizmu".

Nie do końca udana pozycja. Może to kwestia doboru wierszy do tego konkretnego tomiku, ale było to czytanie lekko wyboiste. Sprawę pogorszył jeszcze wstęp, w którym Lechonia określono mianem "nieszczęśnika bezskutecznie zmagającego się z problemem homoseksualizmu".

Pokaż mimo to

avatar
1457
1431

Na półkach: ,

Absolutnie uwielbiam Lechonia, to poeta przez duże P.
Wierszy w zbiorze jest sporo, dotykają różnej tematyki, ale łączy je jedno, wszystkie są na bardzo wysokim poziomie, mają pointę i to nie byle jaką, pisane są pięknym rymem, chwytają za serce.
Wyjątkowo piękne są utwory patriotyczne, poeta często zwraca się do czytelnika w sposób nachalny, narzucający, ale w ogóle mi to nie przeszkadza, na tyle szanuję jego poglądy i kunszt, że nawet dam sobą delikatnie dyrygować. Czarodziej umysłów, doprawdy. Nie potrafię wybrać ulubionego wiersza, bo podoba mi się każdy, nie jestem w stanie wybrać cytatu, bo mogłabym cytować każdy fragment absolutnie każdego wiersza. Cudo.
Tego typu tomy poezji przekonują mnie, że tej współczesnej po prostu czytać nie warto, nie umywa się do mistrzów.

Absolutnie uwielbiam Lechonia, to poeta przez duże P.
Wierszy w zbiorze jest sporo, dotykają różnej tematyki, ale łączy je jedno, wszystkie są na bardzo wysokim poziomie, mają pointę i to nie byle jaką, pisane są pięknym rymem, chwytają za serce.
Wyjątkowo piękne są utwory patriotyczne, poeta często zwraca się do czytelnika w sposób nachalny, narzucający, ale w ogóle mi to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1854
1506

Na półkach: , , ,

Wybór dokonany przez Wojciecha Wencla jest dziwny: dominującą rolę grają w tomiku utwory patriotyczne i nostalgiczne odwołujące się wprost do Mickiewicza czy Słowackiego. To obecnie poezja nieznośnie anachroniczna i patetyczna, o tych sprawach lepiej pisali wielcy romantycy. Ratują zbiór najlepsze utwory, filozoficzne i miłosne, relegowane do ostatniej części książki. Wrażenia mieszane.

Wybór wierszy Lechonia dokonany przez Wojciecha Wencla, który we wstępie od razu uderza w tony wysokie. Oto według niego samobójstwo Lechonia w 1956r., było ostatnim aktem dramatu II Rzeczypospolitej. Przeciwstawia Wencel czyn Lechonia z postawą Cata-Mackiewicza, który właśnie w tym czasie zdecydował się wrócić z emigracji do kraju i pisze „Autor 'Rejtana' wybrał, mimo wszystko, bardziej godne rozwiązanie.” No tak, śmierć z honorem jest lepsza od życia... Ile razy tak można pisać...

A sama poezja Lechonia w wyborze Wencla jest w zdecydowanej większości nieznośnie anachroniczna i patetyczna. Odwołuje się poeta do XIX wieku: Mickiewicza, Słowackiego, Syrokomli i kogo tam jeszcze. Pisze Wencel: „Żurawie u studni, pasy słuckie, łowickie spódniczki, dobrze znane cytaty z romantycznych wieszczów, sceny z Grottgera i Malczewskiego, dzwony na Pasterkę, strzępy dawnych melodii i modlitw – wszystkie te rekwizyty, które pogrążyłyby mniej utalentowanego twórcę, w wierszach Lechonia odzyskiwały swój pierwotny sens, wywołując czułość dla ginącej ojczyzny.” No więc nie, żadnej czułości, znudzenie wtórnością tej poezji, po co czytać Lechonia, lepiej Mickiewicza czy Słowackiego, którzy piszą o tym samym daleko lepiej. I jeszcze ten patetyczny trzynastozgłoskowiec, który się świetnie recytuje na głos, ale w większej dawce męczy. Pisze Lechoń w tym samym okresie co Leśmian, Miłosz czy Różewicz, ale jest od nich o lata świetlne oddalony. Tamta poezja chwyta za gardło, ta wywołuje wzruszenie ramion i znudzenie.

Do czasu, bo dopiero w ostatniej części zbioru mamy najlepsze wiersze Lechonia, nazwałbym je filozoficznymi i miłosnymi. Na przykład początek wiersza bez tytułu z 1924r.:
„Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną,
Powiem ci: śmierć i miłość – obydwie zarówno.
Jednej oczu się czarnych, drugiej – modrych boję.
Te dwie są me miłości i dwie śmierci moje.”
Albo fragment utworu 'Czerwone wino' z 1942r.:
„Renoir chyba w sadzie pomalował śliwy,
Tak ich skórka zielona, a brzegiem liliowa,
I wszystko tu coś znaczy, tylko brak nam słowa.
Ach! jak tu odpowiedzieć, czy jestem szczęśliwy?”
To jest poezja, która wciąż porusza, nie zestarzała się.

Tak więc w sumie mam wrażenia mieszane: część poezji Lechonia jest wciąż żywa, ale w tym zbiorze zbyt eksponuje się wiersze wtórne i anachroniczne.

Wybór dokonany przez Wojciecha Wencla jest dziwny: dominującą rolę grają w tomiku utwory patriotyczne i nostalgiczne odwołujące się wprost do Mickiewicza czy Słowackiego. To obecnie poezja nieznośnie anachroniczna i patetyczna, o tych sprawach lepiej pisali wielcy romantycy. Ratują zbiór najlepsze utwory, filozoficzne i miłosne, relegowane do ostatniej części książki....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    15
  • Poezja
    4
  • Ebooki
    2
  • 2020
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • My Precious!
    1
  • 🍀 Poetycko...
    1
  • Rok 2019
    1
  • 01. Epub+
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kasandra się myli


Podobne książki

Przeczytaj także