Liryki najpiękniejsze

2014-11-24
1999-01-01

Okładka książki Listy 1941-1956 Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński
Ocena 7,8
Listy 1941-1956 Jan Lechoń, Kazimie...
Okładka książki Szopki polityczne 1922-1931. Pikadora i Cyrulika Warszawskiego Marian Hemar, Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Julian Tuwim
Ocena 7,7
Szopki polityc... Marian Hemar, Jan L...
Okładka książki Muzyka płynąca z wierszy Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Stanisław Baliński, Helena Bechlerowa, Roman Brandstaetter, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Franciszek Fenikowski, Jerzy Ficowski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wiktor Teofil Gomulicki, Stanisław Grochowiak, Jerzy Harasymowicz, Marian Hemar, Zbigniew Herbert, Jerzy Hordyński, Witold Hulewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Janczarski, Adam Jarzębski, Zbigniew Jerzyna, Jacek Kaczmarski, Anna Kamieńska, Jan Kasprowicz, Ludwik Jerzy Kern, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Jonasz Kofta, Maria Konopnicka, Jan Koprowski, Ignacy Krasicki, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Jan Lechoń, Teofil Lenartowicz, Bolesław Leśmian, Leopold Lewin, Jerzy Liebert, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Nowak, Janusz Nowosad, Artur Oppman, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marian Piechal, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Rej, Tadeusz Różewicz, Aleksander Rymkiewicz, Włodzimierz Słobodnik, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Edward Stachura, Leopold Staff, Stanisław Swen-Czachorowski, Artur Maria Swinarski, Edward Szymański, Wisława Szymborska, Julian Tuwim, Jan Twardowski, Kornel Ujejski, Kazimierz Wierzyński, Rafał Wojaczek, Stanisław Wyspiański, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Emil Zegadłowicz, Jan Zych
Ocena 8,0
Muzyka płynąca... Adam Asnyk, Krzyszt...

Nie jestem zachwycona poezją J.Lechonia ale kunszt jej doceniam!
Piękne są to wiersze ! Pięknym językiem pisane!
Tematyka ponadczasowa.Wielowymiarowa.Troszkę depresyjna,troszkę refleksyjna.Filozoficznych odniesień też nie brakuję.Pełne tęsknoty i pragnień.Warte poznania!

Nie jestem zachwycona poezją J.Lechonia ale kunszt jej doceniam!
Piękne są to wiersze ! Pięknym językiem pisane!

Jakiż to piękny Skamandryta. Jaka piękna jest jego poezja, jak językowo wysmakowana, jak daleka od pustosłowia i przegadania. Ileż jest w niej bogactwa smaków i zapachów, dźwięków i kolorów. Jednocześnie kiedy się ją czyta, nie sposób zauważyć, że ze wszystkich Skamandrytów to u Lechonia najbardziej gdzieś pod tym całym bogactwem, pięknem i miodowym światłem czai się gorycz i poczucie winy, i odrzucenie, i głęboko ludzka tragedia.
Nie wracałam do Lechonia przez prawie 15 lat i chociaż z dużym dystansem podchodzę do prób odczytania twórczości literackiej przez pryzmat biografii, w tym wypadku to skojarzenie nie daje się tak łatwo odsunąć. Można czytać Lechonia jako poetę, a można też czytać Lechonia jako wyznanie człowieka, któremu nie było dane żyć w zgodzie z samym sobą, wyznanie człowieka cierpiącego.

Piękna poezja Lechonia

Piękna poezja Lechonia

Dodaj cytat z książki Liryki najpiękniejsze