Narodziny nowoczesności

The birth of the modern world society 1815-1830
83-85893-29-6
historia, cywilizacja
historia

Narodziny nowoczesności to próba odpowiedzi na zadawane często pytanie o początki rozwijającej się od blisko dówch stuleci dzisiejszej formy cywilizacji i kultury Zachodu.

źródło opisu: www.antykwariat.waw.pl

źródło okładki: www.antykwariat.waw.pl

Aztek_Anonim | 2018-08-04

Książka ta ma swoje plusy ale również ma niestety pewne minusy. Do plusów można zaliczyć doskonałe przestawienie polityki i kultury świata anglosaskiego na początku XIX wieku. Do pewnych minusów należy skrajny anglocentryzm autora. Historia powszechna początku XIX jest tu przedstawiona wyłącznie jako anglosaska. To znaczy nawet jeśli opisywane są jakieś inne kraje to tylko przez pryzmat kontaktów jakie reszta świata utrzymywała z USA i Wielką Brytanią oraz wpływ jaki te kontakty wywarły na świat kultury angielskiej. Zdarzają się nieliczne ale kompletnie chybione stwierdzenia, wynikające zapewne z niepełnej wiedzy autora w niektórych zagadnieniach. Nade wszystko ustęp o Polsce Kongresowej jest pełen zwykłych przeinaczeń a nawet bzdur. Widać że Paul Johnson nie ma o Polsce i naszej historii bladego pojęcia.