Z legend dawnego Egiptu

Wydawnictwo: Greg
Egipt, legendy, starożytność, lektury
historyczna
Yonkou

"Z legend dawnego Egiptu" – to nowela opublikowana po raz pierwszy 1 stycznia 1888 r. Była pierwszą nowelą Prusa, w której nawiązał do historii. Fabuła koncentruje się wokół umierającego, starego faraona Ramzesa, który niespodziewanie zdrowieje oraz jego następcy, dążącego do reform Horusa, który niespodziewanie umiera.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.greg.pl/

Marago | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Rzecz ładnie napisana, może zbyt prosto i łopatologicznie. Dużo w niej dydaktyki. No cóż - signum temporis.

Warto przeczytać.

ardnaskela | 2016-11-22

Krótki utwór, która pokazuje nam kunszt pisarski autora. Kiedy przeczytałam ją jako dziecko byłam pod ogromnym wrażeniem. Polecam gorąco.

Los bywa bardzo nieprzewidywalny a Prus trzyma w króciókiej noweli napięcie do samego końca. Jest to utwór na wskroś filozoficzny.

Monika | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

"Patrzcie tedy, że marne są ludzkie nadzieje wobec wyroków, które Przedwieczny ognistymi znakami wypisuje na niebie."

Krótkie, mądre, dające do myślenia - Bolesław Prus w całej okazałości.

Jedna z najsmutniejszych nowel, jakie czytałam. Jest taka nie-pozytywistyczna. Jej głównym tematem jest zaduma nad ludzkim losem i jego przypadkowością. Każdy powinien przeczytać - i w szkole, i później także.

Piotr | 2010-06-04

Rewelacyjne opowiadanie, któtkie, ale jakże błyskotliwe i ileż przemyśleń ma człowiek po jego przeczytaniu.

Oenovich | 2011-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Dowód na to, że nie jest konieczne kilkaset stron, by przekazać coś ważnego. Chyba najdoskonalsze ujęcie ironii losu w polskiej literaturze, a Egipt fascynuje, opisany przecież w zaledwie kilku zdaniach... Szukałem noweli najwyższej półki - i znalazłem.

TheMoonAdi | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Byłem pozytywnie zaskoczony czytając tę nowelę na mojej maturze. Gdy wróciłem do domu od razu sięgnąłem po pełną wersję i muszę powiedzieć, że tak jak po "Lalkę" nigdy bym nie sięgnął, tak nowele Prusa bardzo przypadają mi do gustu.

Petrus | 2014-06-30
Brazeneye | 2012-09-16
Przeczytana: 14 września 2012

Bolesław Prus " Z legend dawnego Egiptu ".

Przyznam szczerze, że nie wiem co podkusiło mnie do przeczytania tej książki, ale jedno wiem na pewno : nie żałuję. Tę książkę czytałam przez niecałe pół godziny, a po przecztaniu myślałam o niej przez kolejne kilka godzin.

Książka, a raczej opowiadanie naszego cudownego autora Bolesława Prusa wciąga już od pierwszego zdania. Zawarte w niej wątki i rozmyślenia są niezwykle wartościowe. Opowiada nam historię dwóch fareonów : stu letnigo Ramzesa oraz trzydziestoletniego Horusa. Kiedy to wydarzył się cud i nieszczęście jednego poranka. Gdy miłość jest ważniejsza od ludi. Podczas jednej z tych nocy, kiedy nie wiemy czy dożyjemy ranka i czy znów ujżymy rodzinę i kochające nas osoby. Kiedy jedna niepewna rzecz może zniszczyć całe naszz życie.

Książka ( moim skromnym zdaniem ) jest fenomenalna i warta polecenia. Wzbudziła moje najrużniejsze emocje i jeszcze mocniej otworzyła mi oczy na świat.