Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
klasyka

Nowela przedstawia losy Michasia, jednego z uczniów w poznańskiej szkole. Główny bohater to jedenastoletni chłopiec pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, który uczy się w szkole niemieckiej.
Wydarzenia noweli rozgrywają się w latach 70. XIX wieku, w okresie nasilenia akcji germanizacji, którą przede wszystkim objęto szkoły.

Shimik | 2016-07-20

Jak ja nie lubię Sienkiewicza to ciężko opisać, a mimo wszystko sięgnąłem po jego książkę. Po części przekonała mnie jej długość, bo to było zajęcie na dziesięć minut. Sama historia jak wszystkie autora jest ciekawa i ma wszystko co powinna mieć. Powodem dla którego tak nie lubię autora jest to, że strasznie ciężko mi się czyta to co napisał. Ta książka była lekturą w szkole i teraz do niej wróciłem, nie sądzę by to się miało powtórzyć. Nie wykluczam, że jeszcze kiedyś coś przeczytam z książek Sienkiewicza, ale nie w tej chwili.

Myślę że warto przeczytać. Historia chłopca i jego korepetytora, napisana z wielkim wyczuciem jest bardzo wzruszająca. Opisane są trudy uczenia się może z pewną przesadą, ale jednak jest nam to bliskie. Piękna jest wrażliwość, całkiem inaczej odbieram ją niż np. Janka Muzykanta, czy Jamioła. Sam chciałbym kiedyś napisać coś podobnego.

Canis | 2014-03-08
Przeczytana: 03 marca 2014

Ostatnio przerabiana na j.polskim. Wzruszająca, dająca do myślenia, krótka nowelka Henryka Sienkiewicza. Polubiłam jego nowele. To jedna z takich lekturek, których się nie zapomina.

Danway | 2011-11-23
Przeczytana: 1995 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z wielu z nowel autorstwa Henryka Sienkiewicza, wobec której bardzo trudno przejść obojętnie... Pamiętnik należy do pana Witkiewicza, nauczyciela a potem korepetytora Michasia, półsieroty próbujący na spełnić oczekiwania... Zbyt wiele czasu poświęca nauce, a przez strach przed porażką paraliżuje się i tym samym przegrywa, ale nie tylko w szkole, ale przegrywa także życie...

Książkowo_czyta | 2011-11-23
Przeczytana: 1996 rok

Z pozoru banalna nowelka... Jednakże jej przesłanie uświadamia czytelnikowi jak zgubne jest przerzucanie niespełnionych pragnień oraz niezrealizowanych ambicji przez rodziców na swoje potomstwo.

Senyera | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Chyba jeszcze nigdy nie chciało mi się tak bardzo płakać, przy zaledwie 20-stronnicowej noweli. A jednak- Sienkiewicz to geniusz!

Historia Michasia zmusza do zastanowienia się, co tak naprawdę liczy się w życiu, gdzie są granice ludzkiej wytrzymałości i w końcu- jak wiele potrafi poświęcić człowiek, aby zadowolić ukochaną osobę. Poruszających motywów jest jeszcze więcej, ale nie sposób ich opisać w krótkiej opinii.

Główny bohater to zaledwie jedenastoletni chłopczyk, a po raz kolejny od tak małego dziecka uczymy się najważniejszych wartości w życiu.

Natalia | 2012-12-25

Nowela bardzo wzruszająca i smutna. Sienkiewicz opisuje w niej problemy Polskich uczniów w szkole zaborczej...

SeaGoddess | 2012-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 14 października 2012

Do lektur (a już w szczególności do Sienkiewicza) jestem bardzo negatywnie nastawiona. I tutaj pojawiło się zaskoczenie. Z nowelami już miałam styczność, jednak żadna nie wzbudziła we mnie głębszych uczuć. A tu - choć przez całe 13 stron trzymałam się dzielnie - ostatnia sprawiła, że łzy same zaczęły mi płynąć z oczu. Historia Michasia bardzo mnie wzruszyła i zapadła w pamięć. Zachęcam do zapoznania się z tą pozycją!
Tak na marginesie - 3/4 mojej trzydziestoosobowej klasy popłakało się przy końcówce ;)

Afrodyta | 2010-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2010

O dziwo lektura ta mnie wciągnęła.
Przejęłam się losem Michasia.. Piękna i wzruszająca..

wisniowyglan | 2011-03-03

Lektura szkolna (!), ucząca, że: NIE WOLNO się uczyć, bo można umrzeć z wysiłku. ;)