Niemcy

Wydawnictwo: Sara
kafka

Inne wydania

Dramat z 1949 roku ukazuje różne postawy Niemców wobec nazizmu w czasie II wojny światowej. Akcja rozgrywa się w domu niemieckiej rodziny. Profesor Sonnenbruch wybrał wewnętrzną emigrację. Nie popierał nazizmu, ale też nie walczył z nim. Willy był zaangażowanym hitlerowcem, oficerem SS. Komunista Joachim Peters zaś czynnym antynazistą. Podstawowym zagadnieniem dramatu jest dyskusja wokół stanowiska profesora. Ostateczną konkluzję stanowi krytyka jego postawy.

źródło opisu: Sara, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Shimik | 2015-10-10

Ta książka zdecydowanie powinna być lekturą w szkole!! Jest mądra i pokazuje jak Niemcy patrzyli na sprawę wojny. Nie wszyscy się z nią zgadzali. O tym akurat mało się mówi u nas w kraju. Także uważam iż powinno się zapoznać z tą książką! Jest mądra i daje pogląd na sytuację z innej strony.

Aaron | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

"Niemcy" L. Kruczkowskiego to lektura szkolna i na dodatek dramat. Czyli już na wstępie byłem tym faktem mocno zniechęcony. Z tego wszystkiego podobała mi się tylko okładka.
Po kilku przeczytanych stronach doszedłem do wniosku, że nie ma tak źle jak sądziłem.
Autor porusza bardzo ważne problemy ludzkie, m. in. to jaki wpływ na innych mają nasze wybory. Przedstawia także bardzo różniące się charaktery "Niemców", nie każdy z nich był opętany nazizmem. Byli i tacy, którzy uważali, że słońce świeci dla wszystkich.
Ze spokojem wystawiam dobrą notę. Nie chcę się powtarzać tak jak w wielu wcześniejszych opiniach i dlatego nie piszę, że polecam. Zaznaczam tylko, iż nie można wobec tego utworu przejść obojętnie.

sola255 | 2015-01-23
Na półkach: Dramat, Przeczytane

Przeczytane lata temu , jako lektura , ale pamiętam do dziś .To na pewno o czymś świadczy.Doskonały obraz niemieckiego społeczeństwa okresu wojny na przykładzie rodziny Sonnenbruchów .Bierna postawa ojca rodziny , syn nazista, matka i jedna z córek zwolenniczki faszyzmu i druga córka zachowująca godność pomaga zbiegowi.
Jestem pewna ,że Niemcy okresu okupacji to nie sami faszyści. Zresztą jestem przekonana ,że postawy osób dramatu można by równie dobrze przenieść do każdego innego kraju i to nie tylko w okresie wojny.Po przeczytaniu miałam dla siebie jedna refleksję: kim ja bym była w warunkach wojny ? Kim bym się stała?

Danway | 2012-01-10
Przeczytana: 2001 rok

"Niemcy" to dramat Leona Kruczkowskiego, próbującego odpowiedzieć na ważne pytanie: Jaką postawę wobec nazizmu przyjęli Niemcy...

Ukazane zostały 3 postawy... Pronazistowska (w postaci Berty i jej syna Willego), Antynazistowska (w postaciach Ruth i Joachima Petersa) oraz bierna (w postaci profesora Sonnenbrucha, ojca Ruth i Willego)...

Dramat głównie dzieję się w posiadłości profesora, w której ukrył się Joachim Peters (dawny przyjaciel profesora, obecnie komunista, który uciekł z obozu)... Tylko Ruth potrafiła mu pomóc nie zważając na siebie... Profesor w tej sprawie nie zrobił nic... I mimo wszystko to on jest najgorszą postacią całego dramatu... Bierny, uznający zasadę: Po co mam się mieszać, skoro mnie to nie dotyczy...

Podejrzewam, że takich głosów w Niemczech można by znaleźć wiele, lecz przez ich bierność naziści nie trafiali na żaden opór ze strony społeczeństwa... Smutne to i stawia ich w bardzo w złym świetle... Bo złe było to, co czynili hitlerowcy, ale gorsze było...

Dramat Kruczkowskiego odnosi się do różnych postaw Niemców w czasie drugiej wojny światowej.Można by było przypuszczać,że wszyscy popierali wojnę i Hitlera,jednakże dramat ten pokazuje,że tak nie było.Nie wszyscy Niemcy byli źli,niektórzy po prostu ukrywali swoje poglądy,gdyż bali się oni kary,jaka może ich spotkać za niepopieranie władzy.Albo po prostu nie mieli wystarczająco odwagi,aby powiedzieć to,co tak naprawdę sądzą.
W tym króciutkim dramacie występuje raptem 19 osób,jednak większości z nich zostaje poświęcona mała ilość czasu.Najważniejsi bohaterowie to rodzina Sonnenbruchów (prawdopodobnie końcówka jest źle napisana,można zgłaszać poprawki :3),do której należą : Walter,Berta,Ruth,Willi i Liesel.Każda z tych osób miała swój własny światopogląd i w większym bądź też mniejszych stopniu (albo też w ogóle nie) popierało władzę.Nie na miejscu byłoby spoilerowanie,kto do której z tych trzech grup należał,aby się tego dowiedzieć zapraszam do lektury.
Choć to jest dramat,to mimo to...

AloAlo | 2015-05-05

Warto przeczytać.

Mavericus | 2011-03-06
Przeczytana: 09 maja 2004

Wstrząsający obraz ludzkich ułomności, które mają przewagę nad rozsądkiem. Nie da się zrzucić wszystkiego na to, że 'Tak kazano wypełniać mi rozkazy". O wiele dotkliwsza karą od kary śmierci jest wyrok "własnego sumienia". Warto przeczytać ta książkę by uświadomić sobie bolesną prawdę o złych skłonnościach

zglonowana nana | 2010-07-31
Przeczytana: kwiecień 2007

Doskonale ukazana wojenna rzeczywistość oraz tchórzliwa ludzka natura.

Beata | 2014-09-20
Przeczytana: 20 września 2014

Zapewne wielu z nas, myśląc o zachowaniu Niemców podczas II wojny światowej, zastanawia się, jakimi ludźmi byli na co dzień. Czy wszyscy byli tak bezduszni,że zabijali z zimną krwią, często bez większego powodu?
Odpowiedzi nie trzeba długo szukać. Otóż w dramacie pt. "Niemcy" pióra Leona Kruczkowskiego, wszystko zostaje nam wyjaśnione. Jego cel był prosty: pokazać Polakom, że wrzucanie wszystkich naszych zachodnich sąsiadów do "jednego worka" jest błędem.
Jedni są aktywnymi nazistami, inni biernie patrzą na to, co się dzieją, a jeszcze inni są czynnymi przeciwnikami.
Ta lektura zdecydowanie nie należy do "łatwych i przyjemnych". Biorąc pod uwagę tematykę, nie mogłaby. Czy ktokolwiek z nas, na pytanie "Czy podobała ci się ta książka" odpowiedziałby, że była fajna? Szczerze wątpię.
Według mnie warto po nią sięgnąć.Po przeczytaniu nasuwają się refleksje. Jakie? Otóż tego musisz się sam dowiedzieć.

Zuza | 2014-02-05
Przeczytana: 02 lutego 2014

"Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi".

Słowa Edmund Burke'a dobrze obrazują jeden z wniosków, jakie nasunęły mi się po przeczytaniu tej lektury.
Tylko czy Profesor Sonnenbruch był dobrym człowiekiem, czy może więcej w nim było hipokryty..?