Z legend dawnego Egiptu

Darmowe dodatki Edytuj książkę
klasyka

Marago | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Rzecz ładnie napisana, może zbyt prosto i łopatologicznie. Dużo w niej dydaktyki. No cóż - signum temporis.

Warto przeczytać.

ardnaskela | 2016-11-22

Krótki utwór, która pokazuje nam kunszt pisarski autora. Kiedy przeczytałam ją jako dziecko byłam pod ogromnym wrażeniem. Polecam gorąco.

Cezar Kolcz | 2018-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Krótka lektura szkolna, którą rozumiem po latach. Nie rozumiem jak można ją dawać czytać dzieciom - ale może to ja byłem niedojrzały. Pokazuje jak los może być przewrotny i jak plany mogą runąć w mgnieniu oka.

Los bywa bardzo nieprzewidywalny a Prus trzyma w króciókiej noweli napięcie do samego końca. Jest to utwór na wskroś filozoficzny.

Monika | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

"Patrzcie tedy, że marne są ludzkie nadzieje wobec wyroków, które Przedwieczny ognistymi znakami wypisuje na niebie."

Krótkie, mądre, dające do myślenia - Bolesław Prus w całej okazałości.

Jedna z najsmutniejszych nowel, jakie czytałam. Jest taka nie-pozytywistyczna. Jej głównym tematem jest zaduma nad ludzkim losem i jego przypadkowością. Każdy powinien przeczytać - i w szkole, i później także.

Pietruszek145678 | 2018-08-17
Na półkach: Nowele, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Przeczytałem i nie jest to zła książka ale moim zdaniem nie nadaje się na lekturę szkolną, jednak bardzo cenię sobie inne książki tego pisarza.

Piotr | 2010-06-04

Rewelacyjne opowiadanie, któtkie, ale jakże błyskotliwe i ileż przemyśleń ma człowiek po jego przeczytaniu.

Oenovich | 2011-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Dowód na to, że nie jest konieczne kilkaset stron, by przekazać coś ważnego. Chyba najdoskonalsze ujęcie ironii losu w polskiej literaturze, a Egipt fascynuje, opisany przecież w zaledwie kilku zdaniach... Szukałem noweli najwyższej półki - i znalazłem.

TheMoonAdi | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Byłem pozytywnie zaskoczony czytając tę nowelę na mojej maturze. Gdy wróciłem do domu od razu sięgnąłem po pełną wersję i muszę powiedzieć, że tak jak po "Lalkę" nigdy bym nie sięgnął, tak nowele Prusa bardzo przypadają mi do gustu.