Czarne kwiaty

Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka

Inne wydania

Czarne kwiaty - przymiotnik "czarne" oznacza żałobny lub nekrologiczny charakter zapisków. Opisują spotkania i rozmowy z poetą Stefanem Witwickim, Chopinem, Słowackim, Mickiewiczem i malarzem Delaroche'm. Zawierają także wspomnienie o nagłej śmierci nieznanej Norwidowi "podobno Irlandki".

źródło opisu: Opis Autorski

źródło okładki: http://www.atticus.pl/okladki/54000/53271d.jpg

Marcin | 2015-01-31
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Więdną tytułowe kwiaty u przenikliwości spojrzenia poety na życie i śmierć - w tej kolejności...; raz - Witwicki, którego odejście narysował Norwid w niezapomnianej za Polską tęsknocie; dwa - Mickiewicz, od którego usłyszał "adieu", co pojął był jako "a Dieu" i była to strofa wieszcza wobec Norwida ostatnia i długo echem w sercu mu iskrząca; trzy - Słowacki, do którego poeta szedł, lecz go z drogi cofnięto, a kiedy niezadługo znowu odwiedzić go miał - Słowacki już skonał był (na pogrzeb przyszły dwie "istoty żeńskie": przyjaciółka, Ludwika Reitzenheimowa oraz żona portiera domu, w którym Słowacki mieszkał, pani Millet); cztery - Chopin, którego słowa "Wynoszę się!...", odnoszące się do przeprowadzki na Plac Vendome, odebrał Norwid na wzór poetycki, jako metaforę śmierci.
Takie to Norwida ze śmiercią obcowanie...

Gusia | 2012-07-02
Przeczytana: 10 czerwca 2012

"Czarne kwiaty" wymykają się stereotypom. Wydawać by się mogło, że tematyka śmierci jest nierozerwalnie związana z żalem oraz z patosem.
C. K. Norwid pokazał, że ważne jest to, iż ktoś BYŁ w naszym życiu, a nie jedynie to, że już go NIE MA. Zupełnie inne spojrzenie na śmierć bliskich mu osób oraz reportażowy styl są wielkimi atutami tego utworu.

Aniela_Rose | 2015-09-28
Na półkach: Klasyka, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2015

Wspomnienia ostatnich pożegnań Norwida z kilkoma swoimi znajomymi.
Napisane w formie pamiętnika, do mnie jak najbardziej przemawia. Bardzo osobiste i refleksyjne, skłaniające ku rozmyślaniom o przemijaniu ludzkiego życia.

PerAmarti | 2014-01-22
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Przy lekturze "Czarnych kwiatów" czułam się, jakbym razem z Norwidem składała ostatnie wizyty Słowackiemu, Chopinowi, Mickiewiczowi, jakbym naprawdę miała ich przed oczami. Magiczna książka.

Maciej | 2013-08-03
Przeczytana: 2011 rok

Wspaniale jest wniknąć tak bezpośrednio w polską emigrację tamtych lat.

Damian | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Bez przesady z tymi ocenami, inny punkt widzenia ale nie jest to żadne arcydzieło. Jak napisał ktoś wyżej - fajnie wrócić do emigracji tamtych czasów.

wicher_Lab | 2011-09-20

Zestaw pięknych obrazów przedśmiertnych

olaf2009 | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Ostatnie wspomnienia autora znanych osób tuż przed ich śmiercią: Chopina, Słowackiego, Mickiewicza. Dobra.

| 2012-03-13
Przeczytana: 28 lutego 2012

Genialne. Wyprzedza swoje czasy.

Dominika | 2016-11-09
Przeczytana: 2015 rok