Dziecięce koszmary

Wydawnictwo: Sonia Draga
Live to tell
literatura amerykańska
Gośka

W pewien upalny sierpniowy dzień w robotniczej dzielnicy Bostonu dochodzi do brutalnej zbrodni. Ginie czworo członków rodziny, a jedyny podejrzany, ojciec i mąż, trafia w stanie śpiączki na oddział intensywnej terapii. Wszystko wskazuje na to, że próbował popełnić samobójstwo. Czy aby na pewno? Wezwana na miejsce zbrodni sierżant D. D. Warren wie jedno: ta sprawa to coś więcej, niż wskazują pierwsze znalezione dowody.

Danielle Burton, oddana pielęgniarka psychiatrycznego oddziału dziecięcego bostońskiego szpitala, całą swoją energię i zapał poświęca straumatyzowanym maluchom. Wciąż nawiedzają ją jednak duchy przeszłości i echo tragedii, która dotknęła jej rodzinę przed

dwudziestoma pięcioma laty. Zbliża się właśnie kolejna rocznica owego koszmaru i gdy w szpitalu pojawia się D. D. Warren wraz ze swoim partnerem, kobieta z przerażeniem uświadamia sobie, że wszystko zaczyna się od początku...

Oddana matka, Victoria Oliver dawno już zapomniała, czym jest normalność. Przyrzekła sobie, że zrobi wszystko, by jej chory syn miał względnie normalne dzieciństwo. Że będzie go kochać. Opiekować się nim. Chronić. Za wszelką cenę. Nawet swego życia.

W najnowszej powieści Lisa Gardner wydobywa na światło dzienne kolejne rodzinne sekrety i przez pryzmat losów trzech niezwykłych kobiet pokazuje, jak silne mogą być więzy krwi i jak często zbrodnie popełniają ci, których najbardziej kochamy...

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Trudne dzieciństwo zobowiązuje

Lisa Gardner jest amerykańską autorką specjalizująca się w thrillerach psychologicznych. Niech nigdy nie przyjdzie jej do głowy zmienić swoją profesję, wiele wtedy stracimy, my jako czytelnicy. Po raz kolejny spotkałam się z jej twórczością i po raz kolejny jestem pod wielkim wrażeniem. Dla mnie nazwisko tej autorki staje się gwarancją doskonałej lektury.

„Dziecięce koszmary” najnowsza powieść Lisy Gardner wbiła mnie w kanapę i nie pozwoliła przestać czytać choćby na chwilę. Z wypiekami na twarzy czytałam i czytałam, aż wreszcie zagadka została rozwikłana, a ja odetchnęłam z ulgą.

Rzecz dzieje się w Bostonie. Sierżant Warren zostaje przydzielona sprawa wyjątkowo makabrycznej zbrodni. Cała czteroosobowa rodzina nie żyje, na skutek morderstwa. Jedyną osobą, która przeżyła jest ojciec, który jest w śpiączce. Nie wiadomo jednak czy jest on zabójcą, czy tez ofiarą. Wszystko wskazuje, że jest on katem samobójcą … ale jednak sierżant Warren jest czujna i nie daje się zwieść pozornym faktom. Wkrótce dochodzi do kolejnej tragedii, która przypomina tę poprzednią. Policja zaczyna pracować na wysokich obrotach powiązując ze sobą wydarzenia i fakty. Okazuje się, że obydwie rodziny wychowywały dzieci z zaburzeniami psychicznymi. Podążając tym tropem sierżant Warren trafia na oddział psychiatryczny dla dzieci. Tam poznaje pielęgniarkę, której życie też dało w kość.

W szpitalu policjanci są świadkami serii wydarzeń, które przyprawiają o gęsią skórkę, nawet tych, którzy widzieli już bardzo wiele. Śledztwo zaczyna nabierać zupełnie innego biegu. Ślady i dotychczasowe tropy zmieniają się z każdym kolejnym dniem. Wielka aura tajemniczości roztacza coraz szersze kręgi, a czas goni...

Trudno jest streścić fabułę thrillera nie zdradzając po drodze szczegółów. Dlatego nic więcej nie powiem. Mogę jedynie zagwarantować, że każdy, kto sięgnie po tę opowieść będzie wielce zadowolony. Ogromne emocje, drżące dłonie, niebywała ciekawość będą towarzyszyły czytelnikowi już od pierwszych stron. Autorka buduje atmosferę i klimat w sposób perfekcyjny. Bohaterowie to prawdziwy majster sztyk. Łączy ze sobą losy tak wielu osób, że aż trudno uwierzyć, że ta historia nie wydarzyła się naprawdę.

Jestem pełna podziwu i uznania. Dlatego z czystym sumieniem polecam „Dziecięce koszmary”. Połączenie thrillera z doskonałą powieścią obyczajowo - psychologiczną zapewni niezapomniane wrażenia i emocje. Bardzo precyzyjne studium relacji rodzice – dzieci. Pokazuje jak wielki wpływ mają rodzice na kształtowanie swoich dzieci. Jak bardzo dużą rolę odgrywają wydarzenia z dzieciństwa na dorosłe życie.

Jest to pozycja obowiązkowa dla osób lubiących mocne wrażenia i gęsią skórkę.

Iwona Zaczek

Joanna | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 września 2013

„ Dziecięce koszmary” to kolejna pasjonująca powieść amerykańskiej pisarki poczytnych kryminałów z rozbudowanym tłem obyczajowym.
Powieść porusza problematykę dzieci z chorobami psychicznymi, trudnymi do zdiagnozowania epizodami psychotycznymi, ciężkimi postaciami ADHD, głębokimi opóźnieniami w rozwoju i często towarzyszącymi im zaburzeniami emocjonalnymi oraz brakiem umiejętności nawiązywania więzi społecznych. To szerokie spektrum zachowań chorych dzieci odbiegających od normy stanowi niejednokrotnie zagrożenie dla nich samych oraz najbliższego otoczenia .
Narratorkami powieści są trzy kobiety:
- Danielle Burton – pielęgniarka oddziału psychiatrycznego, gdzie odbywa się wstępna diagnostyka i selekcja do dalszego leczenia . Przebywające na oddziale dzieci poddawane są obserwacji, ustala się etiologię ich zaburzeń a w ostrych stanach podawane są środki uspokajające. Danielle jest pielęgniarką z powołania, sama przed dwudziestoma pięcioma laty utraciła całą rodzinę, przeżywa...

gwiazdka | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 30 lipca 2017

Kolejna książka, przy której mam problemy z oceną. „Dziecięce koszmary” to powieść bardzo ciekawa i właśnie ciekawość towarzyszyła mi podczas całej lektury. Do tego została dobrze napisana warsztatowo, większość poczynań i motywów poszczególnych postaci jest w miarę logicznie uzasadniona. Do bohaterów też nie mam zastrzeżeń.

Z drugiej jednak freony, pomimo wspomnianej ciekawości co do dalszej treści, sprawców i motywów, książkę odbierałam trochę chłodno- nie miałam problemu z odłożeniem na jutro, treść nie wzbudzała wielkich emocji.

Na plus na pewno zapisuję wątek dzieci z zaburzeniami i mam tu na myśli narrację Victorii oraz fragmenty dotyczące funkcjonowania oddziału szpitalnego.

yaola | 2014-02-04
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Rewelacyjna, wciągająca, niesamowita, wspaniała. Jak zawsze. Dwa słowa: Lisa Gardner - mogą (jak dla mnie) znaczyć cudowna lektura. I jak dla mnie również zawsze obowiązkowa.
"Dziecięce koszmary" są kolejnym świadectwem na to, jak kluczowy wpływ na nasze dorosłe życie ma dzieciństwo. Majstersztyk, polecam.

Bożena | 2013-06-13
Przeczytana: czerwiec 2013

Świetny, trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Opis treści z okładki jest tylko namiastką czekających nas emocji.
Bardzo polecam - "Dziecięce koszmary" to wstrząsająca, zmuszająca do refleksji historia a kwestie dotyczące dzieci dotkniętych chorobą psychiczną przedstawione są bardzo realistycznie.

Madi | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Kurczę! Jaki ten thriller był dobry!
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Lisy i jeżeli pozostałe pozycje są tak dobre jak ta ,to CHCĘ WIECEJ LISY.
Akcja rozgrywająca się w książce trzymała mnie cały czas w napięciu i nie mogłam się od niej oderwać,a fakt,że dzieci odgrywały tu główną rolę i to dzieci chore psychicznie, i skrzywdzone potęgowało moją ciekawość.
Przez cały czas czytania, patrzyłam na moje niegrzeczne dziecko i zastanawiałam się ,czy dałabym radę zająć się nim,gdyby było podobne do Evana.
Choć co do mordercy miałam pewne przeczucia,to jednak do samego końca nie byłam go pewna,ale cieszę się z takiego zakończenia .
Jak dla mnie jest to NIESAMOWITY ,pełen emocji ,a czasem nawet wstrząsający thriller godny polecenia.

darkangel | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Niesamowity thriller, trzyma w napięciu do samego końca, zaliczyłam Lisę Gardner do moich ulubionych pisarzy , polecam

Bardzo przyzwoity kryminał. Podobał mi się pomysł na całość, szczególnie poruszenie tematu straumatyzowanych dzieci. Spodobała mi się także główna postać - sierżant D.D. Warren. Nie brakuje tu także odpowiednio stopniowanego napięcia, powieść wciąga. Polecam

Agro | 2013-10-16
Przeczytana: 15 października 2013

Gardner poznałem już parę lat wcześniej , kilka jej książek przeczytałem i zrobiła na mnie dobre wrażenie dlatego chętnie zainteresowałem się „Dziecięcymi Koszmarami” i nie żałuję . Po przeczytanym prologu już na dobre wkręcony zostałem w lekturę . Świetna intryga zaczyna się ledwo po paru stronach , napięcie narasta , groza narasta ,tajemnice się mnożą , duża część akcji przenoś się na oddział psychiatrii dziecięcej a tam to dopiero się dzieje . Dobry sensacyjni thriller, ciekawie podany , autorka nie boi się ostrości i brutalności , inteligentnie bawi się emocjami i doskonale wie jak zainteresować czytelnika . To jest chyba jej najlepsza powieść . Lisa Gardner to dla mnie taki Coben w spódnicy tylko że zdecydowanie chętniej sięga po mrok i zbrodnię . Oceniam bardzo dobrze z dużym plusem .

veinylover | 2014-12-06

Dla mnie za dużo poprawnopolitycznego bełkotu psychologicznego.
Koncepcja matki poświęcającej swoje małżeństwo i dziecko na ołtarzu potrzeb psychopaty, to coś chorego. Rzecz jasna można wszystko przedstawić tak, jak wygodnie autorce, tylko to jest dla mnie rzeczywistość alternatywna :D

D.D. Warren , detektyw w stopniu sierżanta bostońskiej policji , znana jest już czytelnikom świetnych thrillerów autorstwa Lisy Gardner . Tym razem D.D. zostaje
'' obdarzona '' wyjątkowo paskudnym poczwórnym morderstwem . Rodzina Harringtonów zostaje bestialsko zamordowana , jedynym pozostałym przy życiu jest ojciec rodziny , niestety jest on nieprzytomny , zapada w śpiączkę i ląduje na OIOMIE . Czy to on zabił swoją rodzinę i próbował popełnić samobójstwo ? Czy też jest ofiarą , która miała tyle szczęścia w nieszczęściu że przeżyła ? Tego ani czytelnicy , ani sierżant Warren póki co nie jest w stanie się dowiedzieć . Napięcie i ilość niewiadomych wzrasta jeszcze , kiedy policja trafia na ślad kolejnej rodziny , która zginęła w bardzo podobnych okolicznościach . Czy te sprawy mają ze sobą coś wspólnego ? Jeśli tak , co co ? Bardzo dobry warsztat techniczny książki . Widać że autorka wykonała dobrą merytoryczną robotę . Nie ma w tej powieści niczego co byłoby wątpliwe w swej...