Pożegnaj się

Okładka książki Pożegnaj się Lisa Gardner
Okładka książki Pożegnaj się
Lisa Gardner Wydawnictwo: Albatros Cykl: Quincy & Rainie (tom 6) Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
Quincy & Rainie (tom 6)
Kryminał
Say Goodbye
Albatros
2023-03-22
2009-07-09

Przerażająca książka ukazująca z ciekawej perspektywy ważny temat pornografii dziecięcej. Jeśli napisałabym wiecej, mogłabym zdradzić fabułę, a myślę, że warto przekonać się na własnej skórze co ta książka ma do zaoferowania - naprawdę daje do myślenia.

Dobrze się czyta. Oparta na wielu ludziich lękach, począwszy od tych o naszych najbliższch, zwłaszcza dzieci, a na arachnofobii skończywszy. Poza dawką emocji mamy tu jeszcze dawkę wiedzy o pająkach.

Dobrze i szybko się czyta. Ciekawa fabuła, momentami przerażające sceny. Mocne 7.

Świetny, mroczny kryminał trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Doskonale skonstruowana akcja, autorka stawia przed czytelnikiem wiele fundamentalnych pytań.

Jeśli cierpisz na arachnofobię, to nie jest książka dla Ciebie! Jeszcze w żadnej książce nie “spotkałam” aż tyle pająków i nie dowiedziałam się o nich aż tyle. Dlaczego autorka przywołała ich w tak ogromnej ilości? Bo to właśnie nimi posługiwał się bohater książki, by torturować kobiety.

Z Sandy Springs, przedmieść Atlanty, znikają prostytutki. Wiele czasu mija, zanim ktokolwiek zaczyna się tym interesować. W końcu przecież prostytutki mogą się przemieszczać, wyjeżdżają i wracają, zmieniają lokalizacje, nikt nie przejmuje się ich losem — jak więc sprawdzić czy one naprawdę znikają, czy po prostu opuszczają miejsce pobytu? Agent Stanowego Biura Śledczego postanawia zbadać sprawę i zwraca się o pomoc do koleżanki z FBI, Kimberly Quincy.

Jedna z prostytutek postanawia przerwać milczenie. W obawie o swoje życie opowiada o swoim kliencie, szaleńcu, który wykorzystuje pająki jako środek do torturowania kobiet. Z racji tego, że jakiś czas temu, matka i siostra Kimberly stały się ofiarami seryjnego mordercy, agentka FBI postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić co tak naprawdę dzieje się z prostytutkami, które znikają bez wieści. Wkrótce wpada w sam środek sieci utkanej przez mordercę…

Lisa Gardner jak zwykle nie zawiodła! “Pożegnaj się” to kolejna, przerażająca historia, która mrozi krew w żyłach. Autorka utrzymuje mroczny klimat powieści, przeplata wątki w taki sposób, że nie łatwo jest dociec prawdy. Książka do samego końca trzyma w napięciu, budzi emocje, zaskakuje. Autorka posługuje się retrospekcją, by czytelnik mógł poznać przeszłość seryjnego zabójcy. Dowiadujemy się, co takiego nim kierowało, że posunął się do tak okrutnych zbrodni. Poznajemy także innych bohaterów, których psychika jest mocno nadszarpnięta poprzez historie, które wydarzyły się w ich życiu.

Na koniec zadajemy sobie pytanie… Czy ich życie mogło się potoczyć inaczej? Czy mogliby odbudować swoje życie? Zacząć żyć tak, jak inni ludzie? Czy ich życie zostało nieodwracalne zmienione i już nic nie mogło ich uratować? Lisa Gardner potrafi malować w naszej wyobraźni obrazy, słowami, które zamieszcza na stronach książki. Niewiele autorów potrafi przedstawiać fabułę tak obrazowo. Polecam książę wszystkim fanom kryminałów!

„Wejdź do mojego salonu, powiedział pająk do muchy”… Lisa Gardner już kilkakrotnie zabrała mnie w pełną napięcia podróż w nieznane, a każda z nich przerażała bardziej od poprzedniej. W żadnym wypadku nie mowa tu o grozie, a wyłącznie o zwichrowanej psychice kreowanych przez nią bohaterów. Pająk z powieści „Pożegnaj się” nie jest tu lovecraftowskim monstrum o ośmiu odnóżach, lecz mordercą, którego pajęczyna podstępów chwyta wyłącznie nowe ofiary…

Na przedmieściach Atlanty zaczęły znikać prostytutki. Nikt się tym nie interesuje, nikt nie interweniuje – w końcu w ich przypadku ma miejsce nieustanna rotacja… przyjeżdżają, wyjeżdżają, łudząc się, że gdzieś w końcu znajdą lepsze życie. Aresztowanie jednej z dziewczyn za posiadanie narkotyków stanowi początek niewyobrażalnie dużej sprawy. Delila żąda rozmowy z Kimberly Quincy, agentką FBI, za której informatorkę się podaje. Twierdzi, że ktoś morduje inne przedstawicielki „najstarszego zawodu świata”, a wśród nich najprawdopodobniej znalazła się również jej przyjaciółka. Podejrzenia rzuca na niejakiego Dincharę, który oprócz młodych kobiet ma również inne… nietypowe zainteresowania. Jego arachnofilia wręcz przeraża, a hodowane przez niego pająki, oprócz bycia zwierzątkami domowymi, służą również innym, niezwykle nieprzyjemnym celom. Czy wyrwanie much z sieci drapieżcy może się udać?

Choć miałam już do czynienia z twórczością autorki, książka ta dała radę dogłębnie zmrozić mi krew w żyłach. Przeżycia bohaterów są wręcz niepojęte, a ich niemal bezduszne przedstawienie na łamach powieści porusza najczulsze struny, wzruszając w ten nieprzyjemny sposób. Pościg za mordercą ekscytuje, mnóstwo niewiadomych intryguje, gwałtowne zwroty akcji trzymają nieustannie w napięciu. Wszystko ma tu swój cel, uwita przez autorkę sieć powiązań, poszlak, wskazówek i tajemnic stopniowo zacieśnia się wokół czytelnika, by nie wypuścić go do samego końca. Jednak nawet wtedy, gdy nieubłagany finisz wpada w ruch, a wszystkie karty zostaną wyłożone na stół – cząstka tej historii zapadnie w pamięć na bardzo długo, ciągnąc się niczym pajęcza nić. Wątek obyczajowy wokół agentki Kimberly również się broni – jej rozterki na temat przyszłego życia wypadają naprawdę przekonująco, a lęk o rozwijające się w jej łonie dziecko ma niezwykle przejmujące uzasadnienie.

Także na polu czysto stylistycznym książka ta jest porywającą lekturą. Czyta się ją szybko, opisy pojawiają się wtedy, gdy naprawdę są niezbędne, wszystko ma swoje uzasadnienie i ciąg zdarzeń stara się nie opierać o motywy deus ex machina. Dobrym zagraniem wydaje się być również opowiadanie historii na kilku płaszczyznach czasowych – oprócz bieżących wydarzeń krążących wokół samego śledztwa przedstawione zostają perspektywy innych bohaterów – nie sposób jednak niemal do samego końca określić, kogo one dotyczą ani tym bardziej kiedy miały tak naprawdę miejsce. Rozwiązanie to dało autorce kolejne pole do popisu, gdy mowa o wprowadzaniu zaskakujących rozwiązań. Konstrukcja postaci wypada udanie, potrafią oni zaintrygować, ciekawią, a ich losy wcale nie są obojętne. Relacje między nimi również przedstawiono tak, jak należy, a dialogi oscylują między niemalże grobową powagą i niebanalnym humorem. Zastosowano więc wszystkie najważniejsze aspekty mogące przykuć uwagę czytelnika.

„Pożegnaj się” to mocny, mroczny thriller pełen nieprzewidywalnego – jeśli ktoś poszukuje opowieści, której długo nie zapomni, nie powinien się rozczarować tą powieścią. Nie jest to jednak lektura dla każdego: osoby wrażliwsze mogą być przybite silnie negatywnym ładunkiem emocjonalnym, jaki wybrzmiewa z kart tej historii. Osobiście czuję się wręcz zachwycona tą książką, bo lubię niekiedy sięgnąć po coś naprawdę mocnego. Oceniam tę pozycję na 9/10, co samo w sobie powinno stanowić już solidną rekomendację.

Nie mogłam jednak przejść obojętnie obok wznowienia mojej ulubionej powieści Lisy Gardner — mowa oczywiście o „Pożegnaj się”.
Ponownie przeczytałam tę książkę po kilku latach i moje zdanie na jej temat się nie zmieniło. Powtórna lektura tego thrillera jedynie utwierdziła mnie w przekonaniu, że to jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek!

Pająki odgrywają w ten historii ogromną rolę i jakby tego było mało, każdy rozdział rozpoczyna się ciekawostką na temat tych stworzeń — co sprawiało mi niemały dyskomfort, bo ja panicznie boję się pająków!

Fascynująco szokujący, do granic możliwości niepokojący, zawiły i nieprzyzwoicie wciągający thriller! Jakby tego było mało „Pożegnaj się” naprawdę mrozi krew w żyłach 🥶

Nic więcej nie napiszę, bo chcę, żebyście sięgnęli po tę książkę i odkrywali jej fabułę samodzielnie — zaręczam, że wstrząśnie Wami niesamowicie i bez wątpienia mocno zaskoczy!

Pająki odgrywają w ten...

Wciągająca historia. Polecam

Wciągająca historia. Polecam

Z przedmieść Atlanty giną prostytutki, mało kto się tym jednak interesuje, te kobiety zazwyczaj samotne, nie mają zbyt wielu ludzi, którym zależałoby na ich losie. Jest jednak policjant, który chce wyjaśnić tę sprawę, by to zrobić prosi o pomoc Kimberly Quincy, wkrótce oboje docierają do prostytutki, która opowiada im o pewnym przerażającym mężczyźnie, który uwielbia pająki i to je wykorzystuje do tortur... Kim jest mężczyzna w czerwonej czapce i czemu poluje akurat na Quincy?
Lepiej nie czytać tej książki jeśli macie arachnofobię. Ja może panicznie się nie boję pająków, ale nie byłby to mój typ na zwierzątko domowe, nie był by nawet w pierwszej setce. 😱Przy niektórych opisach dosłownie czułam jak coś mnie obłazi, nawet teraz mam dreszcze! Brr!
To jedna z najbardziej hardcorowych książek Lisy Gardner, poziom napięcia rozwalił skalę, bałam się, czytam i się bałam. Autorka pokazuje, że świat nie jest nigdy czarno- biały, że każdy nosi w sobie różne emocje i nie zawsze od nas zależy gdzie te emocje nas poprowadzą.
W tej części zdecydowany prym wiedzie agentka Kiberly Quincy, a jej ojciec i Rainy są tłem, ledwo się w książce pojawiają. Czy to źle? Nie. Gardner potrafi tworzyć silne kobiece postaci i to jest kolejna rzecz, która tak mi się w jej książkach podoba.
"Pożegnaj się" to mocna lektura, która może was przyprawić o mikrozawał, ale jeśli lubicie takie silne emocje to przypadnie wam do gustu.

Agentka FBI Kimberly Quincy jest w piątym miesiącu ciąży. Kobieta kocha swoją pracę i nie zamierza jeszcze rezygnować ze swoich obowiązków. Kiedy zgłasza się do niej młoda prostytutka z informacją o zaginięciu swojej koleżanki, Kimberly postanawia zająć się tą sprawą. Agentka nie wie, że właśnie rozpoczęła ryzykowną grę z bezdusznym mordercą.

"Pożegaj się" to szósty tom cyklu "Quincy & Rainie" spod pióra amerykańskiej mistrzyni thrillerów kryminalnych. Zawsze z chęcią sięgam po twórczość Lisy Gardner, która jest moją ulubioną autorką w tym gatunku, więc w przypadku tytułu "Pożegnaj się" nie mogło być inaczej. Jak widać po ocenie, książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie i z całą pewnością mogę stwierdzić, że jest to jedna z lepszych lektur pisarki. W środku znalazłam wszysto to, czego oczekuję od tego konkretnego gatunku. Jak to bywa w przypadku autorki histora okazała się nie tylko niezwykle angażująca, ale również pełna mroku, brutalności oraz szokujących wydarzń. Opowieść poznajemy z kilku perspektyw dzięki czemu m.in. śledzimy działania wymiaru sprawiedliwości. Ponadto w środku znajdziemy również rozdziały napisane oczami małoletniego chłopca, który przeżył prawdziwy koszmar. I tutaj muszę zaznaczyć, ża książka nie będzie odpowiednia dla czytelników wrażliwych, ponieważ krzywda dzieci została przedstawiona w bardzo poruszający i emocjonujący sposób. Kolejnym akcentem, który znajdziemy w lekturze jest motyw związany z pająkami, który odgrywa znaczącą rolę w fabule. Podsumowując, "Pożegnaj się" to świetny i trzymający w napięciu thriller kryminalny, który ogromnie polecam.

"Pożegaj się" to szósty tom...

• Lisa Gardner
  • Thriller/sensacja/kryminał