Pozwolenie na przywóz lwa

Cykl: Pan Samochodzik
Wydawnictwo: Res Polona
Wkp

Powieść dla młodzieży Z. Nienackiego wydana pierwotnie w 1961 roku, zaliczona później przez samego autora do cyklu poświęconego Panu Samochodzikowi. Pierwsza książka o przygodach pana Tomasza, nazwanego później Samochodzikiem.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

eduko7 | 2018-07-28

Główny bohater to postać łącząca kolejne tomy serii o Panu Samochodziku - młody dziennikarz, pasjonat historii, przygód i zagadek, których inni jeszcze nie rozwiązali. Tym razem postanawia, wybrać się na Syberię, gdzie niegdyś mieścił się gród Ałbazin, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego listu z XVII wieku. Oczywiście nie jest to proste zadanie. Na przeszkodzie stają biurokracja i konieczność zebrania odpowiednich środków finansowych. W końcu udaje się w podróż do Moskwy a później nad Amur. Jego podróż i pobyt w miejscu docelowym obfitują w zdarzenia, niespodziewane zwroty akcji.
Odpowiada mi język tej powieści. Zawarte w niej opisy przyrody oraz informacje o historii tego regionu, czynią ją jeszcze ciekawszą.

| 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, ***2, Luty 2016

W żadnym wypadku nie jest to ten Pan Samochodzik, którego kiedyś czytałam. To nie jest książka dla młodzieży; prawdę mówiąc, ta część przypomina bardziej powieść historyczną. Nie dla mnie.

| 2015-11-22
Przeczytana: kwiecień 1993

Chronologicznie pierwsza przygoda,opisująca wcześniejsze lata działalności Tomasza,zwanego Panem Samochodzikiem.Wyjaśnia pewne wątki,które przewijają się w początkowych książkach serii.

Bardzo dobra,utrzymana w tym samym klimacie i stylistyce opowieśc o mroźnej Syberii.

Finkla | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Sam początek przygód Pana Samochodzika (chociaż nie pierwsza napisana książka z tej serii). Detektyw jeszcze nawet nie ma słynnego wehikułu.
Podczas czytania nasuwały mi się skojarzenia z przygodami Tomka Wilmowskiego (zbieżność imion przypadkowa?) — analogicznie długie opisy przyrody i historii odwiedzanych miejsc. Dzisiaj, w dobie Wikipedii i Google Maps chyba już niepotrzebne.
Propagandowe dodatki też mi przeszkadzały. Ale może już wyrosłam.
Ciekawe, jak odbiera powieść grupa bliższa targetu, czyli dzisiejsza młodzież.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/11/pierwsza-przygoda-pana-samochodzika.html

Sandra Jasona | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Ałbazin to obecnie mała wioska nad Amurem w Rosji, która w XVII wieku była stolicą państwa założonego przez Polaka Nicefora Czernichowskiego. Założył on niepodległe państwo Jaxa. Korespondował z Chinami i Rosją, gdyż te państwa ciągle walczyły o pobliskie terytoria. Życiorys Nicefora nadaje się na dobry film historyczny. Pojawia się Michał Piotr Boym - jezuita, pierwszy europejski sinolog, misjonarz w Chinach.
Wstęp historyczny jest, teraz czas na książkę.
Nie jest to powieść przygodowa do jakich nas przyzwyczaił Nienacki, bardziej historia ukazująca historię ziem nad Amurem, ich odkrywców, konkwistadorów wschodu z Jerofiejem Chabarowem na czele i Niceforem. Tomasz jako dziennikarz jedzie do Moskwy, potem nad Amur, aby zobaczyć dawne państwo Jaxy, może też znaleźć skarb. Czytając po raz pierwszy w dzieciństwie powieść mnie znużyła, opisy przyrody, nieznanej historii tamtych ziem, od czasów Nicefora po współczesne losy. Teraz było inaczej, historię chłonęłam szukając dalszych...

Aeona | 2014-11-30

Jedna z moich ukochanych serii z czasów dzieciństwa,książki o zapalonym muzealniku,który tropi wszelkie możliwe tajemnice,czarne charaktery prawie jak James Bond.Samochód pana Tomasza to już osobna historia i pamietam,jak zawsze się cieszyłam,gdy okazywało się,że stary gruchot to auto,które nie powstydziłby się wspomniany już agent Bond.
Seria lekka i przyjemna i bardzo bym chciała mieć całość,więc jest na liście-w prezencie.
POzdrawiam!

Hefajstosek | 2018-11-28
Przeczytana: kwiecień 1993

emik84 | 2018-03-05

Jest to książka, którą spotkać można również pod innym tytułem tj. "Pozwolenie na przywóz lwa". Wydana została po raz pierwszy w 1961 roku. Autorem cyklu jest oczywiście Zbigniew Nienacki (1929 - 1994), polski pisarz i dziennikarz, któremu Pan Samochodzik przyniósł największą sławę.

Tytułowy bohater, młody dziennikarz Tomasz, przypadkowo dowiaduje się, że do odległej Syberii gdzie mieścił się nad Amurem rosyjski gród Ałbazin w XVII wieku wysłano list napisany między innymi w języku polskim. Zagadka ta bardzo intryguje młodego dziennikarza, choć redakcyjni koledzy do jego śledztwa podchodzą z ironią. Dziennikarz nie zrażony tym w końcu postanawia wyruszyć na Syberię by tam zebrać więcej informacji. Nie jest to jednak takie proste. Potrzebne są liczne pozwolenia i fundusze, których pozyskanie zajmuje Tomaszowi sporo czasu. W końcu po długich przygotowaniach dziennikarz wyrusza do Związku Radzieckiego gdzie czeka go znacznie więcej przygód i zwrotów akcji niż się spodziewał. Na...

wskalimarii | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Fiction, 2014

Nie mogę ocenić nawet jak bardzo źle mi się to czytało. Cztery daję tylko z sentymentu i dlatego, że wiem, że "normalny" Pan Samochodzik jest o wiele lepszy. Naiwna sądziłam, że to pierwsza część, bolesny zawód.

Łukasz | 2010-12-25

Przerobiona książka "Pozwolenie na przywóz lwa". Zmieniono wyłącznie tytuł i głównego bohatera, żeby wykorzystać dobrą sprzedaż tytułów z serii o Panu Samochodziku. Typowy przykład komercji, ale książka mi się podobała.