Szaleństwa panny Ewy

9788310119995
typ
papier
SP1
6,81 (1045 ocen i 49 opinii)

Opis książki

Przygody szesnastoletniej Ewy zaczynają się od ucieczki przez okno od opiekunki u której umieścił ją ojciec, wyjeżdzając za granicę. Do jego powrotu Ewa zdąży wiele narozrabiać ale również pomóc nowym znajomym wyjść z tarapatów.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Emisunflower | 2014-03-19
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo szybko się ją czyta :)Lektura którą czytali i nasi rodzicie ;O
Leżała ona na półce regału na książki , cała w kurzu i"spróchniała "
żółte kartki , sama nwm czy jeszcze moi dziadkowie jej nie czytali :)
A tak poważnie , to mam naprawdę miłe wspomnienia na jej temat :)

„Szaleństwa panny Ewy” to książka, do której sięgam zawsze, gdy życie mi daje w kość, a mój nastrój przypomina czarny kisiel. Jest to niewątpliwie najweselsza, najsympatyczniejsza i najbardziej optymistyczna powieść Kornela Makuszyńskiego. Kto nie wierzy, niech przeczyta pierwsze dwie strony – od razu będzie wiedział, czego może się spodziewać dalej.

Historia, jak to u Makuszyńskiego, jest prosta i śmieszno-smutna. Panna Ewa Tyszowska, córka znanego mikrobiologa, w związku z rocznym wyjazdem rodziciela do Chin zostaje umieszczona (wraz ze złodziejskim kundlem Rolmopsem) w smutnym domu państwa Szymbartów. Po wielkiej awanturze z panią Szymbartową Ewcia decyduje się na ucieczkę przez okno. Opatrzność...

Antoni | 2014-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Panna Ewa jest spełnieniem marzeń każdego rodzica, który mimo, że widząc jej trzpiotowatość, i pewnie dziś już diagnozowane ADHD, czasami miałby powody do niepokoju i lęku, co z niej wyrośnie, to jednak dostrzega w niej same dobre cechy, bo znalazły one u niej całą swoją pełnię. Dobre to dziecię, troskliwe i opiekuńcze, wychowane według najlepszych zasad. Choć nie przywiązuje wagi do konwenansów, zwłaszcza w sposobie komunikacji ze starszymi i potrafi coś „chlapnąć” od siebie tak, że w pięty pójdzie, ale i tak czyni to w taki sposób, że nikogo to w żaden sposób nie obrazi i nie urazi, a gdyby porównać ten styl z zachowaniami dzisiejszej młodzieży, której język, pyskowanie, nie przebieranie w słowach, jest raczej, opisując to obrazowo szambem niż kałużą, to na tym tle Ewa ze swymi pełnymi taktu, choć i kipiącymi emocjami, bo płynącymi z serca i będącymi szczerymi reakcjami, słowami, wychodzi jako ideał godny ulokowania na piedestale. Takiej wrażliwości byśmy chcieli oczekiwać,...

Caroline | 2013-11-06
Przeczytana: 14 czerwca 2007

Cóż - książki Kornela Makuszyńskiego należą już do klasyki.
Ciekawe, jednak dla mnie nie do końca aktualne.
Nie czytało się ich źle, ale też nie pochłaniały czytelnika.
Szaleństwa panny Ewy to jedna z nich.

Przeczytana bardzo dawno, czeka na moją recenzję ;>

Patrycja | 2011-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Po Makuszyńskiego sięgam, kiedy chcę żeby ktoś pogłaskał mnie po głowie i zapewnił że świat jest super a ludzie są dobrzy i pogodni. I jeszcze lubuje się we frazie i w śmieszności. Miód na serce :)

Marysieńka | 2011-09-03
Przeczytana: 1990 rok

Większość posiadanych przeze mnie powieści K. Makuszyńskiego czytałam już jako mężatka, mimo iż w zasadzie są to książki dla dzieci i młodzieży. Ale co za różnica. Myslę, że można je czytać w każdym wieku. Ta Ewa to niezwykle sympatyczna, uczuciowa panienka obdarzona niezwykłą empatią. To dziewczyna, która zrobi wszystko, żeby pomóc innym, bez względu na to, czy ci inni tego sobie życzą. Stąd spotykają ją różne niezwykłe, zabawne perypetie i przygody. Czytając, można się maksymalnie zrelaksować i zapomnieć o szarej rzeczywistości. W powieściach tego pisarza nie brak humoru, więc czytając tę książkę śmiałam się sama do siebie. Polecam.

Ta książka jest po prostu fenomenalna!!!
Pojechałam do dziadków biorąc ze sobą dwie książki; drugi tom "Czterech pancernych" i "Za pięć godzin zobaczę Jezusa". No i w końcu zaczęłam czytać... "Szaleństwa panny Ewy". Dziadek powiedział mi, że ten film leci w telewizji, więc zaczęłam oglądać. A potem znalazłam gdzieś w szafce książkę i też zaczęłam czytać.
Jest cudowna! Najbardziej urzekł mnie malarz Jerzy. Chciałabym spotkać takiego człowieka. Z poczuciem humoru, wyobraźnią... który mógłby zostać moim przyjacielem :)

gajowa | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Jestem pod ogromnym wrażeniem lektury "Szaleństwa Panny Ewy"! Dopiero w wieku 29 lat pierwszy raz miałam przyjemność przeczytać tę książkę i jestem zachwycona!
Sposób pisania Kornela Makuszyńskiego przyprawił mnie o napady szczerego śmiechu, takiego w głos!
Książka jest bardzo pozytywna i bez problemu trafia - moim zdaniem - zarówno do dzieci, jak i do dorosłych.
Naprawdę spędziłam super czas czytając o przygodach panny Ewy!

lily_27 | 2011-05-02

Książka jest bardzo wesoła, kiedy ją czytałam, uśmiech wielokrotnie pojawiał się na mojej twarzy. Nie mogłam się od niej oderwać. Niestety rozczarowało mnie zakończenie, bo odniosłam wrażenie, że w porównaniu do całości zostało napisane "na szybko", dlatego nie dałam książce najwyższej oceny.

Bardzo lubiłam tą książkę, czytałam ją kilka razy w dzieciństwie :)

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Gianrico Carofiglio
    54. rocznica
    urodzin
    Nie ma człowieka, który naprawdę przestałby palić. Palenie można rzucić co najwyżej na chwilę. Na całe dni. Albo miesiące, albo lata. Ale nikt tak naprawdę nie przestaje. Papieros zawsze będzie cię kusić. Niekiedy pojawia się ni stąd, ni zowąd we śnie, nawet pięć lub dziesięć lat po tym, jak "przest... pokaż więcej
  • Ilona Felicjańska
    42. rocznica
    urodzin
    Zło nie czeka na zaproszenie. Zło wypatruje okazji.
  • Jan Strelau
    84. rocznica
  • Billie Letts
    77. rocznica
    urodzin
    - Och, może jeszcze tego nie wiesz. Może nigdy nie miałaś na sumieniu takiego kłamstwa, które by zjadło kawałek ciebie. Ale gdybyś kiedyś miała... to przy odrobinie szczęścia... może się trafić szansa, żeby je naprawić. Jedna jedyna szansa, by to zmienić. Tylko że ta szansa przemija. I już nigdy n... pokaż więcej
  • Ronald Chetwynd-Hayes
    96. rocznica
  • Voltaire
    237. rocznica
    śmierci
    Nie ma bardziej chimerycznego projektu jak projekt doprowadzenia poglądów ludzkich do jednolitości. Jednakże, mówicie, interes polityczny wymaga ustanowienia owej jednolitości, skrzętnego usunięcia wszystkich poglądów przeciwnych poglądom przyjętym przez państwo, to znaczy, wymaga ograniczenia człow... pokaż więcej
  • Tomasz Pacyński
    10. rocznica
    śmierci
    Pijak przy trzepaku czknął, równo z wybiciem północy. Zogniskował z trudem wzrok na przyglądającym mu się uważnie piwnicznym kocurze.
    - Kisssi... kisssi - zabełkotał. - Ciiicha noooc... Powiesz coś, koteczku, luzkim goosem?
    - Spierdalaj. - odparł beznamiętnie kocur i oddalił się z godnością.
  • Borys Pasternak
    55. rocznica
    śmierci
    To dobrze, kiedy człowiek zawodzi nasze oczekiwania, kiedy nie odpowiada z góry powziętym wyobrażeniom. Typowość to koniec człowieka, to wyrok na niego. Jeżeli nie da się go podciągnąć pod żaden wzorzec, jeżeli nie jest typowy, to znaczy, że spełnia co najmniej połowę wymagań, jakie się stawia człow... pokaż więcej
  • Christopher Marlowe
    422. rocznica
    śmierci
    I cannot read, and therefore wish all books burned.
  • Tadeusz Kostecki
    49. rocznica