Pierwsza przygoda Pana Samochodzika

Cykl: Pan Samochodzik i
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"

Inne wydania

Dołączona do serii przygód Tomasza N.N. — Pana Samochodzika — książka opisująca jego podróż, jeszcze jako pracownika redakcji jednej z gazet, na Syberię w poszukiwaniu śladów żyjącego w XVII wieku Nicefora Czernichowskiego i twierdzy Ałbazin nad Amurem. Podróż pana Tomasza przez wielkie połacie Rosji wiąże się z historią skarbu ukrytego w Polsce w latach międzywojennych XX stulecia. Wcześniej...

Wcześniej książka była wydana pt. „Pozwolenie na przywóz lwa".

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik/PS%200%20-%205.html

Monika | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Do połowy jeszcze jakoś dało się czytać. Potem nadmiar informacji historyczno-geograficznych mnie pokonał. Przerzucałam tylko kartki, żeby doczytać rozwiązanie zagadki i dowiedzieć się, gdzie jest skarb.
Myślę, że sporym nieporozumieniem jest włączenie tej książki do cyklu o Panu Samochodziku (pierwotny tytuł to "Pozwolenie na przywóz lwa"). Wielbiciele pana Tomasza (a do takich się zaliczam) mogą być srodze rozczarowani. Tutaj nasz bohater jest dziennikarzem, a o cudownym wehikule jeszcze nikomu się nawet nie śni. Owszem tropi tajemnicę z przeszłości, ale wieje z tego nudą. Trzy gwiazdki to tylko z sympatii dla pana Tomasza;-)

| 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, ***2, Luty 2016

W żadnym wypadku nie jest to ten Pan Samochodzik, którego kiedyś czytałam. To nie jest książka dla młodzieży; prawdę mówiąc, ta część przypomina bardziej powieść historyczną. Nie dla mnie.

Aeona | 2014-11-30

Jedna z moich ukochanych serii z czasów dzieciństwa,książki o zapalonym muzealniku,który tropi wszelkie możliwe tajemnice,czarne charaktery prawie jak James Bond.Samochód pana Tomasza to już osobna historia i pamietam,jak zawsze się cieszyłam,gdy okazywało się,że stary gruchot to auto,które nie powstydziłby się wspomniany już agent Bond.
Seria lekka i przyjemna i bardzo bym chciała mieć całość,więc jest na liście-w prezencie.
POzdrawiam!

Sandra Jasona | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Ałbazin to obecnie mała wioska nad Amurem w Rosji, która w XVII wieku była stolicą państwa założonego przez Polaka Nicefora Czernichowskiego. Założył on niepodległe państwo Jaxa. Korespondował z Chinami i Rosją, gdyż te państwa ciągle walczyły o pobliskie terytoria. Życiorys Nicefora nadaje się na dobry film historyczny. Pojawia się Michał Piotr Boym - jezuita, pierwszy europejski sinolog, misjonarz w Chinach.
Wstęp historyczny jest, teraz czas na książkę.
Nie jest to powieść przygodowa do jakich nas przyzwyczaił Nienacki, bardziej historia ukazująca historię ziem nad Amurem, ich odkrywców, konkwistadorów wschodu z Jerofiejem Chabarowem na czele i Niceforem. Tomasz jako dziennikarz jedzie do Moskwy, potem nad Amur, aby zobaczyć dawne państwo Jaxy, może też znaleźć skarb. Czytając po raz pierwszy w dzieciństwie powieść mnie znużyła, opisy przyrody, nieznanej historii tamtych ziem, od czasów Nicefora po współczesne losy. Teraz było inaczej, historię chłonęłam szukając dalszych...

Finkla | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Sam początek przygód Pana Samochodzika (chociaż nie pierwsza napisana książka z tej serii). Detektyw jeszcze nawet nie ma słynnego wehikułu.
Podczas czytania nasuwały mi się skojarzenia z przygodami Tomka Wilmowskiego (zbieżność imion przypadkowa?) — analogicznie długie opisy przyrody i historii odwiedzanych miejsc. Dzisiaj, w dobie Wikipedii i Google Maps chyba już niepotrzebne.
Propagandowe dodatki też mi przeszkadzały. Ale może już wyrosłam.
Ciekawe, jak odbiera powieść grupa bliższa targetu, czyli dzisiejsza młodzież.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/11/pierwsza-przygoda-pana-samochodzika.html

michall_1985 | 2015-11-22
Przeczytana: kwiecień 1993

Chronologicznie pierwsza przygoda,opisująca wcześniejsze lata działalności Tomasza,zwanego Panem Samochodzikiem.Wyjaśnia pewne wątki,które przewijają się w początkowych książkach serii.

Bardzo dobra,utrzymana w tym samym klimacie i stylistyce opowieśc o mroźnej Syberii.

Łukasz | 2010-12-25

Przerobiona książka "Pozwolenie na przywóz lwa". Zmieniono wyłącznie tytuł i głównego bohatera, żeby wykorzystać dobrą sprzedaż tytułów z serii o Panu Samochodziku. Typowy przykład komercji, ale książka mi się podobała.

wskalimarii | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Fiction, 2014

Nie mogę ocenić nawet jak bardzo źle mi się to czytało. Cztery daję tylko z sentymentu i dlatego, że wiem, że "normalny" Pan Samochodzik jest o wiele lepszy. Naiwna sądziłam, że to pierwsza część, bolesny zawód.

emik84 | 2016-07-16

Tytułowy bohater, młody dziennikarz Tomasz, przypadkowo dowiaduje się, że do odległej Syberii gdzie mieści się nad Amurem rosyjski gród Ałbazin w XVII wieku wysłano list napisany między innymi w języku polskim. Zagadka ta bardzo intryguje młodego dziennikarza, który w końcu postanawia wyruszyć na Syberię by tam zebrać więcej informacji. Nie jest to jednak takie proste. Potrzebne są liczne pozwolenia i fundusze, których pozyskanie zajmuje Tomaszowi sporo czasu. W końcu po długich przygotowaniach dziennikarz wyrusza do Związku Radzieckiego gdzie czeka go znacznie więcej przygód i zwrotów akcji niż się spodziewał. Na miejscu spróbuje bowiem rozwikłać zagadkę ukrytego skarbu, pozna wiele nowych ludzi i odwiedzi wiele niezwykłych miejsc.

Akcja powieści toczy się spokojnie. Pan Samochodzik odbywa daleką podróż na Syberię. Odbywa też niejako podróż w czasie cofając się niejednokrotnie do historii twierdzy Ałbazin i chociażby losów żyjącego w XVII wieku naszego rodaka szlachcica Nicefora...

Maria Tarczyńska | 2015-06-12

Trudno mi się jednoznacznie ustosunkować. Bo z jednej strony uważam, że przerobieni książki na pseudo pasującą do serii o Panu Samochodziku było totalnym nieporozumieniem.Gdybym była dzieciakiem, który ową książkę wziął na obóz czy kolonie by mieć co czytać w deszczowy dni, byłabym totalnie rozczarowana! Bo to książka raczej nie dla dzieci. Dość ciężka, nostalgiczna, z rozważaniami filozoficzno historycznymi. Raczej autobiografia niż wakacyjna przygodówka. Z drugiej strony temat innego ujęcia Syberii wart jest uwagi. Książka ciekawa ale dla starszego czytelnika.