Pierwsza przygoda Pana Samochodzika

Cykl: Pan Samochodzik i
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia"

Inne wydania

Dołączona do serii przygód Tomasza N.N. — Pana Samochodzika — książka opisująca jego podróż, jeszcze jako pracownika redakcji jednej z gazet, na Syberię w poszukiwaniu śladów żyjącego w XVII wieku Nicefora Czernichowskiego i twierdzy Ałbazin nad Amurem. Podróż pana Tomasza przez wielkie połacie Rosji wiąże się z historią skarbu ukrytego w Polsce w latach międzywojennych XX stulecia. Wcześniej...

Wcześniej książka była wydana pt. „Pozwolenie na przywóz lwa".

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/Pan%20Samochodzik/PS%200%20-%205.html

• Niebezpieczne kłamstwa
  • Twoim śladem
  • Wstyd
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Aż po grób

8,18 (11 ocen i opinii)
Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,94 (35 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (21 ocen i opinii)
Ojciec '44
Jerzy Ciszewski , Jerzy Ciszewski

7 (4 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Czarne liście
Maja Wolny

7,31 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
| 2016-02-29
Na półkach: Luty 2016, Przeczytane, ***2

W żadnym wypadku nie jest to ten Pan Samochodzik, którego kiedyś czytałam. To nie jest książka dla młodzieży; prawdę mówiąc, ta część przypomina bardziej powieść historyczną. Nie dla mnie.

Aeona | 2014-11-30

Jedna z moich ukochanych serii z czasów dzieciństwa,książki o zapalonym muzealniku,który tropi wszelkie możliwe tajemnice,czarne charaktery prawie jak James Bond.Samochód pana Tomasza to już osobna historia i pamietam,jak zawsze się cieszyłam,gdy okazywało się,że stary gruchot to auto,które nie powstydziłby się wspomniany już agent Bond.
Seria lekka i przyjemna i bardzo bym chciała mieć całość,więc jest na liście-w prezencie.
POzdrawiam!

książek: 2004
michall_1985 | 2015-11-22
Przeczytana: kwiecień 1993

Chronologicznie pierwsza przygoda,opisująca wcześniejsze lata działalności Tomasza,zwanego Panem Samochodzikiem.Wyjaśnia pewne wątki,które przewijają się w początkowych książkach serii.

Bardzo dobra,utrzymana w tym samym klimacie i stylistyce opowieśc o mroźnej Syberii.

Łukasz | 2010-12-25

Przerobiona książka "Pozwolenie na przywóz lwa". Zmieniono wyłącznie tytuł i głównego bohatera, żeby wykorzystać dobrą sprzedaż tytułów z serii o Panu Samochodziku. Typowy przykład komercji, ale książka mi się podobała.

wskalimarii | 2016-01-24
Na półkach: 2014, Fiction, Przeczytane

Nie mogę ocenić nawet jak bardzo źle mi się to czytało. Cztery daję tylko z sentymentu i dlatego, że wiem, że "normalny" Pan Samochodzik jest o wiele lepszy. Naiwna sądziłam, że to pierwsza część, bolesny zawód.

Finkla | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Sam początek przygód Pana Samochodzika (chociaż nie pierwsza napisana książka z tej serii). Detektyw jeszcze nawet nie ma słynnego wehikułu.
Podczas czytania nasuwały mi się skojarzenia z przygodami Tomka Wilmowskiego (zbieżność imion przypadkowa?) — analogicznie długie opisy przyrody i historii odwiedzanych miejsc. Dzisiaj, w dobie Wikipedii i Google Maps chyba już niepotrzebne.
Propagandowe dodatki też mi przeszkadzały. Ale może już wyrosłam.
Ciekawe, jak odbiera powieść grupa bliższa targetu, czyli dzisiejsza młodzież.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/11/pierwsza-przygoda-pana-samochodzika.html

emik84 | 2016-07-16

Tytułowy bohater, młody dziennikarz Tomasz, przypadkowo dowiaduje się, że do odległej Syberii gdzie mieści się nad Amurem rosyjski gród Ałbazin w XVII wieku wysłano list napisany między innymi w języku polskim. Zagadka ta bardzo intryguje młodego dziennikarza, który w końcu postanawia wyruszyć na Syberię by tam zebrać więcej informacji. Nie jest to jednak takie proste. Potrzebne są liczne pozwolenia i fundusze, których pozyskanie zajmuje Tomaszowi sporo czasu. W końcu po długich przygotowaniach dziennikarz wyrusza do Związku Radzieckiego gdzie czeka go znacznie więcej przygód i zwrotów akcji niż się spodziewał. Na miejscu spróbuje bowiem rozwikłać zagadkę ukrytego skarbu, pozna wiele nowych ludzi i odwiedzi wiele niezwykłych miejsc.

Akcja powieści toczy się spokojnie. Pan Samochodzik odbywa daleką podróż na Syberię. Odbywa też niejako podróż w czasie cofając się niejednokrotnie do historii twierdzy Ałbazin i chociażby losów żyjącego w XVII wieku naszego rodaka szlachcica Nicefora...

Maria Tarczyńska | 2015-06-12

Trudno mi się jednoznacznie ustosunkować. Bo z jednej strony uważam, że przerobieni książki na pseudo pasującą do serii o Panu Samochodziku było totalnym nieporozumieniem.Gdybym była dzieciakiem, który ową książkę wziął na obóz czy kolonie by mieć co czytać w deszczowy dni, byłabym totalnie rozczarowana! Bo to książka raczej nie dla dzieci. Dość ciężka, nostalgiczna, z rozważaniami filozoficzno historycznymi. Raczej autobiografia niż wakacyjna przygodówka. Z drugiej strony temat innego ujęcia Syberii wart jest uwagi. Książka ciekawa ale dla starszego czytelnika.

atram_ent | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: czerwiec 2012

kilka lat temu czytałam późniejsze części Pana Samochodzika (polecam!), ale gdybym całą serię zaczęła od tej książki na pewno nie sięgnęłabym po następne. ciągnące się w nieskończoność opisy, brak jakiejkolwiek akcji, przygody, błyskotliwości... wprawdzie jest tajemnica, ale domyśliłam się rozwiązania zagadki (tam jest taka wyraźna scena) jeszcze przed połową, co pod koniec się potwierdziło. przebrnęłam przez to tylko ze względu na sentyment do postaci pana Tomasza...

kassiopestka | 2016-02-24
Przeczytana: 2015 rok

Kolejna z książek z serii, których nie czytałam w dzieciństwie - z tym większą ciekawością się za nią zabrałam. I niestety, dość mocno się rozczarowałam. Brakuje jej typowo samochodzikowego klimatu prawdziwej przygody, wartkiej akcji, postaci, których losy nas obchodzą, i wreszcie godnego pana Tomasza przeciwnika, któremu ten w ostatecznej rozgrywce pokazuje, gdzie raki zimują.
Żeby nie było, to nie jest zła książka, to po prostu książka nie z tej serii, zresztą dosłownie - powieści o przygodach Tomasza dziennikarza, a nie historyka sztuki, niebędącego jeszcze posiadaczem wehikułu, są trochę na siłę dołączane do właściwego cyklu. Nie do końca ten styl pisania, rozwlekłe i w moim przypadku nużące wstawki historyczne i generalnie mało życia w tej przygodzie - mnie w każdym razie jakoś specjalnie nie wciągnęła.