Pierwsza przygoda Pana Samochodzika

Okładka książki Pierwsza przygoda Pana Samochodzika Zbigniew Nienacki
Okładka książki Pierwsza przygoda Pana Samochodzika
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pan Samochodzik
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
2000-01-01
1961-01-01
Pan Samochodzik pierwsza przygoda Nienacki

Powrót do dzieciństwa. Tego tomu nigdy nie czytałam i postanowiłam nadrobić zaległości. Niestety ten tom mnie zawiódł.

1919

Myślałam, że serię o Panu Samochodziku mam już całą "przerobioną", a okazuje się, że coś pominęłam. Jednak stwierdzam, że nie straciłam wiele. Ta część nie bardzo przypominała pozostałe książki o przygodach detektywa-muzealnika. Nie polecam, aby osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Tomaszem NN, rozpoczynali ją od tej części. Mogą się zniechęcić.

Debiutancka książka z cyklu o Panu Samochodziku, debiut bardzo udany. Intryga wciąga, akcja powieści toczy się wartko, co i rusz zwroty akcji nic tylko czytać, czytać, czytać.

Niestety ta książka mnie nie zachwyciła chociaż jestem wielbicielką przygód Pana Samochodzika. Powieść przegadana i zbyt dużo wiadomości słabo związanych z fabułą (zbędnych wręcz). Widać, że autor gloryfikuje kraj pod którego wpływem była wówczas Polska. Zostanie oczywiście na mojej półce a ja sięgnę po kolejne przygody pana Tomasza. Niektóre sobie przypomnę a inne przeczytam po raz pierwszy.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Początek zapowiadał się wspaniale, ale potem jakoś się wszystko "rozlazło" i nie było już tak kolorowo.
Dużo opisów (moim zdaniem, zupełnie niepotrzebnych),a rozwiązanie zagadki mało spektakularne.

Trudno nie odnieść wrażenia, że ta książka to trochę taki nieoszlifowany "Pan Samochodzik". Wydarzenia są przedstawiane z innej niż zazwyczaj perspektywy, ale co jest wielkim plusem często odwołuje się do faktów, postaci czy utworów, które w rzeczywistości istniały! W twórczości Nienackiego nauczyłem się brać nazwy własne trochę z przymrużeniem oka, ale tutaj czasami długie fragmenty wyciągnięte są faktycznie z istniejących książek, spisów i autorów. Aż sam się zaskoczyłem, że ponad 50 lat temu autor miał dostęp do takich źródeł!
Nie wiem czy Nienacki sam przemierzał Rosję aż po Syberię, ale na podstawie jego przypisów mógłbym powiedzieć, że tak. Z drugiej strony krótkie wzmianki o stacjach kolei transsyberyjskiej i dość mgliste opisy innych miast chyba mnie wyleczyły z tej naiwności.
Cała książka ciekawa, bardziej przypominająca mi przygody Tomka, pióra Alfreda Szklarskiego, z tymże tutaj przygody są innego gatunku. Dobry początek do przygód Pana Samochodzika. Rzekłbym, że jeśli ktoś się nie zraził tym tomem, to dalej już będzie tylko lepiej.

Dużym minusem tego konkretnego wydania jest sporo literówek, z których niektóre są zabawne (uparcie pisanie nazwy miasta Łódź z małej litery, czy nazwisko rosyjskie zamiast Pietrowa - PiĘtrowa) :)

W dzieciństwie z niewiadomych przyczyn nie było mi dane zapoznać się z Panem Samochodzikiem. Po obejrzeniu filmu na netflixie postanowiłem to nadrobić. Zacząłem od tomu 0, mimo iż przez wielu nie jest on uznawany za część serii. Poprzedni tytuł tej książki to "Pozwolenie na przywóz lwa" i on by bardziej tu pasował. Ewentualnie w podtytule można by było dopisać, że to pierwsza przygoda Pana Samochodzika.
Fabuła skupia się na dążeniu do odnalezienia tajemniczego Abłazinu. Przygotowaniach do wyprawy jak i samej podróży. Bardzo ciężko się ją czyta. Trzeba mocno się skupić by połapać się w wątkach historycznych. Poznajemy historię Rosji i Syberii, a także tajemniczego polaka pułkownika, który rządził twierdzą Abłazin. Książka została napisana w 1961, więc nie dziwi mnie jej styl typowy na tamte czasy, ale można by z tego wyciągnąć więcej.
Wszystko kręci się wokół Tomka, który ma charyzmę i dąży do celu wszelkimi możliwymi sposobami. Przy tym pozostaje szarmancki i przyjacielski. Materiał na ciekawego bohatera. Reszta postaci to takie wolne elektrony bez większego wpływu na całość.
Autor niestety nie wiedział jak to zakończyć, więc na szybko coś sklecił by pozamykać wszystkie wątki, co nie wygląda zbyt dobrze.
Całość nie wygląda zbyt ciekawie, ale nie zraża mnie to do przeczytania kolejnego tomu.

Czasem mały kawałek kartki może doprowadzić do wielkiej przygody. Tak było z Tomkiem. Znaleziona część notatki o polskim pułkowniku na Syberii spowoduje obsesję na jego punkcie i zrobi wszystko by dowiedzieć się czegoś o tym więcej. Nawet jeśli spowoduje to wyjazd na koniec świata.

Miałam dużą ochotę na przygodę Pana Samochodzika. Za dzieciaka nie czytałam i myślałam, że teraz nadrobię.
Co za rozczarowanie. Jeszcze nie wiem czy to problem tego tomu czy całej serii. Myślałam, że przygody Pana Samochodzika będą przypominać przygody Tomka. Zaczytywałam się wtedy tą serią.
Dam szansę i przeczytam jeszcze jeden tom, jak mi i ten nie podejdzie to odpuszczam. Ta część mnie strasznie wynudziła.

Dam szansę i przeczytam jeszcze jeden tom, jak mi i ten nie podejdzie to...

Jestem fanem Pana Samochodzika, ale uważam, że ta książka nie ma nic wspólnego z tą serią i nie powinno się jej włączać do tej kultowej serii, bo ją zwyczajnie psuje. Tytuł oryginalny to "Pozwolenie na przywóz lwa" i tak powinno zostać. Nie jest ona zła, ale jest przeciętna. Ma nawet zagadkę kryminalną. Nienacki nie miał wtedy jeszcze zbyt dużego doświadczenia pisarskiego, więc pewnie gdyby ją napisał kilkanaście lat później to byłaby znacznie lepsza. Pomysł oryginalny, ale przeciętnie wykonany.

Pierwsza przygoda Pana Samochodzika rozczarowuje, przygód w niej zawartych jest bardzo mało żeby nie powiedzieć wcale. Za to mamy w nadmiarze faktów historycznych które są najzwyczajniej w świecie nudne. Autor bombarduje nas niezliczoną ilością imion i nazwisk historycznych postaci których nie jesteśmy w stanie zapamiętać a przez to tracimy główny wątek. Książka krótka ale przez swoją ,,historyczność,, niemiłosiernie się dłuży. Mimo wszystko trzeba dać szansę Panu Samochodzikowi i sięgnąć po następne książki z cyklu.

• Pan Samochodzik
  • Dzieciństwo