Pan Samochodzik i zamek w Chęcinach

Okładka książki Pan Samochodzik i zamek w Chęcinach Tomasz Olszakowski
Okładka książki Pan Samochodzik i zamek w Chęcinach
Tomasz Olszakowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Warmia" Cykl: Pan Samochodzik (tom 77) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pan Samochodzik (tom 77)
Oficyna Wydawnicza "Warmia"
2005-09-01
2005-09-01
Pan Samochodzik Chęciny zamek

Świetna powieść przygodowa dla starszych dzieci i dorosłych, wiernie utrzymana w stylu oryginalnego Pana Samochodzika.

Jednak Pilipiuk ma dar pisania.
Cały czas soc się dzieje, zasadzki, pobicia, uprowadzenia itp.
A najlepsze jest to ,że chłopaki wraz z Pawłem Dańcem męczyli się z rozszyfrowaniem grupy , a Pan Tomasz ogarnął temat w 1 h. Geniusz.

Jednak Pilipiuk ma dar pisania.
Cały czas soc się dzieje, zasadzki, pobicia, uprowadzenia itp.

Olszakowski vel Pilipiuk był jednym z lepszych wczesnych kontynuatorów serii PS, acz "Zamek w Chęcinach" nie należy, niestety, do jego najlepszych kontynuacji. Książka, tradycyjnie dla tego autora, napisana jest sprawnie warsztatowo, brak na szczęście technologicznych wodotrysków czy innych macgyveryzmów, acz brak i bardziej sugestywnego klimatu, a fabuła - mniej więcej do połowy książki wciągająca i intrygująca - potem zaczyna się rozłazić na kilka równoległych wątków i rozmieniać na drobne, nie prowadząc w zasadzie do niczego konkretnego. Koniec końców, książka okazuje się być raczej kryminałem, niźli opowieścią o poszukiwaniu skarbów, zagadka rozwiązuje się praktycznie sama, a najcenniejsze historycznie odkrycie dokonane zostaje na marginesie głównych poszukiwań i długo przed ich końcem.

Na dzień dobry - pierwsza nieścisłość : Paweł kaja się, że nigdy w Chęcinach nie był, a to nie prawda - był, chocioaż nie umiem teraz wskazać dokładnie w którym tomie.
Nawiązanie do Kortumowa.
W sumie całkiem niezła, fakty historyczne, młodzi pomocnicy, wspaniała reklama Chęcin!

Nawiązanie do Kortumowa.

Niezbyt często czytuję kontynuacje przygód Pana Samochodzika, które nie wyszły spod pióra Zbigniewa Nienackiego. „Pan Samochodzik i Zamek w Chęcinach” to chyba trzecia pozycja z około stu wydanych przez wydawnictwo Warmia, na którą poświęciłem trochę czasu. Nienacki najczęściej wysyłał swojego bohatera na Pojezierze Mazurskie, kontynuatorzy jego dzieła są bardziej „rozrzutni.” Pan Tomasz lub jego odświeżone wcielenie – Paweł Daniec odwiedzają różne tajemnicze zakamarki naszego kraju. Kilka razy odwiedzili bliski memu sercu region świętokrzyski, w tym położone nieopodal Kielc urokliwe miasteczko – Chęciny.

Więcej na:

• Pan Samochodzik
  • Dla Oskara
  • Nienacki - Pan Samochodzik
  • E-booki
  • Z dzieciństwa
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)

Dodaj cytat z książki Pan Samochodzik i zamek w Chęcinach