Zgłosuj na książki roku 2017

Pożegnalny ukłon

Cykl: Sherlock Holmes (tom 8)
Wydawnictwo: Algo
His last bow
Sherlock Holmes, John Watson
klasyka

W Pożegnalnym ukłonie w ośmiu opowiadaniach spisanych przez doktora Watsona Sherlock Holmes rozwiązuje kolejne pasjonujące zagadki kryminalne. Pomaga m.in. w sprawie włoskiej mafii, przerażających zbrodni znanych jako horror kornwalijski, swojemu bratu Maycroftowi i rządowi Wielkiej Brytanii oraz prowadzi skomplikowaną grę z niemieckim szpiegiem w przededniu wojny...

źródło opisu: Tył ksiązki

Wkp | 2017-05-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

UKŁONY DLA SHERLOCKA

Choć po tytule Pożegnalny ukłon można by spodziewać się finałowego tomu przygód Sherlocka (co nie jest wcale tak dalekie od prawdy, bowiem w zbiorczych wydaniach ta właśnie część bywa prezentowana jako ostatnia), najsłynniejszy detektyw świata wcale nie odchodzi na emeryturę – a tym bardziej z tego świata. Swoją żywotność udowodnił już zresztą w poprzednim zbiorze, powracając poniekąd zza grobu. Jak widać, w jego towarzystwie nie można się nudzić i tak jest również tym razem.

Oczywiście po niniejszej książce widać także, że Holmes z upływem czasu nie młodnieje. Sam Watson wspomina, że jego przyjaciel jest stary, doskwiera mu reumatyzm, przeniósł się nawet na farmę, ale nic nie potrafi zatrzymać go przed włączeniem się w rozwiązywanie nowych zagadek. Oczywiście jego wierny pomocnik wraca także do dawnych, nigdy niepublikowanych śledztw, uzupełniając życiorys detektywa. I tak oto poznajemy dochodzenie w sprawie pewnej willi i jej właściciela, potem kobietę,...

chiara | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Jestem miłośniczką Sherlocka Holmesa, szczególnie w interpretacji Benedicta Cumberbatcha. Słuchając tych ośmiu opowiadań w czasem irytującym wykonaniu Janusza Zadury cały czas wyobrażałam sobie, jak przerobić je na scenariusz serialu "Sherlock" i stwierdziłam, że niektóre z nich całkiem się do tego nadają po lekkim odkurzeniu.
Wspaniały umysł Sherlocka jak zwykle fascynuje, a skądinąd inteligentny Watson zawsze dowiaduje się o wszystkim ostatni (razem z czytelnikiem).

Monika | 2014-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Zupełnie jak w życiu...
Czasem biorę do ręki jakąś książkę ot tak, od niechcenia i nagle jest wielkie "WOW", wsiąkam totalnie i nie śpię całą noc, żeby tylko przeczytać do końca.
Innym razem zaczynam czytać książkę z głębokim przekonaniem, że będę ją uwielbiać, ma w sobie wszystko to, co kocham, a jednak dochodzimy do wielkiego "ZONKA".
Książki pana Arthura należą do drugiej kategorii. Powinnam je kochać, a ja nawet do połowy żadnej nie doczytałam :(

Bacha85 | 2013-08-06
Przeczytana: sierpień 2013

Kolejny zbiór opowiadań o Sherlocku Holmesie. Sporo ciekawych przypadków o zaskakujących rozwiązaniach. Holmes po raz kolejny udowadnia, że ceni sobie sprawiedliwość, co niekoniecznie jest równoznaczne z prawem. Równie dobry tom, co poprzednie zbiory opowiadań.

Olek | 2012-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2012

Mój kochany Czytelniku!

Czy Ty już to zauważyłeś? Co też ten detektyw potrafi? Zwróć uwagę jeżeli (tak jak ja) przebrnąłeś przez te wszystkie tomy, nie nudząc się przy tym ani o chwilę to jaką to ocenę możemy wystawić?

Ciężko jest ocenić tak rozległy utwór jakim są niewątpliwi przygody ekscentrycznego bohatera Sherlocka Holmesa i jego wiernego przyjaciela Dr Watsonie!. Otóż! W czym tkwi magia? W przepięknej okładce? W pachnącym papierze? A może w pojedyńczych wersach, tych wspaniałych opowiadań?

Ale dosyć już tych pytań retorycznych, pora przejść do sedna sprawy Drogi Czytelniku!

Fascynujące, wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju, ponadczasowe, przecudowne i ORYGINALNE. Tak po krótce można określić tomy (jeszcze jeden mi został do przeczytania, szybko do księgarni) opowiadań o detektywie z Baker Street.

Jeżeli szukasz czegoś, co porwie Ciebie jak huragan Sandy to jest to książka dla Ciebie!

książek: 1979

Zatęskniłam się za moim ulubionym bohaterem - po małej przerwie znowu zaczęłam czytać opowiadania o Sherlocku Holmesie i jego wiernym przyjacielu Watsonie.
'Ostatnia zagadka...' zawiera kilka historii, które poznałam w innych wydaniach, ale i tak z wielką przyjemnością je sobie odświeżyłam. Tomik opowiadań nie tylko dla fanów najsłynniejszego detektywa.

Ewelina | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

W opowiadaniu "tekturowe pudełko" Sherlock Holmes bardzo trafnie odczytał myśli Watosna, mówiąc: "Też uważam, że to zupełnie niedorzeczny sposób rozwiązywania sporów". Następnie wyjaśnił przyjacielowi jak udało mu się tego dokonać, wskazując m.in. na nieoprawiony portret Henry'ego Warda Beechera. Piszę o tym, ponieważ jestem PRZEKONANA, że dokładnie ta sama sytuacja została opisana w którejś z wcześniejszych ksiąg o przygodach detektywa Holmesa, a ponowne pojawienie się jej bardzo mnie zaskoczyło. Nie do końca podoba mi się użycie identycznego fragmentu w dwóch zbiorach opowiadań, a nie widzę powodu dla którego Sir Arthut Conan Doyle miałby to robić.
Udało mi się nawet odnaleźć ten fragment i dla zainteresowanych znajduje się on w "Dziennikach Sherlocka Holmesa", rozdział ósmy zatytuowany "Stały pacjent".

"Pożegnalny ukłon" to chyba najkrótszy zbiór opowiadań tego autora, ale równie mocno wart jest uwagi.

Liza | 2014-06-30
Przeczytana: 01 lipca 2014

Klasyka warta poznania :)

Hubert | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

No i dotarłem do końca mojej przygody z Sherlockiem - "Ostatni Ukłon" to ta książka o genialnym detektywie, którą poznałem jako ostatnią. Niestety jednak, nie jestem zachwycony.

Myślę, że to, co najlepsze, Doyle wykorzystał w poprzednich tomach. Opowiadania są nudne, rozwleczone, naciągane - owszem, niektóre mają zalety i wciąż zaskakują, ale całościowo zdecydowanie to nie jest Holmes z najlepszych czasów. Zresztą, co tu dużo gadać, obszerny (kilkustronnicowy) fragment "Tekturowego Pudełka" bardzo przypomina fragment jednego ze starych opowiadań (nie chce mi się sprawdzać, niewykluczone, że jest nawet identyczny) - czyli autor nie tylko wyeksploatował pomysły i geniusz twórczy, ale wręcz zaczyna się powtarzać w najbardziej dosłownym sensie.

Tego Sherlocka, chociaż da się jeszcze go czytać, polecam tylko wytrwałym czytelnikom, którzy czytali poprzednie tomy i uważają, że lubią to uniwersum. Być może znajdą w tym tomie cząstkę tego, co podobało im się w pozostałych częściach....

Hendoslaw | 2017-01-24
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Zbiór opowiadań o Sherlocku. Lepszy od swoich poprzedników, ale nie przegania "Przygód S. H.". Autorowi udaje się tu przedstawić naszego bohatera z jak najlepszej strony. Pierwsze parę opowiadań jest godne uwagi. Przykuwa do czytania fabułą i narracją. Im dalej w las to lecimy z plusami w dół. Szczególnie w tytułowym opowiadaniu. Gdzie widać, że autor chce jak najszybciej zakończyć temat Sherlocka. Reasumując jest dobrze, ale mogło by być lepiej.

Sherlock nie ma lekko. Włoska mafia, rząd Brytyjski, niemieccy szpiedzy, bezwzględni mordercy. Ale co to dla niego. Im sprawa dziwniejsza to tym lepiej.